Ogród to wspaniała przestrzeń, która może być miejscem relaksu i odpoczynku z rodziną lub znajomymi. Warto zadbać o ten kawałek zieleni w swoim otoczeniu. Jeśli ogrodnictwo jest twoją pasją i dysponujesz kawałkiem ziemi, zdecydowanie powinieneś ciekawie zaaranżować tę przestrzeń. Wyborem wielu ogrodników są piękne drzewa owocowe. Uprawa moreli nie jest tak trudna, jak może się wydawać, choć wymaga nieco wiedzy i umiejętności. Najwyższy czas rozwinąć swoją pasję i rozpocząć uprawę pięknych roślin! Czym są drzewa owocowe? Jakie możesz uprawiać w swoim ogródku? Jak przycinać morele? Poznaj podstawowe zasady!

Zapamiętaj!

  • Wiosenne cięcie moreli powinno odbywać się wczesną wiosną, przed rozpoczęciem pączkowania, czyli zwykle w lutym, marcu lub kwietniu, w zależności od regionu.🍑
  • Do cięcia moreli należy używać ostrych nożyc ogrodowych lub piłki, które pozwalają na precyzyjne cięcie gałęzi. Ważne jest również, aby narzędzia były dobrze oczyszczone i zdezynfekowane przed użyciem.🍑
  • Wiosenne cięcie moreli ma na celu usunięcie starych, uszkodzonych, chore lub rosnących w nieodpowiednim kierunku gałęzi. Pozwala to na zwiększenie ilości światła i powietrza docierającego do drzewa, co wpływa pozytywnie na jego kondycję i plonowanie.🍑

Czym są drzewa owocowe?

Jeśli dysponujesz nawet niewielkim terenem, możesz stać się świetnym ogrodnikiem i mieć w swoim przydomowym ogródku piękne drzewko. Najbardziej popularnym wyborem wśród ogrodników są jabłonie, morele, grusze, brzoskwinie, czereśnie, a także wiśnie. Jeśli zdecydujesz się na uprawę takiego drzewka, plony z pewnością będą bardzo satysfakcjonujące. W końcu nic nie smakuje lepiej niż konfitury lub kompot przygotowany z własnych owoców. Jednak do takiej uprawy trzeba podejść rozważnie i dokładnie przemyśleć, czy drzewko będzie miało dobre warunki w wybranym przez ciebie miejscu. W końcu od tego zależy jego wzrost i owocowanie. Morela to roślina wywodząca się z Azji. Jej uprawa wymaga ciepłego, słonecznego i jasnego miejsca, ponieważ morela jest wrażliwa na wiosenne przymrozki i wiatr.

czym są drzewa owocowe

Jak formować młode morele?

Morele najlepiej będą rosły na żyznym i wilgotnym podłożu. Jeśli chcesz mieć je w swoim ogrodzie, sadzenie powinieneś rozpocząć wiosną lub jesienią. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku moreli wymagane jest regularne przycinanie. Formowanie oraz przycinanie młodych moreli powinno się odbywać właśnie wiosną. Morele wydają silnie rosnące pędy, które wymagają przycięcia.

Ciekawostka na dziś

Drzewko morelowe to jedno z najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. Już w starożytności morele były cenione za swój smak i właściwości lecznicze. Ponadto drzewko morelowe jest bardzo wymagające i nie lubi silnych mrozów, co sprawia, że jego uprawa jest trudna w niektórych regionach świata.

Jak przycinać starsze drzewa?

Starsze drzewa, czyli około 4 do 5 lat po posadzeniu, powinieneś prześwietlać co roku. Co to oznacza w kontekście cięcia moreli? Chodzi o przycięcie pędów, które zbyt mocno zagęszczają koronę drzewa i obciążają pozostałe pędy. Takie zabiegi wykonuje się latem po to, aby do korony drzewa docierało jak najwięcej promieni słonecznych.

W przypadku starszych drzewa warto regulować również wysokość i szerokość korony drzewa morelowego. Nadmiernie rozrastające się pędy boczne wymagają usunięcia. Jeśli będziesz dbał o drzewa owocowe w swoim ogrodzie poprzez regularne przycinanie, z pewnością będziesz mógł liczyć na piękne i smaczne owoce. Nie da się zaprzeczyć, że słodki smak i niesamowity zapach moreli jest wart tego, aby włożyć w ich uprawę nieco wysiłku.

Przycinanie chorych drzew owocowych

Jeśli zauważysz, że twoje drzewo w ogrodzie boryka się z jakąś infekcją, zdecydowanie powinieneś szybko podjąć odpowiednie kroki. Oczywiście wiele zależy od tego, o jakim dokładnie schorzeniu mowa, jednak najważniejsza jest szybka reakcja. Wycinając zainfekowane pędy, możesz zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. W przypadku standardowego przycinania pędów warto także zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej pory roku, narzędzi i techniki przycinania drzewek owocowych.

Uprawa własnego ogródka to sama przyjemność, oczywiście pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednią wiedzą, sprzętem i umiejętnościami. Ogrodnictwo jest obszarem zainteresowania wielu ludzi. Jeśli zaliczasz się do tego grona i w swoim ogródku masz piękne, zadbane rośliny – to ogromny powód do dumy.

Z pewnością praca we własnym ogrodzie i obserwowanie, jak rozwijają się twoje drzewa i kwiaty, jest dla ciebie ogromnym źródłem satysfakcji. Ważnym aspektem, jeśli chodzi o uprawę, jest cięcie drzew owocowych, również cięcie moreli. Dobry ogrodnik powinien wiedzieć, jak i kiedy to robić, aby pędy się rozwijały i dawały zdrowe owoce.

przycinanie chorych drzew owocowych

Często zadawane pytania

Na jakich pędach owocuje morela?

Morela owocuje na pędach jednorocznych. Oznacza to, że owoce pojawiają się na gałązkach, które wyrastają w sezonie wegetacyjnym z zeszłorocznych pędów.

Kiedy można przycinać brzoskwinie i morele?

Przycinanie moreli i brzoskwiń zależy od wielu czynników, takich jak wiek drzewa, stan zdrowotny, klimat czy sposób uprawy. Ogólnie jednak przycinanie moreli i brzoskwiń najlepiej wykonywać wczesną wiosną, przed pojawieniem się nowych pędów.

Czym pryskać morele na wiosnę?

Na wiosnę morele można opryskiwać środkami grzybobójczymi, takimi jak siarczan miedzi, lub preparatami zawierającymi azotek miedzi. Przed wykonaniem oprysku należy jednak upewnić się, czy nie ma przeciwwskazań wynikających z obecności owoców na drzewie.

Jak odmłodzić morele?

Aby odmłodzić morele, należy usuwać starsze i chore pędy oraz te, które rosną w niekorzystnych kierunkach. Ważne jest także regularne przycinanie, które pobudza rozwój młodych pędów i zapewnia lepsze owocowanie.

Po jakim czasie od posadzenia owocuje morela?

Czas, w którym morela zaczyna owocować po posadzeniu, zależy od wieku sadzonki i sposobu jej uprawy. Zwykle pierwsze owoce pojawiają się po 2-3 latach od posadzenia, ale może to być też 5-6 lat w zależności od warunków i sposobu pielęgnacji.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023