Cięcie krzewuszki na wiosnę koncentruje się na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Pozostałe zabiegi formujące i odmładzające wykonuje się po kwitnieniu. Poznaj najważniejsze wskazówki do uprawy i rozmnażania krzewuszki cudownej w przydomowym ogrodzie!
Prawidłowe przycinanie pędów ozdobnego krzewu pomaga w utrzymaniu ładnego pokroju oraz uzyskania sporej liczby dużych, pięknych kwiatów. Coroczne cięcie krzewuszki na wiosnę ma charakter sanitarny – w jego trakcie wycina się martwe pędy oraz pozostałości pąków kwiatowych. Czas na przycięcie żywych pędów i innych części rośliny przypada na późną jesień, kiedy krzew już przekwita i zrzuca liście. Krzewuszka cudowna może zakwitnąć nawet dwa razy od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Sposób przeprowadzania zabiegu zależy od tego, jaki efekt chce osiągnąć ogrodnik, a także od warunków na stanowisku.
Dlaczego cięcie krzewuszki na wiosnę jest potrzebne?

Młode pędy krzewu dość wolno drewnieją, przez co narażone są na przemarznięcie. Wykonanie cięcia sanitarnego pomoże krzewuszce się zregenerować i wydać wiele kwiatów. Wczesną wiosną usuwa się wszystkie martwe i przemarznięte pędy w całości, tuż przy ziemi. Skraca się także gałązki, które przemarzły jedynie w pewnym stopniu i da się je jeszcze uratować.
Cięcie krzewuszki na wiosnę stwarza okazję do łatwego pozyskania sadzonek potrzebnych do rozmnożenia rośliny. Zwykle są to ok. 15-centymetrowe pędy boczne lub jednoroczne, z 2–3 zawiązkami liściowymi. Zielone sadzonki z młodych pędów pobiera się wiosną. Po wszystkim należy odżywić roślinę nawozem uniwersalnym, który zawiera odpowiednie składniki odżywcze:
- wysokie stężenie fosforu;
- potas;
- mikroelementy.
Krzewuszka cudowna (Weigela florida) – najważniejsze informacje o roślinie

Popularnie mówi się na nią wajgela lub weigela, ze względu na łacińską nazwę. Preferuje żyzną, lekko wilgotną glebę próchniczą. Krzewuszka potrzebuje sporo światła, osłony od wiatru oraz ciepła – nie są to rośliny szczególnie wytrzymałe na niskie temperatury. Jej stanowisko może sąsiadować z następującymi gatunkami:
- bez;
- forsycja;
- jaśminowiec;
- kolkwicja;
- tawuła.
Istnieje wiele odmian krzewuszki, nie tylko „cudowna”. To krzewy kwitnące przede wszystkim na różowo, biało lub czerwono. Niektóre okazy wyrastają na sporo ponad 2 m wysokości.
Termin wiosennego cięcia krzewuszki. Kiedy przycinać krzew ozdobny?

Najlepszy termin cięcia krzewuszki na wiosnę wypada najczęściej na przełomie kwietnia i maja – ten okres to najlepszy moment na zasadzenie krzewu. Przycięcie wszystkich gałązek skutecznie pobudzi roślinę do rozkrzewienia się. Ponadto zapewnia obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Od drugiego roku niemal wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i formujące wykonuje się już w sezonie jesiennym, kiedy opadną kwiaty.
Naturalnie istnieją okoliczności, w których cięcie przeprowadza się niezależnie od terminu. Jeżeli krzew zostanie zaatakowany przez grzyby, właściwe cięcie krzewuszki na wiosnę uratuje ją przed rozprzestrzenianiem się choroby. Porażone pędy usuwa się od razu, a rany zabezpiecza się maścią ogrodniczą. W przypadku roślin w donicach wiosną lub jesienią należy obejrzeć korzenie i usunąć chore lub zgniłe części. Poza tym przynajmniej raz na 5 lat trzeba je przyciąć.
Rodzaje cięcia krzewuszki na wiosnę – technika zależy od celu uprawy w ogrodzie

