Część osób ścina zaschnięte trawy w ogrodzie jeszcze pod koniec jesieni. Tymczasem nie tylko zimozielone gatunki mogą być piękną ozdobą ogrodu – bujne, żółtawe kępy również prezentują się estetycznie. Ponadto dłuższe źdźbła stanowią lepsze zabezpieczenie bryły korzeniowej przed zimowymi mrozami. Cięcie traw ozdobnych na wiosnę niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści dla roślin. Robi się to po ustąpieniu przymrozków, tuż po rozpoczęciu wegetacji. Samo cięcie wykonuje się tak, by nie uszkodzić nowych pędów.

Czemu służy cięcie traw ozdobnych na wiosnę?

Wiosenne cięcie traw niezimozielonych służy poprawieniu ich kondycji oraz stworzeniu optymalnych warunków zimowania rośliny. Do tego młode pędy zyskują przestrzeń potrzebną do szybkiego, dynamicznego wzrostu. Dzięki temu dość szybko środek kępy trawy zaczyna nabierać żywych kolorów. W efekcie od późnej wiosny do jesieni cały ogród mieni się fantastycznymi barwami. W cięciu traw ozdobnych wiosną chodzi również o:

 • uzyskanie optymalnego pokroju roślin;
 • wzmocnienie i wstępne ukształtowanie liści;
 • zapobieganie nadmiernemu rozkrzewianiu się trawy ozdobnej.

Wiele zależy również od specyfiki danej rośliny trawiastej. Niektóre gatunki traw ozdobnych pozostawiają zielone liście na całą zimę – wtedy usuwa się jedynie ich przemarznięte końcówki. Ścięcie całej kępy raz na kilka wiosen ma na celu odmłodzenie rośliny. Do tej grupy należą w przeważającej większości byliny, takie jak:

Optymalne terminy cięcia traw ozdobnych na wiosnę

Obumarłe, brązowe i beżowe źdźbła zwykle pozostawia się do czasu, aż skończą się nocne mrozy – niskie temperatury wczesną wiosną mogą wywołać nieodwracalne uszkodzenia struktury korzeni. U większości traw ozdobnych optymalnym momentem na cięcie jest pojawienie się młodziutkich pędów. Czasami będzie to połowa marca, innym razem trzeba przełożyć cięcie na przełom kwietnia i maja.

W przypadku uprawy gatunków wrażliwych na zimno warto zostawić te zabiegi na koniec prac porządkowych w ogrodzie. Zbyt wczesne cięcie traw ozdobnych na wiosnę narazi je na przemarznięcie. Czasami dochodzi nawet do obumierania. Trawy najmniej odporne na zimno to:

Cięcie traw ozdobnych na wiosnę – gatunki zimnolubne i ciepłolubne

Duże znaczenie dla wyboru terminu przycinania trawy ma ich zakres tolerancji temperaturowej. Gatunki zimnolubne szybciej rozpoczynają wegetację, zazwyczaj na przełomie lutego i marca. Takie trawy ozdobne należy ciąć na początku kwietnia. Naturalnie pod warunkiem, że warunki pogodowe nie pogorszą się diametralnie. Natomiast ciepłolubna trawa ozdobna najczęściej budzi się do życia pod koniec marca – tu dużą rolę odgrywa mikroklimat. Gatunki z tej grupy najlepiej ciąć na przełomie kwietnia i maja, o ile pogoda i temperatury na to pozwalają.

Przycinanie traw ozdobnych wiosną – techniki, narzędzia

Sposób cięcia zależy od rodzaju, gatunku, wieku oraz wielkości rośliny. Najważniejsza zasada w cięciu traw ozdobnych na wiosnę to pozostawienie młodych przyrostów nienaruszonych. Aczkolwiek przypadkowy błąd i przycięcie świeżych ździebeł trawy nie będzie miało zgubnych konsekwencji. Źdźbła traw ozdobnych najczęściej ścina się na jednej z poniższych wysokości:

 • 10 cm nad ziemią – takie rośliny jak imperaty cylindryczne, proso rózgowate, rozplenice (np. rozplenica japońska);
 • 20 cm nad ziemią – trawy wysokie – miskanty (np. miskant chiński), trawa pampasowa, trzcinniki – oraz starsze i rozrośnięte okazy traw niskich.

Co z kostrzewami, turzycami oraz pozostałymi trawami zimozielonymi? Wszystko zależy od ich kondycji. Na pewno trzeba przyciąć zaschnięte końcówki nożycami i usunąć pozostałości kwiatostanów. A jeżeli zachowały swój kolor w całości, zamiast cięcia traw ozdobnych wiosną warto przeprowadzić tzw. wyczesanie, czyli oczyszczanie oraz pozbycie się każdego, uschniętego źdźbła pojedynczo.

Jak wykonać cięcie trawy ozdobnej na wiosnę szybko i efektywnie?

Do pracy w ogrodzie potrzeba odpowiednich narzędzi. W zależności od gęstości i gatunku trawę można sprawnie przyciąć za pomocą:

 • naostrzonego sekatora;
 • długich lub krótkich nożyc;
 • małych pił akumulatorowych.

Przyda się również odzież z długim rękawem oraz rękawice. Część spośród traw ozdobnych ma twarde łodygi i ostro zakończone liście, które mogą boleśnie zranić dłonie i przedramiona. Warto zabrać do ogrodu także sznurek, gumkę lub inny przedmiot do związania ździebeł. Związanie przycinanej trawy ozdobnej w słupek zdecydowanie ułatwia zebranie wszystkich ściętych liści i łodyg rośliny.

Które ozdobne byliny i trawy przycinać na wiosnę?

Przede wszystkim te, których liście na zimę obumierają. Należą do nich gatunki niskich oraz wysokich traw. Część z nich wymieniliśmy we wcześniejszych częściach artykułu. Listę mniejszych i większych traw ozdobnych, które potrzebują przycinania, warto jeszcze uzupełnić o następujące rośliny:

 • hakonechloa;
 • imperata „Czerwony Baron”;
 • lasecznica;
 • owsica (owsiczka) wieczniezielona;
 • sesleria jesienna;
 • sesleria skalna.

Cięcie traw ozdobnych na wiosnę sprawdza się zdecydowanie lepiej niż ścinanie ich na jesień lub tuż przed zimą. Jednak nie dla wszystkich gatunków powtarzanie takiego zabiegu co roku jest korzystne. Zawsze zwracaj uwagę na warunki pogodowe. Jeżeli przymierzasz się do uprawy trawy ozdobnej, koniecznie sprawdź szczegółowe informacje na temat tych gatunków, które zamierzasz zasiać i pielęgnować.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022