Pomidory to jedne z najchętniej uprawianych w naszym kraju warzyw. Nic w tym dziwnego, bo żaden kupny pomidor nie może się równać z tymi wyhodowanymi samodzielnie od nasionka. Podobnie jest z resztą z wszystkim, co uprawiamy samodzielnie. Jednak wybierając najsmaczniejsze odmiany pomidorów, możemy mieć pewność zadowolenia w czasie zbiorów. Jako że świetnie sprawdzają się one do sałatek, na przetwory, a także do najzwyklejszych kanapek, warto wiedzieć, czego możemy się spodziewać, wybierając konkretną odmianę pomidora. Jeśli chcesz poznać, czym wyróżniają się te najpopularniejsze, to ten poradnik jest właśnie dla ciebie!
Najsmaczniejsze odmiany pomidorów
Pomidory najczęściej uprawia się pod osłonami – w tunelu lub szklarni, bo właśnie tam możemy liczyć na najlepsze plony. Możliwa jest też uprawa w gruncie, a nawet na niewielkim balkonie w doniczce. Jednak nie wszyscy dysponują odpowiednią ilością przestrzeni, by pozwolić sobie na uprawę wielu różnych odmian. Wówczas warto wybrać te najsmaczniejsze, których walory będą przydatne w codziennej kuchni.
Aurija
Owoce tych smacznych pomidorów są słodkie, mają kilkanaście centymetrów długości i są podłużne. Bardzo dobrze sprawdzają się na przetwory. Jest to odmiana bardzo plenna, osiągająca dużą wysokość. Ciekawostką jest to, że te pomidory kształtem przypominają męskie przyrodzenie i tak też są często nazywane.
Bawole serce
Bawole serca to duże, mięsiste pomidory – słodkie, a zarazem delikatne. Świetnie smakują na surowo, jednak można też przeznaczyć je na przetwory. Ze względu na to, że jest to odmiana wysoka, dość plenna, a jeden owoc może ważyć nawet kilogram, krzaki wymagają palikowania. Pomidor bawole serce wymaga dużej ilości składników odżywczych i może być podatny na choroby.
Brutus
Ta odmiana rodzi bardzo duże, żebrowane owoce w kolorze intensywnej czerwieni. Roślina jest plenna, najlepiej uprawiać ją w tunelu foliowym, jednak można też spróbować uprawy w gruncie. Brutus wymaga palikowania, jego owoce są okrągłe, słodkie i soczyste, nadają się do sałatek, kanapek, przetworów.
Cherry
Pomidorki cherry, zwane też koktajlowymi, ze względu na niewielki rozmiar świetnie nadają się do sałatek. Są słodkie, bardzo soczyste i niezwykle pachnące. Świetnie sprawdzą się do uprawy balkonowej, jednak warto pamiętać, że są dość wrażliwe na chłód.
Faworyt
Faworyt należy do odmian plennych, dlatego wymaga palikowania. Ma duże owoce z miękką skórką. Zaletą jest słodki smak i dość wysoka odporność na choroby. Niestety te pomidory raczej nie nadają się do długotrwałego przechowywania.
Koralik
Koraliki to kolejna odmiana pomidorów koktajlowych, zatem ceniona jest przede wszystkim za możliwość wzbogacenia ich smakiem sałatek. Są łatwe w uprawie, ale wymagają palikowania. Ich owoce są niewielkie, ale za to bardzo liczne.
Malinowy Ożarowski
Uprawa pomidorów malinowych cieszy się ogromną popularnością. Na szczególną uwagę zasługuje wczesna odmiana Ożarowski. Owoce są słodkie, soczyste z dużą ilością cennego miąższu. Nie sprawia problemu w uprawie gruntowej.
Ola Polka
Ta odmiana ma niewielkie, słodkie owoce w kolorze żółtym. Jest odporna na choroby pomidorów. Krzak jest niski, ale wymaga palikowania. Idealnie nadaje się do małych przestrzeni.
Pokusa
To wysoka odmiana o bardzo delikatnych pędach, które wymagają zastosowania podpór. Owoce osiągają średnicę około 2 cm, są słodkie i soczyste. Pokusa ma dość dużo pestek, jednak nie są one mocno wyczuwalne podczas jedzenia. Pomidorki te są idealne do konserwowania w całości.
San Marzano
Pomidory San Marzano mają cylindryczny, podłużny kształt i niewiele nasion w środku. Owoce są twarde, słodko-kwaśne, idealnie nadają się do suszenia. W uprawie wymagają dużego nasłonecznienia i są wrażliwe na niską temperaturę.
Trufla
Pomidory trufle to kolejna godna uwagi odmiana. Są odporne na choroby i dobrze znoszą przymrozki. Ich gruba skórka sprawia, że można je długo przechowywać. Owoce są słodkie, a zarazem lekko kwaskowate. Świetnie sprawdzą się do konserw.
Znasz już najsmaczniejsze odmiany pomidorów. Które z nich wybrać? Cóż, wiele zależy od tego, gdzie chcesz je uprawiać. Na balkonach sprawdzą się pomidory koktajlowe. W gruncie należy uprawiać odmiany najbardziej odporne. Z kolei te wrażliwe na choroby i niską temperaturę najlepiej hodować w tunelu lub szklarni.