Zapamiętaj!

  • W okresie wegetacyjnym roślinę należy nawozić raz na dwa tygodnie 🌱
  • Wybierz preparat o niskiej zawartości azotu – ten składnik osłabia kwitnienie 🌺
  • Strelicja to roślina wyjątkowo ciepłolubna, która dobrze odnajduje się zarówno w ogrodzie, jak i w donicy we wnętrzu mieszkania 🌼
  • Strelicja preferuje ziemię żyzną i gliniastą, którą można wzbogacić torfem lub piaskiem 🌱
  • Stanowisko dla strelicji powinno być jasne i ciepłe, ale nie narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.🌡️
  • Roślina ta wymaga obfitego podlewania, ale uważaj, by nie przelać jej i nie doprowadzić do zastoju wody w donicy 💧

Ze względu na swoje niepowtarzalne kwiaty, strelicja nazywana jest często rajskim ptakiem. Warto wiedzieć, że w naturalnych warunkach gatunek ten występuje na terenie Afryki, a więc jest to roślina wyjątkowo ciepłolubna. Jednocześnie potrafi znieść nawet trudne warunki uprawowe. Może jednak okazale zakwitnąć jedynie wtedy, gdy będzie odpowiednio pielęgnowana. Jaki nawóz do strelicji wybrać i jak prawidłowo nawozić domowe okazy?

Strelicja – krótka charakterystyka

To gatunek rodem z Republiki Południowej Afryki. Jej popularność rośnie także w Europie, na przykład Wyspy Kanaryjskie. Obecnie możesz spotkać kilka jej charakterystycznych odmian, z których każda odznacza się wysokimi walorami dekoracyjnymi. Najbardziej znane to min. Strelitzia reginae czy Strelitzia nicolai.

Zanim odpowiemy na pytanie o to, jaki nawóz do strelicji wybrać, warto skupić się na odpowiednim podłożu. Strelicja preferuje ziemię żyzną i gliniastą. Możesz wzbogacić ją torfem lub piaskiem, które dodadzą jej przepuszczalności. Z uwagi na fakt, że gatunek ten rozrasta się dosyć szybko, jeśli chodzi o system korzeniowy, najlepiej posadź roślinę w nieco większej donicy.

Stanowisko dla strelicji powinno być jasne i ciepłe, jednak nie należy narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą poparzyć jej liście. Uważaj także, by wilgotność w jej pobliżu nie spadła zbyt nisko. Kiedy robi się cieplej, strelicja wymaga obfitego podlewania, jednak uważaj na to, by nie przelać rośliny i nie doprowadzić do zastoju wody w donicy. Taka praktyka może doprowadzić do gnicia korzeni i choroby grzybowej.

Podlewanie i nawożenie strelicji

Wilgotność powietrza możesz podnieść dzięki regularnemu zraszaniu strelicji, jednak rób to z rozwagą, aby nie dopuścić do rozwoju choroby grzybowej rośliny. Pamiętaj również, że strelicja to przypadek rośliny, który potrzebuje bardzo dużej ilości składników odżywczych. Poza tymi, które znajdują się w glebie, dobrze jest wspomóc jej rozwój dodatkową dawką cennych pierwiastków. Jaki nawóz do strelicji wybrać? 

Czego potrzebuje strelicja?
Ziemia – żyzna, gliniasta z torfem lub piaskiem;
Stanowisko – jasne, ciepłe, wilgotne; nie w pełnym słońcu;
Podlewanie – obfite (ale nie nadto; woda nie może stać w donicy), regularne;
Nawożenie – co 2 tygodnie w okresie wzrostu;
Dobrze dobrany nawóz – fosforowo-potasowy, z niewielką ilością azotu.

Nawóz pomaga strelicji we wzroście, a także atrakcyjnym kwitnieniu. W okresie wegetacyjnym roślinę powinieneś nawozić raz na dwa tygodnie. Wybierz preparat o stosunkowo niskiej zawartości azotu, ponieważ działa on dobrze na masę zieloną, ale znacząco osłabia kwitnienie, a to jest w przypadku strelicji najważniejsze.

Kwitnienie strelicji

Eleganckie kwiaty strelicji powinny pojawić sie na pędach wiosną. Gatunek kwitnie, jeżeli w okresie spoczynku zapewnisz jej pożądane warunki. Tuż przed zimą roślinę należy podlewać znacznie mniej i przenieść ją do chłodnego, dość jasnego pomieszczenia. Podlewanie możesz ponowić już w styczniu. Wtedy też wskazane będa kolejne dawki nawozu.

Jeśli chodzi o nawóz do strelicji, stosuj taki, który nie zawiera zbyt wiele azotu hamującego kwitnienie. Uważaj zatem na mieszanki organiczne i mineralne. Skorzystaj raczej z naturalnych środków wzmacniających.

Strelicja królewska ma iście królewskie wymagania.

Nawozy naturalne 🔍

Zastanawiasz się, czy do strelicji nadają się nawozy naturalne? To zależy. Większość organicznych preparatów, takich jak biohumus, kompost, obornik czy emulsja z ryb, zawiera więcej azotu niż fosforu i potasu. Istnieją jednak naturalne nawozy, które mogą wspomóc kwitnienie. To na przykład mączka kostna (bogata w fosfor) czy domowy nawóz z banana (źródło potasu).

Nawóz do strelicji – najczęściej zadawane pytania

Jaki nawóz do strelicji nicolai?

Strelitzia nicolai potrzebuje do zakwitnięcia nawozu z dużą zawartością fosforu, potasu i mikrolementów. Sprawdzi się np. nawóz płynny dla roślin kwitnących, o ile nie zawiera za dużo azotu. Młodsze egzemplarze, po których jeszcze nie spodziewamy się kwitnienia, można nawozić preparatami dla roślin zielonych, stymulującymi wzrost.

Zobacz także: