Ogórecznik lekarski nie należy do wymagających roślin. Jego uprawa jest dość łatwa, więc bez problemu sobie z nią poradzisz. Jak wygląda ta roślina, w jaki sposób ją siać i jakie ma zastosowania? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

Ogórecznik lekarski pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Należy do rodziny ogórecznikowatych, a jego charakterystyczną cechą jest zapach. Jak można wywnioskować po nazwie, ogórecznik pachnie podobnie do ogórka. Występuje w formie zdziczałej (jako chwast) i uprawnej. Wyróżnia się także właściwościami leczniczymi, które koniecznie musisz poznać. Przeczytaj nasz tekst!

Ogórecznik – cechy charakterystyczne

Borago officinalis to roślina jednoroczna, która osiąga do 60 centymetrów wysokości. Znana jest przede wszystkim z tego, że wydziela odświeżający i przyjemny zapach ogórka. Jej łodyga jest rozgałęziona, wzniesiona i szorstko owłosiona. Ma duże, eliptyczne dolne liście, a górne – małe i podługowate. Kwiaty tej rośliny są duże i zwisające, w kolorze niebieskim i białym. Liczne nasiona ogórecznika dojrzewają stopniowo od czerwca do końca sierpnia. Należy też wspomnieć o tym, że jest to roślina owadopylna i miododajna, a jej kwiaty są jadalne i można je dodawać do potraw.

Ogórecznik lekarski – wymagania i stanowisko

Zainteresowała cię ta roślina? Poznaj jej wymagania i stanowisko. Borago Officinalis rośnie na każdym podłożu. Możesz go sadzić w glebie swojego ogrodu, w doniczkach, rabatach kwiatowych czy też w skrzyneczkach na balkonie lub tarasie. Najbardziej odpowiednia będzie gleba:

 • umiarkowanie wilgotna;
 • przepuszczalna;
 • bogata w składniki pokarmowe.

Ogórecznik i jego stanowisko

Ta roślina jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe, w tym przymrozki. Jednak warto poznać kilka wskazówek.

 1. Niezbędny do rozwoju tego zioła jest dostęp do wody.
 2. Ogórecznik powinien mieć także odpowiednio nasłonecznione stanowisko.
 3. Siejąc nasiona ogórecznika, warto rozłożyć je w odległości około 40 centymetrów od innych roślin. Borago Officinalis jest bowiem ekspansywny i konkuruje o składniki pokarmowe ze swoimi sąsiadami.

Ogórecznik lekarski – uprawa

Jak wygląda uprawa ogórecznika lekarskiego? Przedstawiamy kilka jej etapów.

 1. Wysiew należy rozpocząć na przełomie marca i kwietnia. 
 2. Musisz pamiętać o zachowaniu dystansu od innych roślin (około 15 centymetrów), aby dojrzała sadzonka nie zajmowała potem dużej przestrzeni i nie kolidowała z pozostałymi okazami. 
 3. Nasiona są podłużne i duże, dlatego warto je zasiać na głębokości około 2 centymetrów. 
 4. Pierwsze listki rośliny zauważysz już po około 5-20 dniach od wysiewu. 

Gdzie warto zasiać nasiona ogórecznika?

Rozwój ogórecznika zależy w dużej mierze od temperatury. Najlepsza to 18 stopni Celsjusza, chociaż zdarza się, że roślina kwitnie nawet jeszcze w listopadzie. 

Warto dodać, że jeśli będzie ona rosła w pobliżu pomidorów lub ogórków, zwiększy plony owoców i uchroni je przed szkodnikami! Nie zapominaj jednak o podlewaniu! Jeśli posadzisz ogórecznika lekarskiego w doniczkach, dostarczaj mu wodę codziennie!

Ogórecznik – kiedy i w jaki sposób zbierać nasiona?

Zbiory tej rośliny to zwykle połowa lipca, jednak są możliwe w okresie od maja do aż listopada. Jak zbierać nasiona? 

 1. Rozłóż gazety pod rośliną, a następnie potrząśnij nią. Dojrzałe nasiona opadną bezpośrednio na wyłożony materiał. 
 2. Jeśli się tak nie stanie, będzie to oznaczało, że jest jeszcze za wcześnie na ich zbiór. 
 3. Możesz także zdecydować się na ich ścięcie. Uważaj, aby w trakcie zbierania nasion nie dotknąć pszczoły, która może kryć się w roślinie. 
 4. Po zbiorach wystarczy pozostawić nasiona do wysuszenia w zaciemnionym miejscu lub w temperaturze około 40 stopni Celsjusza. 

Ogórecznik lekarski – jakie ma zastosowanie?

Zastanawiasz się, co kryje w sobie Borago Officinalis? Ziele tej rośliny jest bardzo przydatne. Zawiera między innymi flawonoidy, kwasy organiczne, krzemionkę czy witaminę C. Jak można skorzystać z ich właściwości? Ta roślina:

 • działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie;
 • oczyszcza organizm z toksyn;
 • wspomaga leczenie depresji;
 • działa moczopędnie;
 • zwalcza zapalenie nerek;
 • poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.

Z nasion ogórecznika lekarskiego pozyskuje się olej, który bogaty jest w kwasy omega. Działają one dobroczynnie, obniżając wysoki poziom cholesterolu.

Uprawa i pielęgnacja ogórecznika nie jest trudna. Dostęp do wody i nasłonecznione stanowisko to podstawowe warunki, które trzeba mu zapewnić. Wiesz już, w jaki sposób zasiać roślinę i będziesz umiał również ją zebrać. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą ci także skorzystać z cennych właściwości, jakie kryje w sobie to ziele. Samo działanie prozdrowotne jest dobrym powodem, by zasiać Borago officinalis w swoim ogrodzie!

Zobacz także: