Marzec w ogrodzie to czas pierwszych wysiewów, więc wiele osób zadaje pytanie, co sadzimy w marcu i w kwietniu. Choć wciąż zdarzają się przymrozki, a pogoda nie jest zbyt łaskawa, niektóre rośliny można z powodzeniem wsiać do gruntu, inne umieścić w tunelu.

Prace w ogrodzie w marcu i kwietniu to głównie sprzątanie po zimie oraz zabiegi pielęgnacyjne, np. przycinanie, nawożenie, opryski. Tymczasem warto również pomyśleć o wysianiu nasion warzyw i kwiatów. Część z nich można siać wprost do gruntu, z innych przygotować rozsady, a jeszcze inne posiać w tunelach foliowych. Wszystko zależy od tego, czy dany gatunek jest odporny na zimno i będzie w stanie przetrwać chłodne marcowe dni. Jednoroczne rośliny można wsadzić do doniczki i uprawiać na parapecie. Kluczowe jest więc pytanie o to, jakie rośliny sadzimy w marcu i co można wysiewać. Jeśli chcesz poznać odpowiedź, czytaj nasz krótki poradnik!

Co siać w marcu?

Prace ogrodowe w marcu to również pierwsze zasiewy. Możesz zasadzić warzywa, których nasiona kiełkują bez problemu nawet przy niższych temperaturach, a ich pędy nie boją się chłodu. Bezpośrednio do gruntu wsiej na początek:

  • groch;
  • bób;
  • białą rzodkiew;
  • marchew;
  • rzodkiewkę;
  • szpinak;
  • koper;
  • pietruszkę.

Jak siać rośliny w marcu?

Warzywa możesz siać na przygotowanych wcześniej grządkach już na początku marca. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w tunelach foliowych. Jeśli pogoda nie dopisuje, możesz dla bezpieczeństwa okryć wschodzące rośliny białą agrowłókniną, która zabezpieczy je przed przymrozkami. W tym samym czasie przygotuj uprawę z rozsady i umieść ją blisko grzejnika – wybieraj pomidory, paprykę, bakłażan. Co sadzimy w marcu, jeśli chcemy mieć piękny ogród w kolejnych miesiącach?

Co sadzimy w marcu w ogródku ozdobnym?

Marzec to czas siewu warzyw i kwiatów. To także dobry moment, aby zadbać o trawnik i dosiać trawę tam, gdzie jej brakuje. Marzec to czas, by zająć się uprawą roślin jednorocznych z rozsady. Nasiona kwiatów wsiewa się do doniczek, skrzynek, multiplatów, przygotowując specjalne podłoże (mieszankę torfu i piasku). Podłoże należy delikatnie zwilżyć, a donice ustawić w ciepłym i dobrze nasłonecznionym miejscu. Pojemniki można okryć folią do momentu pojawienia się siewek. Co sadzić w marcu i siać spośród kwiatów? To przede wszystkim:

Gdy ziemia odmarznie, możesz wysiewać do gruntu kwiaty, takie jak np.:

Rośliny tolerują niższe temperatury, ale warto przykryć je agrowłókniną lub folią perforowaną. Niektóre z nich źle znoszą przesadzanie, dlatego od razu znajdź dla nich właściwe stanowisko.

Jakie rośliny sadzimy w marcu na balkonie?

Pięknem roślin i kwiatów chcą się cieszyć również osoby, które nie mają ogródka, ale korzystają z możliwości, jakie daje im balkon. Kiedy przyroda budzi się do życia, myślą o stworzeniu własnego zielonego kącika. Tak naprawdę mogą wsadzić do donic zarówno kwiaty, jak i warzywa. Co sadzimy w marcu na balkonie i co warto wówczas zasiać? Doskonale sprawdzą się bratki i pierwiosnki, a także rośliny cebulowe:

Oprócz aranżacji swojej małej strefy relaksu możesz pomyśleć o wysianiu warzyw. Nawet balkonowi ogrodnicy mogą cieszyć się smakiem wyhodowanego pomidora czy szczypiorku. Cebula, czosnek, koperek, pietruszka czy rzodkiewka to warzywa, które możesz siać na początku lub w połowie marca.

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Przełom lutego i marca to czas rozpoczęcia intensywnych prac ogrodowych – przycinania drzew i krzewów owocowych, nawożenia np. kompostem lub obornikiem, usuwania chwastów z przygotowywanych grządek, wysiewu wprost do gruntu niektórych warzyw i kwiatów. Pamiętaj, by przed siewem przygotować glebę, a kiełkujące rośliny i sadzonki chronić przed spadkami temperatur. Odpowiednia troska o ogród zaprocentuje pięknie kwitnącymi kwiatami i owocującymi drzewkami.
Wiesz już, co sadzimy w marcu i jak wygląda siew, ale jeśli nadal masz wątpliwości, sięgnij po kalendarz ogrodnika. Znajdziesz tam informacje o tym, które gatunki sadzić w określonym czasie, aby mieć piękny ogród i obfite zbiory.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022