Każdy działkowiec chciałby cieszyć się bujnym, fioletowym kwiatostanem byliny. Do uzyskania pięknego wyglądu rośliny potrzeba właściwej pielęgnacji, w tym prawidłowego i regularnego przycinania. Odpowiednie cięcie lawendy wiosną zapewni jej optymalny pokrój i zwiększy odporność zdrewniałych części pędów na trudne, zimowe warunki. Podczas zabiegu najlepiej nadać koronie krzewu kształt kuli. Przymrozki, brak słońca i nadmiar wilgoci przyczyniają się do chorób i obumierania rośliny. Dlatego cięcie wiosenne na przełomie marca i kwietnia musisz wykonać w suchy, słoneczny dzień. Co jeszcze musisz wiedzieć? Sprawdź!

Wpływ cięcia lawendy wiosną na formowanie i kwitnienie rośliny

wpływ cięcia lawendy wiosną na formowanie i kwitnienie rośliny

Sposób oraz cele przycinania krzewu lawendy uzależnione są od jego wieku. Pierwsze cięcie młodej sadzonki polega zwykle na usunięciu wszystkich kwiatów i skróceniu pędów o połowę. Dzięki temu lawenda w twoim ogrodzie szybciej i mocniej się ukorzeni. W przypadku zaniedbanych lub starszych roślin (co 4 lub 5 kolejnych wiosen) możesz przeprowadzić cięcie odmładzające. Skrócenie lawendy do 1/3 długości pędów wydatnie poprawi jej kondycję na kolejne lata.

Jak wygląda pielęgnacja krzewów rok po roku?

Podczas standardowego cięcia lawendy wiosną skracasz ją o połowę. Co ważne, postępuj tak tylko z niezdrewniałymi pędami lawendy – te części rośliny rozkrzewiają się słabo lub w ogóle, a ścinanie zbyt nisko może skończyć się naruszeniem wiązek przewodzących. Uformowanie lawendy w kulę gwarantuje właściwy dostęp powietrza do wszystkich części krzewu, co przeciwdziała gniciu gałązek.

Co dają cięcia letnie i jesienne lawendzie?

Przycinanie lawendy latem wykonuje się tuż po kwitnieniu lub jeszcze w jego trakcie. Podczas zabiegu pielęgnacyjnego ścina się wszystkie bezlistne łodygi i ich kwiatostany. Kolejne cięcie przynosi lawendzie konkretne korzyści:

  • zapewnia odpowiednie oświetlenie wszystkich pędów;
  • pobudza lawendę do ponownego kwitnienia;
  • zagęszcza strukturę rośliny przed chłodniejszymi porami roku.

Natomiast jesienne cięcie lawendy w ogrodzie często wykonuje się na zmianę z przycinaniem lawendy wiosną. Usuwasz wszystkie suche i zniszczone pędy. Cięcie wykonujesz w ciepły, bezdeszczowy i raczej pochmurny dzień. W ten sposób zachowujesz prawidłowy pokrój lawendy i dodatkowo hartujesz ją przed zimą. Przycinanie jesienią najlepiej przeprowadzić w połowie września. Nie należy go opóźniać, gdyż w przeciwnym wypadku młode przyrosty rośliny z dużym prawdopodobieństwem zostaną trwale uszkodzone przez przymrozki.

Wiosenne przycinanie lawendy ma duże znaczenie dla kondycji krzewu

wiosenne przycinanie lawendy ma duże znaczenie dla kondycji krzewu

Regularne cięcie i formowanie lawendy sprzyja bujnemu rozwojowi rośliny. Natomiast bez jakiejkolwiek pielęgnacji lawenda szybko dziczeje. Przywrócenie jej do zadowalającego stanu wymaga wiele wysiłku, a i tak nie zawsze się udaje. Zaniedbanie lawendy objawia się w następujące sposoby:

  • krzew rozrasta się do góry i na boki, zamiast wypuścić świeże pędy;
  • wewnątrz kępy, na środku, pojawia się tzw. łyse gniazdo;
  • przekwitające kwiatostany blokują rozwój nowych;
  • podstawy lawendy twardnieją, a stopniowo zdrewnienie sięga coraz wyżej.

Kiedy dokładnie należy przycinać lawendę wiosną?

Ze względu na zwiększoną wrażliwość rośliny po zabiegach pielęgnacyjnych trzeba je wykonać w sprzyjających warunkach i o właściwej porze. Cięcie lawendy wiosną najczęściej przeprowadza się od końcówki marca do początku kwietnia. Ważne, by przyciąć ją jeszcze przed rozpoczęciem cyklu wegetacyjnego. Nowe pędy rozwijające się po przycięciu dostają wtedy dość czasu na prawidłowy rozwój, co ma pozytywny wpływ na rozmiar i aromat kwiatów lawendy zbieranych latem.

Uprawa lawendy na kwiaty. Jak i kiedy ciąć, by ogród dawał obfite zbiory?

Lawenda kwitnie od lipca do września, nawet wielokrotnie. Istnieje wiele odmian lawendy, które możesz uprawiać na własnej działce bez większego trudu. Łączą je poniższe cechy:

  • lubią słońce;
  • preferują lekko zasadowe, średnio wilgotne gleby;
  • najlepiej rozwijają się na przewiewnych stanowiskach.

Wszystkie zabiegi, które wykonujesz wiosną, latem i jesienią, musisz przeprowadzać z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Najlepszy czas na zbiór lawendy to okres od drugiej połowy lipca do końca sierpnia. Wtedy zawartość olejków eterycznych jest największa, a wykonanie cięcia spowoduje ponowne kwitnienie lawendy jeszcze w tym samym sezonie. Suszona lawenda zachowuje aromat przez kilka lat – jej zapach skutecznie odstrasza mole i nadaje ubraniom przyjemny zapach.

Cięcie lawendy wiosną – jak przyciąć lawendę, by jej nie uszkodzić?

cięcie lawendy wiosną jak przyciąć lawendę, by jej nie uszkodzić

W pierwszej kolejności dokładnie przyjrzyj się gałązkom – drewniejące części zostaw w spokoju. Wysokość cięcia lawendy na wiosnę i w pozostałe pory roku znasz z wcześniejszych części artykułu. Pozostaje ci jeszcze przygotować stosownej wielkości sekator albo nożyce ogrodnicze. Przed zabiegiem warto naostrzyć i odkazić narzędzia, by ograniczyć możliwość zakażenia rośliny drobnoustrojami.

Pamiętaj, że cięcie lawendy wiosną jest obarczone ryzykiem uszkodzenia zawiązujących się pąków kwiatowych. To się czasami zdarza podczas prac ogrodowych. W takim wypadku kwitnienie lawendy zostanie mocno osłabione.

Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak prawidłowo wykonać cięcie lawendy wiosną. Wprawny ogrodnik poradzi sobie z bujną kępą w kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Potrzeba do tego nieco wprawy i doświadczenia, ale poziom trudności nie jest wygórowany. Wiele osób uważa, że lepiej przyciąć niedokładnie, niż nie robić tego w ogóle. Po paru miesiącach zobaczysz efekty swojej pracy i wtedy przekonasz się, jak ci poszło.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022