Fusy kawowe idealnie nadadzą się do zasilania roślin doniczkowych i tych posadzonych w przydomowym ogrodzie. Ta forma nawożenia może zostać zastosowana zarówno do roślin ozdobnych, jak i warzyw. Pozostałości z kawy sypanej można również przechowywać, a następnie suszyć. Po pewnym czasie będziesz mógł wykorzystać je jako ściółkę. Co ciekawe, kawę możesz dodać do kompostu czy nasion. Sprawdź, jak przygotować taką mieszankę!

Nawóz z kawy do podlewania roślin

Taką mieszankę możesz przygotować samodzielnie w domu. Możesz go wykorzystać w ogrodzie i w przypadku roślin doniczkowych. Wykorzystaj 10 litrów wody i zalej nimi jedną pełną szklankę fusów po kawie. Kiedy spęcznieją, zmieszaj przygotowany preparat i od razu go wykorzystaj. W ten sposób możesz nawieźć rośliny co jeden lub dwa tygodnie. Żeby podlać rośliny doniczkowe, dwie łyżeczki fusów zalej jedną szklanką wody.

Poza fusami do nawożenia możesz wykorzystać też resztę kawy, której nie dopiłeś. Rozcieńcz ją w wodzie w proporcji 1:5. Które gatunki szczególnie lubią tę metodę? Zdecydowanie paprocie, kaktusy czy anturium.

Kawa jako podstawa ściółki

Kiedy odłożysz porcję fusów i dasz im czas na wysuszenie, będziesz mógł wykorzystać je jako ściółkę w ogrodzie. Najpierw rozsyp kawę wokół wybranych gatunków, a następnie przykryj ją cięższym składnikiem, na przykład korą. Rozkładające się pod spodem fusy kawy stopniowo będą uwalniały do gleby liczne składniki odżywcze. Poza fusami do ściółki nada się także kawa świeżo zmielona. Ma ona lekko kwaśny odczyn, więc najlepiej sprawdzi się właśnie w przypadku gatunków kwasolubnych. Do takich należą:

Jeśli chodzi o warzywa, taką ściółkę możesz zastosować do:

Nawóz z kawy jako składnik podłoża

Kawa zawiera wiele składników odżywczych i wzmacniająco działa na strukturę gleby. Jeśli zmieszasz fusy z ziemią ogrodową, zapewnisz jej odpowiednią wodną pojemność oraz napowietrzenie. Jeśli dopiero zasadziłeś rośliny, także wtedy możesz wykorzystać nawóz z kawy. Wtedy umieść go na głębokości około 20 centymetrów.

Dodając kawę do kompostu, można wzbogacić jej pryzmę o pewne ilości potasu, fosforu czy miedzi. Dostarczysz w ten sposób także sporą dawkę azotu, co przyspiesza proces kompostowania. Kawę warto dodać do ziemi przy okazji przesadzania roślin zielonych.

Kawa jako dodatek do nasion

Nasiona warzyw możesz umieszczać w podłożu razem z fusami z kawy. Bardzo korzystnie wpłyną one na kiełkowanie, znacznie je przyspieszając i czyniąc mocniejszymi. Plony także będa o wiele bardziej obfite.

Nawóz z kawy to doskonała metoda na wzmocnienie ogrodowej rabaty, a także roślin uprawianych w doniczkach. Stanowi bogate źródło potasu, fosforu, a przede wszystkim azotu, który jest kluczowym składnikiem wpływającym na kondycję i wzrost roślin zielonych. Co ciekawe, kawowy nawóz możesz wykorzystać na kilka różnych sposobów, m.in. jako składnik ściółki czy dodatek do gleby.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022