Poza tym, że żywopłot odpowiada za pierwsze wrażenie, to trzeba zauważyć, że często to nadaje charakter całemu terenowi. Poza funkcją ozdobną pełni też praktyczną funkcję ochronną. Chroni osoby przebywające w ogrodzie przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, dodatkowo stanowi też barierę, która może zniechęcić potencjalnego włamywacza. Z tego powodu nie bagatelizuj konieczności przycinania żywopłotu i odpowiednio się do tego przygotuj!

Kiedy należy przycinać żywopłot?

Jeżeli masz młode krzewy, cięcie należy wykonać na początku wiosny, zaraz po ostatnich mrozach. Najlepiej przytnij je na wysokości 20-30 cm. W kolejnych latach możesz odciąć od kilku do 30 cm długości nowego przyrostu – nazywa się to cięciem odmładzającym. Żywopłot najlepiej przycinać wczesną wiosną: w marcu, najpóźniej w kwietniu. Późniejsze cięcie mogłoby spowodować przemarznięcie pędów zimą, a tego nie życzy sobie żaden ogrodnik. Jednak najlepiej zawsze zwrócić uwagę na indywidualne preferencje rośliny żywopłotowej, którą zamierzasz odświeżyć na wiosnę.

Niezbędne narzędzia do przycinania

Narzędzi do przycinania żywopłotów jest bardzo wiele. Producenci prześcigają się w kolejnych innowacyjnych narzędziach do cięcia drzew i krzewów. Wybór odpowiedniego sprzętu to istotna kwestia, ponieważ pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Czym należy kierować się przy wyborze? Przede wszystkim narzędzia muszą mieć dostosowaną do naszych potrzeb ostrość i długość.

Sekatory do przycinania żywopłotu

Bezdyskusyjnie podstawowe narzędzie, bez którego skracanie żywopłotu będzie trudne, to sekator. To akcesorium o niezwykle szerokim zastosowaniu, ponieważ służy do przycinania zielonych i uschniętych pędów, cienkich gałązek i grubych gałęzi. Jednak, żeby dobrze się z niego korzystało, przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na ostrza, bo to właśnie one odpowiadają za wygodę użytkowania narzędzia.

Nożyce do żywopłotu

Zanim wybierzesz się do sklepu, zapoznaj się z rodzajami narzędzi i ich właściwościami. Wśród nożyc wyróżniamy cztery główne typy:

  1. Ręczne, idealne do przycinania niewielkich żywopłotów. Nie są zbyt precyzyjne, ale pozwalają na wyrównanie pojedynczych gałązek. Zaletą takich nożyc jest stosunkowo niska cena i łatwa dostępność.
  2. Akumulatorowe, dobre do średniej wielkości działki, ponieważ są bezprzewodowe i zapewniają swobodę ruchów. Przydadzą się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego.
  3. Spalinowe, to sprzęt dla profesjonalistów, którzy często przycinają żywopłoty na dużych działkach, np. parkach, szkołach czy osiedlach mieszkalnych. Charakteryzuje ją duża moc, więc praca silnika jest bardzo wydajna. Dużą zaletą nożyc spalinowych jest możliwość pracy z wilgotnymi roślinami.
  4. Elektryczne, świetnie się sprawdzą na średniej działce. Nie wymagają dużej siły od osoby, która ich używa, ale bardzo długiego okablowania, które pozwoli wygodnie się przemieszczać po ogrodzie. Zaletą tego typu nożyc jest ekologiczna praca (nie wytwarzają spalin) oraz niski poziom hałasu, co z pewnością umili czas pracy tobie i osobom w twoim otoczeniu.

Niezależnie od tego, na który rodzaj urządzenia się zdecydujesz, zwróć uwagę na niezwykle istotny element, jakim są ostrza. Czym się kierować w trakcie zakupu?

  • Długość ostrza – od niej zależy szybkość pracy. Narzędzia akumulatorowe lub ręczne mają z reguły ostrza o długości około 12-18 cm. Świetnie się sprawdzą przy niewielkich krzewach, ale większe rośliny będą wymagały ostrza dłuższego, np. nożyce spalinowe mają ostrza powyżej 50 cm. Tylko to pozwoli precyzyjnie wyrównać górę i boki żywopłotu zaledwie jednym ruchem.
  • Wymienność ostrza – cecha charakterystyczna dla pił akumulatorowych. Końcówki można wymieniać w bardzo prosty sposób, bez używania dodatkowych narzędzi. Tego typu nożyce ogrodowe mają dołączone dwie końcówki: trawy i krzewów.
  • Bezpieczeństwo używania – pracując ręcznymi narzędziami, trzeba być cały czas skupionym. Natomiast elektryczne zwykle mają liczne zabezpieczenia, które mają uchronić użytkownika przed tragicznym wypadkiem. Mogą to być hamulce lub gumowe końcówki, do amortyzacji kontaktu z betonem czy metalem. Dobrze jest też sprawdzić, czy narzędzie jest wyposażone w ochronę, którą można zabezpieczyć narzędzie po ukończonej pracy.

Jak ciąć żywopłot?

Po wyborze odpowiedniego narzędzia możesz przejść do części praktycznej, czyli pierwszego cięcia! Pielęgnację żywopłotu należy przeprowadzać dwa razy do roku. Wczesną wiosną – dla wzmocnienia młodych pędów, a następnie latem – dla ich uformowania i nadania kształtu. Pamiętaj, że formowanie ogrodzenia jest zabiegiem kosmetycznym i nie powinno być drastyczne. Jego zadaniem jest usuwanie suchych, brzydkich lub wystających poza linię ogrodzenia gałązek i nadanie krzewom kształtu.

Formowanie żywopłotu – cennik

Jeżeli nie masz czasu, umiejętności albo po prostu chęci do samodzielnej pielęgnacji żywopłotu, możesz skorzystać z usług fachowca od pielęgnacji ogrodów. Ceny standardowego cięcia żywopłotu formowanego wahają się w zależności od wysokości ogrodzenia od 10,00 zł do 18,00 zł za mb. Natomiast cięcie pielęgnacyjne to koszt ok. 50,00 zł za godzinę pracy ogrodnika.

Oczywiście nie jest koniecznością przycinanie żywopłotu, niemniej jednak specjaliści od ogrodów są zgodni w kwestii, że jest to obowiązkowy element pielęgnacji. Formowanie żywopłotu nie tylko służy ujarzmianiu nowych pędów, ale również zapobiega roznoszeniu się groźnych chorób i grzybów. Zatem niezależnie od tego, czy masz żywopłot z tui, zimozielonego bukszpanu czy ligustru, pamiętaj, że zadbane ogrodzenie wymaga regularnego przycinania – przynajmniej raz w sezonie!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022