Mączniak rzekomy to choroba liści, która w szybkim czasie jest w stanie zainfekować wiele sąsiadujących ze sobą roślin. Jest podstępny, bo trudno go rozpoznać i bezlitosny, bo atakuje nawet nielubiane chwasty. Jak go zwalczyć? Podpowiadamy!
Mączniak rzekomy to grupa chorób roślin wywoływana przez lęgniowców (łac. Oomycota). Są endopasożytami, które atakują zarówno podziemne, jak i naziemne części rośliny. W fachowej literaturze można spotkać się jeszcze z inną grupą chorób również nazywaną mączniakami. To mączniaki prawdziwe, które są wywoływane przez grzyby z rzędu mączniakowców. Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Mączniak rzekomy – groźna infekcja liści
Mączniaki są zmorą ogrodników szczególnie w ciepłe i wilgotne lata, ponieważ właśnie przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza rozwijają się najszybciej. Często pierwsze objawy nie są zauważane, a jeżeli są to wielu ogrodników-amatorów myli je z plamistościami, poparzeniem, brakiem składników pokarmowych oraz innymi chorobami. Wśród najpopularniejszych chorób klasyfikowanych jako mączniaki rzekome można wyróżnić:
- mączniaka rzekomego baldaszkowatych;
- mączniaka rzekomego chmielu;
- mączniaka rzekomego róż;
- mączniaka rzekomego winorośli;
- mączniaka rzekomego cebuli;
- mączniaka rzekomego dyniowatych;
- mączniaka rzekomego ogórka;
- mączniaka rzekomego grochu;
- mączniaka rzekomego maku;
- mączniaka rzekomego słonecznika;
- mączniaka rzekomego grochu;
- mączniaka rzekomego sałaty.
Mączniak rzekomy – objawy
Pierwsze objawy są właściwie niezauważalne i pojawiają się od 10 do 12 dni od infekcji. Natomiast moment, w którym widać znaczne zmiany świadczy o zaawansowanym stadium rozwoju choroby, a wtedy jej przebieg jest już bardzo szybki. Symptomy zainfekowania mączniakiem rzekomym pojawiają się w pierwszej kolejności na liściach, nieleczona roślina zazwyczaj zamiera ze względu na silne porażenie chorobą. Charakterystyczne objawy obecności patogenu to:
- chlorotyczne plamy na wierzchniej stronie blaszki liściowej – najpierw są przeźroczyste, przechodzą w żółty i brunatnieją na końcu;
- szarobiały, biały lub fioletowy mączysty nalot na spodniej części liścia.
Mączniak rzekomy – jak zapobiegać?
Jak zwykle lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc dobrze jest pamiętać o profilaktyce. Poniżej zamieszczamy kilka zasad, które pomogą uniknąć rozwoju mączniaka rzekomego w przydomowym ogródku:
- wybieraj odmiany roślin, które nie są podatne na mączniaki rzekome;
- unikaj polewania liści wodą, ponieważ wilgoć na liściach stanowi warunek tym grzybem;
- usuwaj z pola i niszcz resztki sadzonek zainfekowanych mączniakiem rzekomym, ponieważ martwe rośliny nadal przenoszą patogen;
- unikaj zbyt ciasnego sadzenia roślin, ponieważ w takich miejscach, gdzie jest mniejszy przewiew, dłużej utrzymuje się wilgoć, która sprzyja mączniakowi;
- stosuj profilaktyczny oprysk z fungicydami, które świetnie sobie radzą w walce chorobami grzybowymi, w tym z mączniakami rzekomymi – zapobiegawczo używaj roztworu powierzchniowego, w przypadku zainfekowania działającego dogłębnie;
- dla ochrony roślin podlewaj gnojówką ze skrzypu polnego lub wywarem z liści cebuli.
Zwalczanie mączniaka rzekomego
Jeżeli mimo to uprawa zostanie zaatakowana przez mączniaka rzekomego, niezbędne jest zastosowanie preparatu do zwalczania choroby. W zależności od gatunku rośliny stosuje się różne środki. Z tego powodu najlepiej nie decydować samemu tylko udać się do centrum ogrodniczego, w którym wykwalifikowani sprzedawcy dobiorą środek odpowiedni do twoich potrzeb. Nie warto ryzykować zastosowania silnie trującego oprysku na jadalne rośliny. To z pewnością pomoże w walce z mączniakiem, ale czy dobrym pomysłem będzie później jedzenie tych owoców lub warzyw?
Mączniak prawdziwy i rzekomy – różnice i podobieństwa
Przede wszystkim różni je usytuowanie objawów. W odmianie mączniaka prawdziwego mączysty nalot pojawia się na górnej stronie liścia. Natomiast w przypadku mączniaka rzekomego zazwyczaj biały nalot można zauważyć na spodniej stronie liścia. Ponadto mączniak prawdziwy jest dużo mniej podstępny od rzekomego, więc jego objawy są widoczne dużo szybciej i zdecydowanie łatwiejsze do rozpoznania, nie tylko dlatego, że pojawiają się na widocznej stronie liścia, ale również dlatego, że charakterystycznego osadu nie da się pomylić z inną chorobą.
Mączniak rzekomy to choroba grzybowa, która objawia się charakterystycznymi plamami po górnej i dolnej stronie liści. Jest to dosyć podstępna choroba, której symptomy są widoczne dopiero w momencie, kiedy grzyb już jest rozwinięty i bardzo szybko pochłania roślinę. Walka z nim jest możliwa, jednak to trudny i żmudny proces, dlatego lepiej zawczasu zadbać o środki zapobiegawcze, aby nie stworzyć patogenowi sprzyjających warunków.