Skrzyp jest rośliną znaną ze swoich właściwości leczniczych, a więc dodawaną do różnego rodzaju preparatów poprawiających zdrowie czy urodę. Okazuje się, że równie korzystny wpływ, tym razem na przyrodę, ma nawóz ze skrzypu. Jakie działanie dokładnie wykazuje?

W ogrodach coraz bardziej docenia się właściwości odżywcze nawozów naturalnych. Nie tylko takie mieszanki są ekologiczne i nieszkodliwe dla środowiska, ale także względnie łatwe w przygotowaniu i użyciu. Sprawdź skład mieszanki na bazie skrzypu polnego i przekonaj się, jak wiele dobrego może zdziałać dla twoich roślin.

Nawóz ze skrzypu. Na co się nadaje?

Nawóz na bazie skrzypu polnego doskonale nadaje się do przeciwdziałania i zwalczania chorób grzybowych, glebowych, jak również mączniaka prawdziwego, który objawia się charakterystycznym białym nalotem na liściach. Odpowiednio sfermentowana mieszanka będzie też skuteczna w walce z takimi szkodnikami, jak przędziorki czy mszyce.

Jak stosować nawóz ze skrzypu?

Jeżeli chodzi o przygotowanie nawozu do walki z wyżej wymienionymi chorobami, wyciąg roślinny należy rozcieńczyć w proporcji 1:5 i stosować w formie oprysku. Aby uzyskać oczekiwane efekty, zainfekowaną roślinę należy opryskiwać średnio co 3 dni.

Chcąc pozbyć się szkodników, wykorzystaj środek, który z znajduje się w okresie fermentacji, czyli po 5 dniach od rozpoczęcia procesu. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku ekstrakt musisz bardzo dokładnie rozcieńczyć, bo w proporcji 1:50. Wówczas możliwe jest wykorzystanie nawozu praktycznie każdego dnia, bez szkody dla rośliny.

Jeśli natomiast zamierzasz wykorzystać skrzyp, by zapobiegawczo wzmocnić rośliny, zastosuj nawóz bezpośrednio do gleby w płynnej postaci w stężeniu 1:4. Taka mieszanka może zostać wykorzystana kilka razy w sezonie.

Nawóz ze skrzypu – przygotowanie krok po kroku

Aby stworzyć skuteczny nawóz ze skrzypu, przygotuj 2 kg skrzypu polnego i około 10 litrów wody. Zalej w wiadrze uprzednio rozdrobnione ziele i przykryj tak, by zapewnić mu dostęp powietrza.

Przez około 3 tygodnie taka mieszanka powinna stać w częściowo zacienionym miejscu w ogrodzie. Kiedy piana w wyniku fermentacji zniknie, można wykorzystywać nawóz w uprawie.

Nawóz ze skrzypu jeden z bardzo skutecznych sposobów ekologicznej ochrony roślin, a także walki z chorobami i szkodnikami. Jest to ponadto metoda niezwykle prosta w przygotowaniu i zastosowaniu. Warto wykorzystać ją w swoim ogrodzie, podobnie jak nawóz na bazie pokrzywy.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022