Istnieją różne rodzaje szałwii. Wśród nich wymienić można między innymi szałwię lekarską, czyli Salvia officinalis, czy też szałwię omszoną. Osoby chcące urozmaicić swoją przestrzeń często decydują się na szałwię ozdobną. Ma ona dekoracyjny charakter i świetnie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie, czy też jako roślina uprawiana w donicy. Salvia splendens, czyli właśnie szałwia ozdobna, nie jest szczególnie trudna w hodowli, choć oczywiście trzeba odpowiednio o nią dbać. Ważne jest tu to, aby do uprawy przystąpić z odpowiednią wiedzą. Sprawdź informacje na temat uprawy szałwii błyszczącej!
Szałwia ozdobna – dowiedz się, czym ona jest i dlaczego warto ją hodować!
Rodzaje szałwii, których jest naprawdę mnóstwo, obejmują między innymi byliny, czy też rośliny dwuletnie. Szałwia ozdobna jest rośliną jednoroczną o zwartym pokroju. Jej hodowla daje nieraz osobom zainteresowanym sporo swobody. Można bowiem postawić tu na donice lub wysadzać szałwię w ogródku na rabatach, w zależności od indywidualnych możliwości przestrzennych. Może to więc być ciekawa propozycja zarówno dla posiadaczy mieszkań, jak i domów z terenem zielonym. Z pewnością warto zastanowić się nad jej wprowadzeniem do swojej przestrzeni, gdyż kwiatostan prezentuje się tu naprawdę imponująco.
Sadzenie szałwii błyszczącej w ogródku – co trzeba wiedzieć na ten temat?
Jeśli chcesz mieć szałwię błyszczącą w swojej przestrzeni ogrodowej, najpierw musisz przygotować nasiona. W lutym lub marcu należy wysiać je do skrzynek i umieścić w ogrzewanym pomieszczeniu. Jeżeli trzymasz je na parapecie, powinien być on nasłoneczniony. Zamiast promieni słońca możesz wykorzystać ciepłe osłony. Nasiona potrzebują odpowiedniej temperatury do rozwoju. Pozwól im kiełkować. Następnie siewki pikuje się do większych pojemników. Dopiero w drugiej połowie maja można przenieść rośliny do ogrodu. Chodzi o to, aby chronić je przed przymrozkiem. Gleba powinna być żyzna i lekko kwaśna.
Szałwia ozdobna w doniczce – o czym trzeba pamiętać przy tej metodzie?
Możesz zdecydować się na uprawianie szałwii błyszczącej w mieszkaniu na balkonie lub parapecie, w zależności od indywidualnych preferencji i możliwości. W takim przypadku, zamiast przesadzać rośliny do ogrodu, wystarczy przenieść je do większych skrzynek. Pamiętaj o tym, aby zapewnić swoim okazom odpowiednią ilość światła i uważaj, żeby ich nie uszkodzić w procesie przesadzania. Zastanów się też nad tym, czy masz wystarczająco miejsca na hodowlę. Szałwia ozdobna może wznieść się do około 25-50 cm wysokości. Może to być świetna opcja dla tych, którzy chcą estetycznie uzupełnić wystrój lokalu.
Na czym polega pielęgnacja szałwii błyszczącej i czy jest to trudne zadanie?
Czynności związane z pielęgnacją omawianego rodzaju szałwii nie są uciążliwe, dlatego też możesz w prosty sposób wdrożyć je do swojego harmonogramu zadań. Wystarczy regularnie podlewać tę roślinę, a także troszczyć się o to, aby na bieżąco wycinać zwiędłe kwiaty. Uważaj na to, aby nie nalewać zbyt dużo wody i na to, żeby nie przesuszać swoich okazów. Jak widać, czynności, które trzeba wykonywać, nie są ani szczególnie skomplikowane, ani wymagające. Niemniej jednak trzeba pamiętać o nawadnianiu, wyrywać pojawiające się chwasty i dopasowywać ilość wody do potrzeb rośliny na podstawie obserwacji.
Czemu warto stawiać na uprawę szałwii ozdobnej w swojej przestrzeni?
Bez wątpienia warto zastanowić się nad uprawianiem wskazanego rodzaju szałwii. Ma ona piękne kwiaty, które mogą występować w różnorodnych odcieniach. Można spotkać tutaj kolor:
- fioletowy;
- czerwony;
- różowy;
- biały
Kwiaty usytuowane są na szczycie pędów. Dzięki temu łodygi są udekorowane kwiatostanami przypominającymi kłosy. Nie jest to duża roślina, niemniej jednak może się ona wspaniale prezentować zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie, czy też w ogrodzie. Kwitnienie następuje w okresie od czerwca do września. Z pewnością w wielu przypadkach omawiana roślina może wspaniale urozmaicić przestrzeń.
Jakie wymagania ma szałwia błyszcząca? Poznaj podstawowe informacje
Szałwię błyszczącą można sadzić zarówno w miejscach dobrze nasłonecznionych, jak i w półcieniu. Dzięki temu osoby zainteresowane mają tu sporo swobody w zakresie planowania aranżacji swojej przestrzeni zielonej. Odczyn gleby powinien wynosić tu około 6 pH, co oznacza glebę lekko kwaśną. Należy zadbać o to, aby roślina miała do dyspozycji żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię. Nie są to więc bardzo wysokie wymagania, co sprawia, że dość łatwo jest zorganizować stanowisko dla omawianych okazów. Dobrze jest dokładnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób rozmieścić rośliny w swoim ogrodzie.
Z jakimi roślinami w ogródku szałwia ozdobna może się dobrze komponować?
Wspomniany rodzaj szałwii można wykorzystać w zestawieniu z rozmaitymi roślinami. Ważne jest, aby starannie opracować swój plan działania w tym zakresie. Dobrze jest przygotować spójną koncepcję dotyczącą posiadanego ogrodu. Omawiana roślina jest często dosyć jaskrawa i potrafi przykuwać uwagę. Z tego względu można postawić tutaj na wyraziste i kontrastowe zestawienia, aby nieco poeksperymentować. Kolejną opcją jest również delikatne uzupełnienie kompozycji barw przy pomocy stonowanych kolorystycznie kwiatów. Przydać się może tutaj niejednokrotnie lewkonia letnia, czy też celozja srebrzysta.
Wykorzystanie wskazanej rośliny ozdobnej w ogrodzie może być niewątpliwie świetnym pomysłem. Wargowe kwiaty wspaniale się prezentują i mogą świetnie urozmaicać krajobraz pełen zieleni. W towarzystwie kwiatów letnich propozycja ta może tworzyć cudowną kompozycję. Odcień różowy może się przydać tym, którzy stawiają na stonowaną i subtelną kolorystykę. Z kolei jaskrawe barwy mogą być z pewnością ciekawym akcentem w ogrodzie. Pamiętaj o tym, aby starannie zaplanować i przeprowadzić wysiew. Do hodowli roślin potrzebna jest cierpliwość i duże zaangażowanie. Dbaj o swoje okazy i poświęcaj im czas.