Brzoskwinie w ogrodzie to z pewnością marzenie wielu ogrodników. Jeśli zaliczasz się do tego grona, z pewnością wiesz, jak ważne są różne zabiegi pielęgnacyjne, w tym także przycinanie gałęzi. Przydomowy ogród to wspaniałe miejsce odpoczynku i relaksu po intensywnym tygodniu. Kameralne przyjęcie w ogrodzie ze znajomymi lub rodziną również może być cudownym odpoczynkiem. Jednak, aby tak się stało, niezbędna jest odpowiednia troska o ten wyjątkowy teren przed domem. Chyba każdy zgodzi się z tym, że uprawianie roślin we własnym ogrodzie może być źródłem satysfakcji i przerodzić się w prawdziwą pasję. Jakie są zalety sadzenia drzewek owocowych? Jak i kiedy przycinać brzoskwinie? Dlaczego warto wykonywać ten prosty zabieg? Sprawdź!

Zalety sadzenia drzew owocowych

Nie da się zaprzeczyć, że drzewa z własnego ogrodu smakują najlepiej. To jeden z głównych argumentów przemawiających za tym, że warto sadzić drzewka owocowe w swoim ogrodzie. W takim przypadku doskonale wiesz, że uzyskane plony są zdrowe i ekologiczne. Masz kontrolę nad tym, jakich używasz środków ochrony roślin i jak pielęgnujesz swoje uprawy. Drzewka owocowe pełnią też funkcję dekoracyjną. Nie da się ukryć, że piękna grusza, wiśnia, jabłoń, brzoskwinia i wiele innych drzewek może być ważnym punktem w twoim przydomowym ogrodzie. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie drzew pestkowych, do których należą choćby brzoskwinie, warto się dowiedzieć, jak zapewnić im idealne warunki i jak je pielęgnować. W przypadku brzoskwini i innych drzewek bardzo ważne jest regularne skracanie gałązek.

Dlaczego warto przycinać brzoskwinie?

Jesteś miłośnikiem ogrodnictwa? Zielona przestrzeń dookoła domu jest twoim oczkiem w głowie i uwielbiasz o nią dbać? W takim razie z pewnością wiesz, że podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku brzoskwini jest jej regularne przycinanie. Taki drobny zabieg polegający na skróceniu pędów sprawia, że drzewko młodnieje i zaczyna obficie owocować. Promienie słoneczne są w stanie dotrzeć do wszelkich zakamarków w koronie drzewa, co przekłada się na lepsze odżywienie i wzrost. Wykonanie cięcia ma na celu uzyskanie równomiernego owocowania na całej koronie drzewa. Jeśli chcesz, aby twój ogród wyglądał pięknie, a rośliny były zdrowe i zachwycały członków rodziny oraz przyjaciół, koniecznie wykonuj podstawowe zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów. Wtedy z pewnością ogród będzie zachwycał kolorami zarówno wiosną, latem, jak i jesienią! Czas teraz na rozstrzygnięcie ważnej kwestii. Kiedy przycinać brzoskwinie?

Kiedy przycinać brzoskwinie?

Chcesz wiedzieć, kiedy należy wykonać omawiany zabieg, czyli przycinanie pędów brzoskwini? Cięcie gałęzi wykonuje się wiosną, w okolicy kwietnia, a drugie cięcie można przeprowadzić w lipcu. Wtedy usuwa się pędy, które nie mają owoców, a utrudniają dostęp promieni słonecznych do innych głębszych części korony.

Jak przycinać drzewa pestkowe?

Zastanawiasz się, jak przyciąć pędy drzew owocowych? Na szczęście ten zabieg nie jest skomplikowany. Z pewnością poradzi sobie z nim każdy, nawet początkujący ogrodnik. Warto jednak odpowiednio się przygotować do tego zabiegu i zakupić niezbędny sprzęt. Mogą ci się przydać:

  • rękawice ogrodnicze;
  • sekator;
  • specjalna maść ogrodnicza, której zadaniem jest zabezpieczenie rośliny po wykonaniu cięcia.

Gdy zgromadzisz niezbędny sprzęt, najwyższy czas przejść do obcinania zbędnych gałęzi.

Cięcie i formowanie młodych drzew

Jeśli dopiero urządzasz swoją przestrzeń w ogrodzie i nie możesz się zdecydować na konkretne rośliny, powinieneś rozważyć posadzenie pięknych drzewek owocowych. Uprawa nie jest skomplikowana, jednak trzeba się stosować do kilku prostych zasad i odpowiednio pielęgnować swoje rośliny. Wiesz już, kiedy przycinać brzoskwinie. A jak powinno przebiegać cięcie i formowanie młodych drzew pestkowych?

  1. W przypadku młodych drzewek brzoskwiniowych zaleca się skrócenie głównego przewodnika do wysokości około 100 cm.
  2. To również moment na usunięcie bardzo słabych lub chorych pędów.
  3. Jeśli drzewko jest słabe, warto przemyśleć skrócenie głównego przewodnika do około 60 cm wysokości.

Jeśli zaniedbasz ten zabieg, może się okazać, że posadzone drzewko po prostu się nie przyjmie. Zdecydowanie jest to sytuacja, której każdy ogrodnik wolałby uniknąć.

Cięcie starszych drzew

Jeśli chodzi o starsze drzewa, cięcie jest również bardzo ważne i nie można o nim zapominać. Powinieneś usuwać słabe pędy, które nie dają owoców i osłaniają inne gałęzie przed dopływem promieni słonecznych. Usunięcia wymagają także pędy, które się krzyżują i obciążają inne gałęzie. Jeśli będziesz regularnie wykonywać cięcie, możesz być pewny, że drzewko będzie się rozwijało i owocowało. Usuwanie niektórych pędów bocznych to konieczność, dzięki temu roślina stanie się młodsza i będzie kwitnąć. To właśnie cel każdego ogrodnika. Zastosuj się do tych kilku wskazówek, a z pewnością będziesz cieszył się pięknym ogrodem!

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem pięknego zielonego terenu, koniecznie powinieneś zadbać o znajdujące się w nim drzewa, krzewy i inne rośliny. Wielu ogrodników decyduje się na posadzenie drzew owocowych. Wiesz już, jak i kiedy przycinać brzoskwinie, więc poradzisz sobie z tym bez większego problemu. Owoce z własnego ogrodu są pyszne i aromatyczne. Poza tym drzewka pestkowe mogą być świetnym elementem dekoracyjnym w ogrodzie. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie drzew brzoskwiniowych, nie możesz zapomnieć o ich wiosennym przycinaniu. Warto przeprowadzić też drugie cięcie w lipcu. To bardzo ważny zabieg, który przyczynia się do obfitego owocowania drzewka.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022