Nie tylko pietruszka naciowa rośnie w doniczce, ale również w przydomowym ogródku. Choć jednak właśnie ta pierwsza wersja jest najczęściej kupowana, czy zasadzana przez konsumentów. Jest tak nie bez powodu. W pomieszczeniu może ona rosnąć o każdej porze roku. Natkę można już siać mniej więcej pod koniec marca, a niektóre odmiany w lutym. Duża zawartość witaminy C, A oraz żelaza zachęca do stosowania tej rośliny, mimo że już jej smak i aromat powinien być zachętą. Dowiedz się wielu ciekawych faktów i poznaj kilka odmian natki pietruszki.
Pietruszka naciowa – uprawa
Pietruszka naciowa, należy do roślin dwuletnich lub wieloletnich. Warto wiedzieć, że poza własną uprawą, taką natkę można kupić już gotową wyrośniętą, a nie tylko w postaci nasion. Chcąc mieć w domu tę zdrową przyprawę, nie trzeba przeznaczyć dużo miejsca, ponieważ natka pietruszki dobrze czuje się nawet w niewielkich pojemnikach. Co istotne, zbiory liści można wykonywać wielokrotnie. Korzeń natki pietruszki jest twardy i cienki, dlatego w przeciwieństwie do popularnego warzywa, jakim jest pietruszka korzeniowa, nie je się go.
Jakie wymagania ma pietruszka naciowa?
Chcąc uprawiać nać pietruszki, należy poznać odpowiednie warunki, w jakich powinna ona wzrastać.
Są to:
- Gleba próchnicza, żyzna, piaszczysto gliniasta.
- Podlewanie powinno być umiarkowane tak, aby podłoże było wilgotne, a nie mokre.
- Tolerowany odczyn pH powinien być w przedziale od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.
- Miejsce słoneczne lub lekko zacienione z dostępem rozproszonego światła.
- Optymalna temperatura dla wzrostu, to 15-18 °C, a w przypadku kiełkowania, wystarczą nawet tylko 2-3 °C.
- Ochrona z włókniny w szczególnie chłodnych rejonach, podczas uprawy pietruszki w gruncie. Pietruszka
- Chcąc uprawiać pietruszkę w gruncie, należy wymieszać go wcześniej z kompostem, a przypadku donicy lub pojemnika wystarczy ziemia uniwersalna z domieszką piasku (3:1).
Pietruszka naciowa – najpopularniejsze odmiany
Wysiewać lub kupować można różne rodzaje pietruszki naciowej. Niektóre z nich mogą stanowić ozdobę, ze względu na ciekawy wygląd liści. Smak i aromat podkreślą niemal każde danie. Możliwość zamrożenia lub wysuszenia natki pietruszki sprawia, że ta naturalna przyprawa może towarzyszyć w kuchni przez cały rok.
Poniżej znajdują się często wybierane przez konsumentów odmiany.
Pietruszka naciowa „Astra”
Charakteryzuje ją intensywny smak i zapach. Jej liście są ładne i karbowane. Dzięki temu, że jest zielona przez cały rok i bardzo szybko odrasta, pozwala na zbiór nowych listków co około 8-10 tygodni. Jest odporna na spadki temperatury. Można ją siać od końca kwietnia do drugiej połowy lipca, zachowując rozstaw 40 x 12 cm.
Pietruszka naciowa „Mooscrause”
To kolejna odmiana, która posiada karbowane liście. Jej smak i aromat jest wyrazisty. Należy do roślin dwuletnich, gdzie w pierwszym roku są soczyste liście, a w kolejnym łodygi zakończone kwiatami. Tę odmianę należy siać od marca do maja, zachowując rozstaw 30 x 10 cm. Natkę można pozyskać nie całorocznie, lecz do października.
Pietruszka naciowa „Festival 68”
Ta odmiana wytwarza rozetę gładkich i głęboko powcinanych liści. Jej intensywnie zielone liście są bogate w witaminy i używane w kuchni do wielu dań. Taka nać pietruszki idealnie nadaje się do suszenia. Wysiew może mieć miejsce niemal przez cały rok. Najczęściej ma to miejsce od marca do końca lipca. W tym przypadku liście zbiera się od maja do października.
Pietruszka naciowa „Moss Curled 2”
Kształt liści tej odmiany jest krępy i kędzierzawy. Plon w postaci listków można tylko zebrać w jednym roku. W kolejnym sezonie ta odmiana jedynie zakwita i wydaje nasiona. Głębokość siewu ma tutaj miejsce na około 2 cm tak, jak w większości odmianach natki.
Pietruszka naciowa – uprawa i pielęgnacja
Posiadając nać pietruszki w ogrodzie, należy pamiętać o tym, żeby regularnie ją odchwaszczać i spulchniać glebę. Nie można pielić zbyt późno od zasadzenia tej rośliny, ponieważ może to spowodować rozrost np. chwastów. W porze bezdeszczowej należy podlewać pietruszkę naciową, pamiętając o tym, żeby grunt był podmokły. Tę czynność należy wykonywać również w uprawie domowej, gdzie trzeba to robić znacznie częściej, czyli kilka razy w tygodniu. Jeśli zastosowano obornik, to nie trzeba już dodatkowo nawozić. Rośliny liściaste, w tym natka pietruszki preferuje nawóz fosforowo-potasowy. W uprawie domowej można stosować nawóz dla roślin kwitnących lub nawóz hummusowy. Co ważne, przykrycie rośliny na zewnątrz konieczne jest, kiedy przymrozek przekroczy – 9 °C.
Pietruszka naciowa a choroby i szkodniki
Podczas prawidłowej pielęgnacji i uprawy natka pietruszki jest wysoce odporna na szkodniki i choroby. Najważniejsza jest profilaktyka. Możne tę roślinę pryskać lub podlewać gnojówkami roślinnymi. Warte uwagi są nawozy ze skrzypu lub pokrzywy. Warto w donicy wymienić ziemię, zanim wykona się kolejny siew. W przypadku gruntowej uprawy pietruszki naciowej zalecana jest przerwa na co najmniej 2-3 lata, po to, aby nie rosła non stop w tym samym miejscu. Szkodniki często zagrażające natce pietruszki, to nicienie, mszyce lub połyśnica marchwianka. Choroby, które ją zazwyczaj atakują, to mączniak prawdziwy, czarna zgnilizna korzeni lub alternarioza natki.
Pietruszka naciowa zastosowanie
Przede wszystkim pietruszka naciowa to świetna przyprawa stosowana w daniach na ciepło, takie jak mięsa, sosy, risotto i wiele innych. Niejedna sałatka czy surówka jest właśnie z dodatkiem tej rośliny. Dobroczynny wpływ natki na zdrowie jest bardzo wszechstronny. Między innymi natka może wzmocnić wzrok, ma korzystne działanie na układ krwionośny, działa przeciwnowotworowo, łagodzi bóle menstruacyjne, pubudza układ pokarmowy (zwiększone wydzielanie soków pokarmowych oraz śliny). Co ciekawe, pietruszka naciowa bardzo skutecznie niweluje brzydki zapach z ust.