Szukasz efektownego i niewymagającego w uprawie krzewu do ogrodu? Karagana syberyjska, nazywana także akacją żółtą, to roślina, która doskonale znosi upały i mrozy. Jest także mistrzem przetrwania w ubogiej i nieurodzajnej ziemi. Równocześnie krzew jest bardzo ozdobny. Jego cechą rozpoznawczą są jaskrawożółte kwiatki i świeża zieleń liści. Jakie są rodzaje grochodrzewu i gdzie najlepiej posadzić roślinę?
Karagana syberyjska – charakterystyka
Karagana syberyjska to roślina, która naturalnie występuje na obszarze między Rosją, Chinami i pasmem Himalajów. Caragana arborescens porasta otwarte stepy, suche lasy, wrzosowiska, piaszczyste gleby, a także występuje w wyższych partiach gór. W Polsce jest to gatunek uprawiany w ogrodach. Roślina posiada kilka odmian hodowlanych. Drzewko należy do rodziny bobowatych.
Karagana syberyjska posiada charakterystyczny wygląd. Krzew ma sztywne i wyprostowane pędy, które są zaopatrzone w kolce. Roślina jest słabo rozgałęziona. Dorosły krzew osiąga do sześciu metrów wysokości i około cztery metry szerokości. Roślinę można rozpoznać po delikatnych, pierzastych liściach o intensywnie jasnozielonej barwie. W połowie maja na krzewie pojawiają się motylkowe kwiaty o jaskrawożółtej barwie. Owoce drzewka posiadają podłużny, strąkowy kształt.
Ciekawe odmiany karagany syberyjskiej
W naturalnym występowaniu na terenie Azji karagana posiada aż 80 gatunków. W Polsce najczęściej można zaobserwować kilka gatunków o ozdobnym, hodowlanym charakterze. Najpopularniejsze z nich to:
- Karagana syberyjska „Lorbergii” – krzew osiąga około 1,5 –3 m wysokości. Roślina posiada drobne, lancetowate liście, które zdobią zwisające pędy. Od maja do czerwca kwitnie na żółto. Drobne żółte kwiatki prezentują się niezwykle dekoracyjnie. Krzewy są odporne na miejskie zanieczyszczenia i suszę. To popularny wybór do ogrodów lub parków miejskich;
- Karagana syberyjska „Pendula” – to efektowny krzew o licznych płaczących pędach. Roślina jest nieco mniejsza. Osiąga maksymalnie 2 m wysokości. Gałązki krzewu sięgają ziemi, tworząc dekoracyjny parasol. Wiosną wśród jasnozielonych listków pojawiają się żółte kwiaty. Krzew najlepiej prezentuje się posadzony pojedynczo;
- Karagana syberyjska „Walker” – posiada liczne zwisające pędy, które sięgają ziemi. W Polsce dostępna jest odmiana szczepiona na pniu z efektowną koroną o kształcie parasola. Roślina osiąga wysokość 1,5 m–2 m. W maju zdobią ją żółte miododajne kwiaty, a w październiku pojawiają się brązowe strąki. Odmiana najładniej wygląda posadzona pojedynczo na tle zielonych roślin ogrodowych lub żywopłotu.
Karagana syberyjska – stanowisko
Karagana syberyjska to efektowny krzew, który jest równocześnie wyjątkowo mało wymagający. Roślina doskonale radzi sobie z suszą i gorącym, suchym powietrzem. Jest także odporna na zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w klimacie miejskim. Caragana arborescens świetnie nadaje się na słoneczne, mocno eksponowane stanowiska. Roślina jest także odporna na mróz. Dobrze znosi temperatury sięgające nawet -40°C.
Roślina wykazuje także dużą tolerancję względem gleby i dobrze znosi nawet zasolone podłoże. Przy sadzeniu krzewu najlepiej sprawdzi się normalna, lekko gliniasta ziemia. Podłoże powinno być także przepuszczalne. Dla uprawy nie ma większego znaczenia, czy ziemia jest kwaśna, czy zasadowa. Podobnie może być sucha lub świeża. Najważniejsze, żeby nie miała skłonności do zastoju wody. Jej nadmiar może bowiem prowadzić do zgnilizny korzeni. Wśród tolerowanego podłoża znajdują się także lekkie gleby piaszczyste i wapienne.
