Pochodząca z południowo-wschodniej Europy firletka uprawiana jest również w Polsce. Gatunków firletki istnieje około 25-30. Kwitnienie występuje od czerwca do sierpnia, a różnorodność kolorów sprawia, że każdy znajdzie swój ulubiony. Firletka idealnie nadaje się do postawienia w szpalerach wzdłuż alejek czy chodników. Sprawdzi się również, zdobiąc skalniak lub ogród żwirowy. Rodzaj byliny takiej jak ta wybierany jest najczęściej do ogrodów w stylu romantycznym, naturalistycznym lub wiejskim.

Firletka – jak wygląda?

Dorasta do około 60-90 cm wysokości. Te rośliny zielne mają wzniesione pędy. Liście mają lancetowaty kształt oraz zaostrzony szczyt. Są w kolorze szaro-srebrzysto-zielonym. Kwiat firletki może być pojedynczy lub skupiony w wierzchołkach. Kwiatostan składa się z pięciu płatków korony głęboko podzielonych lub powcinanych. Kolor, w jakim występują, zależą od danego gatunku. Najczęściej występująca barwa, to biały, kremowy, czerwony czy amarantowy. Owoc tej rośliny, to wielonasienne torebki o charakterystycznych grubych ściankach. W pierwszym roku uprawy wyrastają tylko liście, które są umiejscowione nisko i gęsto. Natomiast w drugim roku spośród nich wyrastają silnie rozgałęzione, sztywne i wzniesione pędy.

Firletka – uprawa i wymagania

Firletka kwiecista to roślina lubiącą stanowisko ciepłe i słoneczne. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, próchnicza oraz lekka. Warto wspomnieć o tym, że odczyn pH w przypadku tej rośliny nie ma większego znaczenia, ponieważ lubi ona zarówno odczyn kwaśny, jak i zasadowy (5,5-8 pH). Aby uzyskać najładniej i najobficiej ubarwione kwiaty, ziemia powinna być sucha lub umiarkowanie wilgotna. Susza jest przez nią dobrze tolerowana, jednak nadmierne przelanie już nie. Lychnis coronaria jest mrozoodporna, dzięki czemu nie wymaga przykrywania jej w okresie zimowym. Jest ona w stanie wytrzymać nawet -25°C. Latem zalecane jest usuwanie przekwitłych kwiatów po to, aby firletka kwitła dłużej.

Jak pielęgnować firletkę?

Warto wiedzieć, że firletka prawie w ogóle nie potrzebuje podlewania. Wymagają tego jedynie nasiona i sadzonki.

Można ten kwiat podlewać od czasu do czasu, wedle uznania i zaobserwowania potrzeb rośliny. Nawożenie firletki również nie jest wymagane. Przy słabo rozrastających się egzemplarzach na wskutek ubogiej gleby, można ją nawozić za pomocą kompostu. Kolejną dużą zaletą posiadania ten rośliny jest to, że nie ma ona tendencji do łapania szkodników. Jeśli się zdarzą, to mogą to być mszyce, które jest łatwo wyplenić.

Firletka kwiecista – rozmnażanie

W wielu ciepłych krajach firletka to wieloletni kwiat. W klimacie występującym w Polsce wymaga ona rozmnażania, aby cieszyć się nią przez co najmniej kilka lat. Proces ten nie należy do skomplikowanych. Ma miejsce samosiew. W przypadku pojawienia się sprzyjających warunków odrastają nowe rośliny. W celu wsparcia występującego rozsiewu powinno się regularnie zbierać suche owocnie.

Wysiew firletki z nasion

Ważną czynnością jako można wykonać, jest moment, kiedy nasiona są separowane, a następnie przechowywane przez dwa tygodnie w lodówce. Później są wysiewane w maju do rozsadnika, gdzie został wcześniej dodany odpowiedni substrat. W kolejnym etapie należy przenieść małe rozetki na miejsce docelowego wzrostu. Zaleca się zrobić to na koniec lata.

Rozmnażanie – sadzonka

Inna metoda rozmnażania firletki polega na pobraniu późną wiosną sadzonki pędowej. Następnie umieszcza się ją w wilgotnym substracie. Później jesienią przychodzi czas, aby ją sadzić w miejscu planowanego wzrostu.

Popularne odmiany firletki

Choć firletka kwiecista jest najbardziej znaną odmianą tej rośliny, to również dużym zainteresowaniem cieszy się:

  • firletka chalcedońska;
  • firletka smółka;
  • firletka wieńcowa;
  • firletka poszarpana;
  • firletka alpejska.

Podsumowanie

Warto wiedzieć, że firletka kwiecista idealnie komponuje się szczególnie z niektórymi roślinami. Należą do nich goździki, szałwia, lawenda, krwawnik oraz wiele innych gatunków. Często firletka wybierana jest jako ozdoba ogrodów znajdujących się na dachu. Pewne jest, że niezależnie czy na miejsce uprawy wybrany jest rabat, czy donica, to w każdym z tych miejsc kwiat ten prezentuje się pięknie. Dzięki minimalnym wymaganiom i łatwości w jej uprawie staje się z każdym dniem coraz bardziej popularna. Firletka kwiecista to koszt od kilku do kilkunastu złotych.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022