Krzewuszki dość dobrze znoszą przycinanie, ale stają się wtedy wrażliwsze na następujące czynniki:
- choroby;
- mróz;
- szkodniki.
Ponadto istnieje wiele rodzajów krzewuszek. Przycinanie tych krzewów liściastych zależy od gatunku i odmiany. Cechy wspólne zabiegów dotyczą głównie zakresu prac, który zależy od założonego celu.
Formujące cięcie krzewuszki na wiosnę

Efektem pierwszego cięcia formującego tuż po posadzeniu krzewu jest silne pobudzenie do krzewienia. Pierwsze kwiaty pojawiają się najczęściej na przełomie maja i czerwca. Jeżeli sadzisz roślinę tuż po ustąpieniu przymrozków, cięcie krzewuszki na wiosnę polega głównie na skróceniu wszystkich pędów o połowę. W kolejnych latach zabiegi ogrodowe wykonujesz już jesienią. Starsze krzewy zwykle skraca się o ⅓ długości pędów tegorocznych – silniej na górze, nieco słabiej po bokach.
Sanitarne cięcie krzewuszki na wiosnę

Przycinanie awaryjne, wykonywane na wypadek wystąpienia widocznych problemów w ogrodzie. Pozbycie się pędów krzewuszki odbiegających od normy to priorytet. Czasami w ramach sanitarnego cięcia krzewu wiosną warto ściąć jeszcze gałęzie wrastające w koronę. Takie odrosty niepotrzebnie zwiększają jej zagęszczenie. Jeżeli jednak do przycinania w ten sposób nadają się pędy żywe, lepiej zrobić to na jesień.
Odmładzające cięcie krzewuszki na wiosnę

Niezbędne w przypadku starszych lub mocno zaniedbanych krzewów. Dzięki odmładzającemu cięciu krzewuszki na wiosnę roślina odzyska wigor. Wprawdzie bezpośrednio po przycinaniu dość słabo kwitną, za to nowe pędy w kolejnych latach wypuszczą mnóstwo kwiatów. Czasami konieczne jest także częstsze prześwietlanie, zwykle wykonywane jesienią. Cięcie odmładzające raz na 2–3 lata zapewnia przyrostom optymalny dostęp do światła słonecznego.
Wiosenne cięcie krzewuszki na żywopłot

Nie tylko drzewa iglaste nadają się na naturalne ogrodzenie. W tym przypadku cięcie krzewuszki ma na celu zachowanie zwartego pokroju krzewu. Oczywiście na żywopłocie nie będzie wielu kwiatostanów. Podczas przycinania takich krzewów siłą rzeczy ścina się także pąki kwiatowe. Taki zabieg lepiej przeprowadzać jednak latem i jesienią niż wiosną.
Krzewuszka należy do najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Zachwyca nie tylko kwiatami, ale też wielokolorowymi liśćmi. Może rosnąć samodzielnie lub w grupach, w ziemi lub w pojemniku – bujne kwitnienie krzewuszki to fantastyczny widok. Na taki pokaz trzeba sobie jednak zasłużyć sumienną pracą i odpowiednią pielęgnacją rośliny. Prawidłowe cięcie krzewuszki na wiosnę odgrywa w tym istotną rolę.
Zobacz także:- Cięcie róż wiosną. Poznaj techniki przycinania róż, terminy wiosennego cięcia i sposoby pielęgnacji
- Cięcie jabłoni na wiosnę – termin cięcia drzew owocowych. Jak przycinać jabłonie i pielęgnować drzewka po zabiegu?
- Cięcie winorośli na wiosnę. Jak prawidłowo przycinać i formować winogrono?
- Cięcie hortensji ogrodowej na wiosnę. Jak powinno wyglądać przycinanie hortensji bukietowej i krzewiastej?
- Cięcie lawendy wiosną – terminy i techniki przeprowadzenia cięcia. Jak i kiedy przycinać lawendę w porze wiosennej?
- Cięcie budlei na wiosnę. Sadzenie, uprawa i pielęgnacja motylego krzewu – jak przycinać budleję Dawida?