Caragana arborescens – sadzenie
Ze względu na dużą odporność i niewielkie wymagania glebowe, karagana może być sadzona do gruntu praktycznie przez cały rok. Jeśli planujesz uprawę doniczkową na tarasie lub balkonie, potrzebny ci będzie odpowiednio duży pojemnik, który zapewni korzeniom wystarczającą przestrzeń. Karagana doniczkowa wymaga przesadzania do świeżego substratu co około 3 lata. Warto wtedy zamienić donicę na większą.
Karagana syberyjska – uprawa i pielęgnacja
Karagana syberyjska dobrze znosi suszę, ale na stanowiskach słonecznych warto dodatkowo zaopatrzyć krzew w wodę. Roślinę należy podlewać w sezonie wegetacyjnym, ale dopiero wtedy, gdy zaobserwujesz, że warstwa wierzchnia podłoża jest już dobrze przyschnięta. Nawożenie karagany powinno być umiarkowane. Najlepiej użyć do tego celu nawozu organicznego.
Karagana syberyjska nie wymaga przycinania. Jeśli jednak chcesz uzyskać bardziej zwarty pokrój lub odmłodzić krzew, warto to zrobić. Zbyt wysokie rośliny najlepiej przycinać w marcu, kiedy krzew ma najlepsze zdolności regeneracyjne. Cięcie odmładzające starszych krzewów możliwe jest w okresie od października do marca.
Karagana syberyjska – zastosowanie w ogrodzie
Roślina wykorzystywana jest głównie do tworzenia żywopłotów oraz efektownych osłon przed wiatrem. Roślina motylkowa poprawia jakość gleby i wykorzystuje azot z powietrza. Pojedyncza karagana o zwisających pnączach świetnie prezentować się będzie w ogrodowym skalniaku. Nasadzenia grupowe pozwolą ci stworzyć piękną zieloną zasłonę. Karagany możesz posadzić wzdłuż płotu lub w bardziej eksponowanej części ogrodu.
Rozmnażanie karagany syberyjskiej
Karaganę można rozmnażać za pomocą nasion oraz sadzonek pędowych. Kiedy najlepiej się do tego zabrać i jak przygotować się do rozmnażania rośliny?
Wysiew nasion
Wysiew nasion karagany syberyjskiej wykonuje się wiosną. Przed planowanym wysiewem nasiona należy zalać gorącą wodą, a po upływie minuty schłodzić do letniej temperatury. Nasiona zostaw w wodzie na 24 godziny, aż zmiękną. Taki zabieg jest konieczny, aby zmiękczyć ich twarde osłonki i ułatwić późniejsze kiełkowanie. Namoczone nasiona umieść na głębokości ok. 1 cm w niewielkich pojemnikach lub doniczkach.
Rośliny powinny być przechowywane w jasnym miejscu o temperaturze nie niższej niż 25°C. Ważne jest utrzymywanie stałej wilgoci podłoża. Młode roślinki warto przetrzymać w doniczkach do następnego roku. Do gruntu można je przesadzić wiosną (marzec, kwiecień) oraz jesienią (od września do listopada).
Ukorzenianie sadzonek
Karaganę syberyjską można także rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek. Dobrą porą do wycinania sadzonek krzewu jest koniec lipca. Do rozmnażania najlepiej nadają się półdrewniane pędy, które możesz podzielić na 10–11 cm odcinki. Umieść je w pojemniku z substratem i utrzymuj stałej wilgoci. Optymalna temperatura do ukorzenienia powinna wynosić 20–30°C. Kiedy rośliny zaczną puszczać korzenie, możesz przesadzić je do gruntu.
Karagana syberyjska – efektowna i odporna
Karagana syberyjska to roślina, która pięknie prezentuje się w ogrodzie, a równocześnie nie jest wymagająca w uprawie. Wśród popularnych odmian karagany znajdują się gatunki żywopłotowe oraz rośliny o długich, płaczących pędach, które pięknie prezentują się w skalniaku. Karagana wyjątkowo dobrze znosi upalne temperatury oraz mróz. Roślinę w Polsce można spotkać w ogrodach oraz parkach miejskich.