Jednym z warzyw, które zawsze warto mieć w swoim ogródku, jest szczypiorek. Uprawa tej byliny, popularnej m.in. ze względu na walory smakowe czy zdrowotne, nie sprawia większych problemów. Poznaj wymagania tej rośliny cebulowej!
Pyszny i zdrowy – taki właśnie jest czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum), szerzej znany po prostu jako szczypiorek. Cieszy się popularnością w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Wiele osób decyduje się na jego posadzenie w przydomowym ogródku i dokonuje wysiewu do gruntu już na przełomie marca i kwietnia. Uprawiany jest przede wszystkim dla liści, które wyróżniają się mocno pikantnym smakiem. Warto też jednak wiedzieć, że kwiaty szczypiorku także są jadalne. Przeczytaj, czym dokładnie wyróżnia się ta szczególna roślina i jak możesz ją uprawiać!
Szczypiorek – charakterystyka
Szczypiorek jest rośliną wieloletnią, którą zalicza się do rodziny czosnkowatych. Wyróżnia się niewysokimi (dorastającymi do 40 cm), gęstymi, zwartymi kępami. Liście szczypiorku są natomiast ciemnozielone, rurkowate i puste w środku. Kwiatów szczypiorku jest całkiem sporo. Przybierają one różową lub fioletową barwę i są zebrane w baldachy.Wyglądają naprawdę rewelacyjnie, dlatego opisywane przez nas warzywo często uprawiane jest jako roślina ozdobna. Okres kwitnienia przypada na czas od maja do sierpnia. Co ciekawe, nierzadko wokół niej krążą pszczoły i inne zapylacze. Organ podziemny to kłącze wraz z wieloma cebulkami.
Szczypiorek – uprawa
Szczypiorek to roślina o małych wymaganiach uprawowych i pielęgnacyjnych, dlatego w sam raz nadaje się nawet dla początkujących ogrodników. Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby szczypiorek był uprawiany w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu – wtedy istnieje największa szansa na uzyskanie jak najobfitszego plonu. Gleba natomiast powinna być:
- żyzna;
- próchnicza;
- przepuszczalna;
- wilgotna;
- o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.
Jakiej pielęgnacji wymaga szczypiorek?
Pielęgnacja szczypiorku – podobnie jak jego uprawa – nie powinna sprawić ci większych problemów. Oto najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, o których musisz pamiętać!
Podlewanie
Zdecydowanie jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie. Pamiętaj, że młode rośliny, które uprawiane w gruncie, powinny być systematycznie podlewane. W późniejszych okresach zwykle nawadnianie rośliny jest niepotrzebne, choć warto pamiętać o sporadycznym podlewaniu. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli uprawiasz szczypiorek w pojemniku (np. na balkonie). Wtedy musisz dbać o regularne nawadnianie cały czas. Zanim jednak podlejesz roślinę, upewnij się, że podłoże lekko przeschło. Jeśli szczypiorek będzie znajdował się w nieustannie mokrej ziemi, to niestety jego części podziemne będą gniły.
Nawożenie
Nie mniej ważne jest nawożenie szczypiorku. Po raz pierwszy powinieneś je przeprowadzić, gdy liście będą miały wysokość około 25–40 cm. Najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne – np. te z pokrzywą, a także biohumus czy gnojówki z pokrzywy. Nawożenie powinno odbywać się w okresie od kwietnia do sierpnia. Należy je przeprowadzać raz w miesiącu.
Jak przebiega rozmnażanie szczypiorku?
Wyróżnia się dwa sposoby rozmnażania szczypiorku:
- z nasion;
- przez podział kęp.
Szczypiorek najlepiej rozmnażać poprzez sadzenie nasion. Optymalnym okresem na zasianie nasion jest marzec i kwiecień oraz lipiec i sierpień. Możesz umieścić je od razu w gruncie lub najpierw siać do skrzynek. Szczypiorek kiełkuje już nawet po 14–20 dniach. Inną opcją jest podział kępek na wiosnę lub w sierpniu. Należy wykopać kępkę, ostrożnie rozdzielić (np. łopatką) na kilka części i zasadzić w nowych miejscach. Można zasadzić zarówno kępy, jak i pojedyncze szczypiorki.
Czy szczypiorek jest odporny na choroby i szkodniki?
Szczypiorek wykazuje się bardzo dobrą odpornością na choroby i szkodniki. Mimo wszystko jednak czasem dotyka go choroba, jaką jest mączniak rzekomy. Gdy zaatakuje, dochodzi do zahamowania wzrostu cebuli, a liście cebuli wyginają się ku dołowi. Jak jeszcze można rozpoznać, że ten problem się pojawił? Na porażonych częściach rośliny – liściach i pędach kwiatostanowych – możesz dostrzec biało-szary nalot grzybni. Sporym zagrożeniem może być też głownia cebuli, której obecność można rozpoznać poprzez podłużne, czarne smugi na szczypiorze. Jeśli chodzi o szkodniki, to szczypior czasem atakują wgryzak szczypiorka i chowacz szczypiorak.
Dlaczego szczypiorek zamiera?
Niektórzy ogrodnicy, którzy podjęli decyzję o uprawie szczypiorku, zauważają, że roślina zamiera lub kiepsko rośnie. Zawsze może to być spowodowane chorobami i szkodnikami, lecz powinieneś wiedzieć, że zwykle jest to konsekwencja złej pielęgnacji (np. obfitego podlewania) lub nieodpowiedniego stanowiska (np. zbyt zacienionego). Pamiętaj, jakie warunki trzeba zapewnić szczypiorkowi. Uprawa w niewłaściwych warunkach może się przyczynić to problemów te wzrostem.
Szczypiorek i jego zastosowanie
Już wiesz, jak interesującą rośliną jest szczypiorek. Uprawa tej byliny może być prowadzona w różnych celach, więc sprawdź, jak możesz ją wykorzystać.
Szczypiorek w ogrodzie
Szczypiorek to jedna z roślin najczęściej uprawianych w warzywnikach. Może być przeznaczony do uprawy w pojemnikach bądź jako roślina ozdobna na niskich rabatach. Nie każdy wie, że wysuszone kwiaty szczypiorku świetnie sprawdzają się także w suchych bukietach. Jeśli zdecydujesz się na jego posadzenie w ogrodzie, warto, abyś połączył rośliny ozdobne z warzywami (np. jarmuż, szczypiorek, buraki ćwikłowe).
Szczypiorek w kuchni
Szczypiorek to nieoceniona roślina, która znajduje zastosowanie w kuchni. Jest wykorzystywana jako surowiec przyprawowy. Wyróżnia się mocno wyczuwalnym, intensywnym, ostrym zapachem i smakiem, co wynika z zawartości związków siarki. Warto dodawać te zielone kępki np. do jajecznicy, kanapek czy zimnych sosów. Należy również wspomnieć o wielu właściwościach odżywczych szczypiorku. Roślina ta zawiera m.in. szereg witamin (B1, B2, A, C, K), kwas foliowy, żelazo, potas, wapń czy magnez.
Zawsze chcesz mieć pod ręką świeży, aromatyczny i pyszny szczypiorek w swojej kuchni? Zdecyduj się na samodzielną uprawę – możesz ją prowadzić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie (w doniczce). Warto się jej podjąć, zwłaszcza że nie sprawi ci najmniejszych problemów!