Skrzyp jest rośliną znaną ze swoich właściwości leczniczych, a więc dodawaną do różnego rodzaju preparatów poprawiających zdrowie czy urodę. Okazuje się, że równie korzystny wpływ, tym razem na przyrodę, ma nawóz ze skrzypu. Jakie działanie dokładnie wykazuje?
W ogrodach coraz bardziej docenia się właściwości odżywcze nawozów naturalnych. Nie tylko takie mieszanki są ekologiczne i nieszkodliwe dla środowiska, ale także względnie łatwe w przygotowaniu i użyciu. Sprawdź skład mieszanki na bazie skrzypu polnego i przekonaj się, jak wiele dobrego może zdziałać dla twoich roślin.
Nawóz ze skrzypu. Na co się nadaje?
Nawóz na bazie skrzypu polnego doskonale nadaje się do przeciwdziałania i zwalczania chorób grzybowych, glebowych, jak również mączniaka prawdziwego, który objawia się charakterystycznym białym nalotem na liściach. Odpowiednio sfermentowana mieszanka będzie też skuteczna w walce z takimi szkodnikami, jak przędziorki czy mszyce.
Jak stosować nawóz ze skrzypu?
Jeżeli chodzi o przygotowanie nawozu do walki z wyżej wymienionymi chorobami, wyciąg roślinny należy rozcieńczyć w proporcji 1:5 i stosować w formie oprysku. Aby uzyskać oczekiwane efekty, zainfekowaną roślinę należy opryskiwać średnio co 3 dni.
Chcąc pozbyć się szkodników, wykorzystaj środek, który z znajduje się w okresie fermentacji, czyli po 5 dniach od rozpoczęcia procesu. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku ekstrakt musisz bardzo dokładnie rozcieńczyć, bo w proporcji 1:50. Wówczas możliwe jest wykorzystanie nawozu praktycznie każdego dnia, bez szkody dla rośliny.
Jeśli natomiast zamierzasz wykorzystać skrzyp, by zapobiegawczo wzmocnić rośliny, zastosuj nawóz bezpośrednio do gleby w płynnej postaci w stężeniu 1:4. Taka mieszanka może zostać wykorzystana kilka razy w sezonie.
Nawóz ze skrzypu – przygotowanie krok po kroku
Aby stworzyć skuteczny nawóz ze skrzypu, przygotuj 2 kg skrzypu polnego i około 10 litrów wody. Zalej w wiadrze uprzednio rozdrobnione ziele i przykryj tak, by zapewnić mu dostęp powietrza.
Przez około 3 tygodnie taka mieszanka powinna stać w częściowo zacienionym miejscu w ogrodzie. Kiedy piana w wyniku fermentacji zniknie, można wykorzystywać nawóz w uprawie.
Nawóz ze skrzypu jeden z bardzo skutecznych sposobów ekologicznej ochrony roślin, a także walki z chorobami i szkodnikami. Jest to ponadto metoda niezwykle prosta w przygotowaniu i zastosowaniu. Warto wykorzystać ją w swoim ogrodzie, podobnie jak nawóz na bazie pokrzywy.
Zobacz także:- Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie i zastosowanie wyciągu z rośliny
- Nawóz z drożdży – zastosowanie w ogrodzie
- Jaki nawóz do goździków można zastosować, by wesprzeć swoją ogrodową rabatę?
- Nawóz do pelargonii. Co powinien zawierać?
- Kiedy i jak stosować nawóz do skrzydłokwiatu?
- Nie wiesz, jaki nawóz dalii zastosować w ogrodzie? Dowiedz się, jak prawidłowo ją nawozić
- Nawóz do tulipanów to niezbędny środek w wyposażeniu każdego ogrodnika
- Jaki nawóz do magnolii zastosować, by drzewo obrodziło w okazałe kwiaty?
- Popiół jako nawóz to dość niekonwencjonalne rozwiązanie w ogrodnictwie.
- Sprawdź, jaki nawóz do lilii i kiedy można zastosować, by pomóc im we wzroście
- Nawóz z czosnku do storczyka to niekonwencjonalne rozwiązanie w jego uprawie
- Nawóz z kawy – czy to się sprawdza? Jak nawozić kawą rośliny zielone?
Dodaj komentarz