Krwiściąg lekarski to miododajna, ładnie kwitnąca roślina. Stanowi ciekawą ozdobę w ogrodzie latem oraz wczesną jesienią. Świetnie sprawdza się w pobliżu zbiorników wodnych i na łąkach kwietnych. Bywa wykorzystywana w medycynie naturalnej.

Skąd pochodzi krwiściąg?

Krwiściąg lekarski jest wieloletnią rośliną. Należy do rodziny różowatych. Naturalnie występuje w całej Europie oraz wielu innych regionach świata.

Obecnie można spotkać krwiściąg także na terenie Ameryki Północnej, lecz został tam sztucznie zawieziony.

W Polsce jest gatunkiem powszechnie występującym. Bez trudu można spotkać go na łąkach i terenach o dużej wilgotności. Chcąc pozyskać materiał z tej rośliny do celów leczniczych, zazwyczaj konieczne jest poleganie na egzemplarzach występujących dziko. W ogrodach jest to roślina bardzo rzadko uprawiana, choć technicznie jest to możliwe.

Czym charakteryzuje się Sanguisorba officinalis?

Krwiściąg lekarski składa się z grubych kłączy oraz bardzo licznych łodyg. Jest rośliną słabo ulistnioną. Osiągana przez krwiściąg wysokość, jest zróżnicowana. Może być to zarówno 30 centymetrów, jak i 150.

Błyszczące, długie liście składają się z nieparzystej ilości listków. Okres kwitnienia krwiściągu przypada na całe lato, zazwyczaj od czerwca do września.

Kwiaty charakteryzują się skupianiem w okrągłe lub wałeczkowate kwiatostany. Są one osadzone na szczycie pędów, natomiast ich wybarwienie jest dość ciemne, w odcieniu brunatnoczerwonym.

Owoce krwiściągu lekarskiego to niełupki.

Jakie wymagania ma krwiściąg?

Choć krwiściąg lekarski nie jest rośliną powszechnie uprawianą w ogrodach, można to zorganizować.

Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce mocno nasłonecznione, ewentualnie lekko zacienione. Kluczową kwestią jest natomiast wysoka żyzność gleby. Warto zadbać także o jej wysoką przepuszczalność i umiarkowaną wilgotność.

Krwiściąg jest rośliną charakteryzującą się pełną mrozoodpornością. Nie ma konieczności zabezpieczania go na zimę w żaden sposób.

Właściwości lecznicze

Krwiściąg lekarski jest nie tylko rośliną ogrodową o ciekawym wyglądzie, lecz charakteryzuje się także szeregiem właściwości leczniczych.

Przede wszystkim wykazuje obecność dużej ilości taniny oraz substancji o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym. Z tego względu bywa stosowany jako środek przeciwgorączkowy oraz przeciwwirusowy.

Ze względu na właściwości napotne skutecznie przeciwdziała infekcjom.

Bardzo często preparaty oraz napary wykonywane z krwiściągu lekarskiego stosowane są w leczeniu dolegliwości żołądkowych.

W jakich schorzeniach zaleca się krwiściąg lekarski?

Napary wykonywane z ciętego ziela krwiściągu lekarskiego doskonale sprawdzają się także w walce z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, atopowe zapalenie skóry oraz łojotok i łupież.

Z powodzeniem można stosować go również w celu przyspieszenia procesu gojenia ran oraz zahamowania rozwoju bakterii gronkowca.

Zioło to niweluje świąt oraz infekcje okolic intymnych, a także zapobiega nasileniu krwawień miesiączkowych.

W swoim składzie krwiściąg lekarski zawiera także szereg przeciwutleniaczy o działaniu przeciwstarzeniowym i przeciwzapalnym.

Jak przebiega rozmnażanie Sanguisorba officinalis?

Rozmnażanie krwiściągu lekarskiego może przebiegać zarówno poprzez wysiew, jak i podział rośliny. W obu przypadkach należy przeprowadzać rozsadzanie wiosną.

Dobrze komponuje się z różnorodnymi ozdobnymi bylinami i trawami. Może być uprawiany w celu uzyskania kwiatów ciętych.

Nie jest to roślina powszechnie występująca w szkółkach i tradycyjnych sklepach ogrodniczych. Konieczne może okazać się zakupienie nasion przez Internet.

Uprawa i pielęgnacja – kluczowe zasady

Krwiściąg lekarski jest rośliną odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym mróz. Nie wymaga regularnej i skrupulatnej pielęgnacji.

W przypadku przedłużających się okresów suszy warto go sporadycznie podlać. Jeśli został zasadzony w odpowiednio żyznym podłożu, nie ma konieczności dodatkowego nawożenia.

Również kwestia zabezpieczania rośliny przed potencjalnymi chorobami oraz szkodnikami w przypadku tej odmiany nie jest konieczna. Krwiściąg jest odporny na większość powszechnych zagrożeń.

Krwiściąg lekarski jest nietuzinkową rośliną o ładnie wybarwionych kwiatostanach. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem leczniczym. Najczęściej spotkać go można na łąkach, przy zbiornikach wodnych i na dziko zagospodarowanych rabatach.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022