Cięcie malin wiosną
- Cięcie malin wiosną ma najczęściej sanitarny charakter. 🤗
- Usuwa się wtedy słabe pędy – zaatakowane przez choroby i szkodniki oraz przemarznięte przyrosty. ✂️
- Sposób przycinania krzewu maliny zależy od kilku czynników, głównie uprawianej odmiany, stanu i wieku rośliny, a także warunków glebowo-pogodowych. ☁️
- Okienko czasowe na pielęgnację trwa od wczesnej wiosny i ustąpienia mrozów do mniej więcej połowy maja. 🌺
- Pierwsze cięcie malin przeprowadza się tuż po posadzeniu – dzięki temu krzew lepiej się ukorzenia i wypuszcza mniej nowych pędów, co pozwala na wzrost większych owoców. 🌱
Cięcie malin wiosną ma duże znaczenie dla zbiorów
Młode rośliny są szczególnie narażone na choroby grzybowe. Przycięcie świeżo wkopanych sadzonek malin zwiększa ich odporność, a także stymuluje rozwój silniejszych przyrostów. Należy to zrobić kilka centymetrów nad ziemią – bez względu na odmianę. Mniej więcej od 4. roku podczas cięcia malin wiosną konieczne będzie usuwanie nadmiaru coraz bujniejszych odrostów. Wstrzymanie rozwoju młodych pędów sprawia, że nie konkurują one z owocującymi częściami krzewu.
Dorosłe rośliny przycina się dwukrotnie w ciągu roku – na początkowym etapie wegetacji i po zebraniu owoców malin. Z pierwszym zabiegiem trzeba poczekać do ustąpienia przymrozków. Majowe pędy wycina się tuż przy ziemi, kiedy wyrosną na wysokość 5–10 centymetrów. Nie można też przeciągnąć wiosennego przycinania malin poza połowę piątego miesiąca. W przeciwnym wypadku pędy wytworzone latem nie zdążą się rozwinąć, by w kolejnym roku wydać oczekiwany plon.
Jak przycinać maliny – skracanie pędów krzewu. Wskazówki do pielęgnacji malin
Sposób przycinania zależy od uprawianej odmiany. Takie samo jest z zalecanym narzędziem. Cięcie malin wiosną najlepiej przeprowadzić z użyciem ostrego sekatora ogrodowego z długimi rączkami. Dzięki temu skrócone pędy nie będą się rozdwajać. W polskich ogrodach najczęściej sadzi się dwa typy tych krzewów owocowych:
- maliny owocujące na pędach jednorocznych od sierpnia do października – zabieg koncentruje się na usunięciu zbędnych odrostów korzeniowych. W cięciu malin wiosną należy jednak zachować pewien umiar, jeżeli w miejscu uprawy występuje ryzyko braku opadów, a gleba jest mało żyzna. W takich warunkach przesadne skrócenie pędów osłabi krzew, a w konsekwencji zmniejszy plon;
- maliny owocujące na dwuletnich pędach, na przełomie czerwca i lipca – przycina się przede wszystkim obumarłe pędy i część bocznych przyrostów. W ten sposób zapobiega się nadmiernemu zagęszczeniu krzewu. Zwykle hoduje się je w szpalerach. Modelowo przycięta malina dwuletnia ma po wiośnie ok. 5–12 pędów zeszłorocznych, uformowany wierzchołek oraz kilka pędów tegorocznych, które zaowocują w przyszłym roku.
Wiosenne cięcie malin powtarzających owocowanie
Niektóre odmiany malin wydają owoce wielokrotnie w ciągu roku. Na przykład „Polana” owocuje praktycznie nieprzerwanie między drugą połową września a pierwszymi spadkami temperatury poniżej zera. Trzeba ją przycinać późną jesienią, po zakończeniu wszystkich zbiorów, a także wczesną wiosną. Za każdym razem tuż przy ziemi.
Z kolei żółte maliny „Golden Queen” oraz „Poranna Rosa” powtarzają obfite owocowanie w ciągu lata oraz w trakcie polskiej złotej jesieni. Za pierwszym razem latem (zazwyczaj w lipcu), a potem kolejny raz najczęściej w październiku. Najpierw owoce pojawiają się na pędach zeszłorocznych, a później jednorocznych. Jednak cięcie malin wiosną spowoduje, że krzew zaowocuje tylko jeden raz, jesienią. Wielokrotne zbiory wymagają przycinania jedynie tych pędów, które już wypuściły owoce.
Czy cięcie malin letnich różni się od cięcia malin jesiennych?
Odmiany letnie krzewów, których owoce pojawiają się na pędach dwuletnich, usychają bardzo szybko po zakończeniu plonowania. I to właśnie je należy usunąć niemal w całości, tnąc tuż nad ziemią – naturalnie już po zbiorach. Warto również skrócić nadmiernie rozrośnięte pędy, by pobudzić krzewienie rośliny. Przy stosowaniu konstrukcji wspierających pozostawia się 15 cm lub 20 cm pędu powyżej najwyższego mocowania. Przycinanie malin wiosną ma na celu ich przerzedzenie oraz usunięcie obumarłych pędów.
Z kolei odmiany jesienne, u których owoce rozwijają się na pędach jednorocznych, przycina się w całości. Ma to na celu wytworzenie nowych przyrostów. Część ogrodników przycina maliny jesienne na przełomie jesieni i zimy. Jednak w opinii większości działkowców wykonanie cięcia malin na wiosnę daje zdecydowanie lepsze rezultaty. Stare pędy można wykorzystać jako kompost.
Cięcie malin wiosną to tylko część obowiązków ogrodnika przy uprawie malin
Nie jest to roślina szczególnie wymagająca. Nie znaczy to jednak, że malinę można pozostawić samą sobie. Aby pozyskiwać soczyste i zdrowe owoce na przetwory, trzeba włożyć wcześniej trochę pracy. Ogrodnicy powinni pamiętać jeszcze o następujących kwestiach:
- do sadzenia malin najlepiej nadają się gleby lekko kwaśne (odczyn 5,5–6,5 pH), przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze;
- kolejne rośliny muszą mieć zapewniony odpowiedni przewiew i nasłonecznienie stanowiska;
- do nawożenia malin najlepiej używać obornika, kompostu lub preparatów z azotem, borem, fosforem, magnezem, potasem i wapniem;
- maliny lubią spore ilości wody, ale nie tereny podmokłe – przez cały czas trzeba kontrolować poziom wilgoci w ziemi.
Uwaga Rośliniarze 🌱
Malina ma zawziętego szkodnika – pryszczarek namalinek łodygowy. Nawet jego imię wskazuje gdzie mu się najlepiej szkodzi 😠
Cięcie malin wiosną to konieczność przede wszystkim przy nowych roślinach. Dzięki temu z pąków przyziemnych oraz przybyszowych na korzeniach wyrastają dzięki temu nowe, silniejsze pędy. W późniejszych latach – i przy odpowiednich warunkach – pielęgnacja może ograniczać się do zabiegów typowo sanitarnych. A jakie są twoje doświadczenia z malinami, jaki schemat ścinania i skracania pędów sprawdza się w twoim ogrodzie najlepiej?
Najczęściej zadawane pytania
Kiedy przycinać maliny na wiosnę?
Maliny najlepiej przyciąć w pełnię wiosny – pod koniec kwietnia.
Jak odróżnić maliny letnie od jesiennych?
Maliny letnie to te, które owocują na pędach dwuletnich. Maliny jesienne owocują na pędach jednorocznych.
Kiedy przycinać maliny letnie?
Maliny letnie przycinamy po zbiorach. Zazwyczaj wypada to w sierpniu.