Zapamiętaj!

  • Winorośl przycinamy co najmniej 2–3 razy w roku ✂️
  • Cięcie winorośli na wiosnę wykonuj między lutym a połową marca 🗓️
  • Zacznij od cięcia sanitarnego (przycięcia złamanych i przemarzniętych pędów) 🌿
  • Następnie uformuj winorośl, wykonując cięcia odpowiednie dla jej wieku i kondycji ✂️
  • Nie zapomnij o cięciu na owocowanie, które trzeba wykonać przed kwietniem 🍇

Dbając o winorośl, należy wykonywać trzy rodzaje cięcia – formujące, na owocowanie oraz odmładzające. Pierwsze z nich ma na celu nadanie krzewom odpowiedniej formy, kształtu, a sposób jego przeprowadzenia zależy od wieku winogrona. Cięcie na owocowanie wykonuje się każdego roku, by osiągnąć jak największy plon. Zabieg odmładzający dotyczy zwłaszcza starych i słabiej rodzących winorośli. Majowe przycinanie polega na usunięciu pędów słabych, niepotrzebnych, nierodzących owoców. Latem trzeba je przyciąć po raz kolejny – zabieg można powtarzać kilka razy w ciągu sezonu. Jeśli masz wątpliwości, jak powinno wyglądać cięcie winorośli na wiosnę, sprawdź nasze wskazówki!

Cięcie winorośli na wiosnę – jak wykonać?

Pierwsze cięcie winorośli na wiosnę warto wykonać wcześnie – przy łagodnej zimie może to być już luty, ostatnim terminem jest połowa marca. Zbyt późne przycinanie może spowodować wypłynięcie soków i osłabienie rośliny oraz zainfekowanie ran.

W pierwszej kolejności warto pozbyć się wszystkich złamanych i przemarzniętych pędów. Taki zabieg nazywa się cięciem sanitarnym. Ważnym krokiem w pielęgnacji winogrona jest także zabieg formujący, które pozwala nadać krzewowi odpowiedni kształt. Sposób przycinania uzależniony jest od wieku i kondycji winogrona.

Cięcie winorośli na wiosnę w pigułce
Czego potrzebujesz:
- Ostry, zdezynfekowany sekator lub nożyce
- Maść ogrodnicza wspomagająca gojenie ran
Kiedy ciąć:
- przedwiośnie: od końca lutego do połowy marca
Cięcie sanitarne:
- usuń złamane i przemarznięte pędy
Cięcie formujące:
- sadzonki: przycinaj przyrosty, pozostawiając 2 wyraźne pąki (uważaj na płacz łozy)
- w 2. roku: skróć pędy nad 2. lub 3. oczkiem od nasady
- w 3 roku: pozostaw 2 najsilniejsze pędy; jeden skróć nad 2. oczkiem, drugi nad 5–6.
Cięcie na owocowanie:
- powtarzaj co roku, odkąd krzew osiągnie zamierzony kształt
- pozostawiaj na pędach 6–12 pąków, zależnie od odmiany
Kiedy nie ciąć:
- w czasie mrozów (pędy przemarzną)
- od kwietnia do połowy maja (grozi wyciekiem soku)

Cięcie młodych winorośli

Sadzonki winorośli posadzone jesienią należy okryć kopcem ziemi o wysokości ok. 30 cm. Procedurę tę należy powtarzać również w kolejnych latach uprawy. Wczesną wiosną rozgarnia się ziemię i przycina przyrosty tak, aby pozostawić dwa pąki. W przypadku młodych roślin wykonuje się krótkie cięcie, a pozostałe po nim czopy przysypuje ponownie ziemią. Pierwsze 2–3 sezony to czas formowania szkieletu winorośli – tworzy się pień i krótkie ramiona. Za najlepszy sposób prowadzenia winorośli uważa się pozostawienie 1–2 pni o wysokości około 60 cm oraz krótkich, wieloletnich ramion.

Cięcie winorośli na wiosnę – krzew jednoroczny

Po rozgarnięciu kopczyków pędy należy przyciąć, pozostawiając 1–2 wyraźne pąki. Jeśli jeden z nich jest słaby, warto go usunąć, a na drugim pozostawić 2-3 pąki. Trzeba pamiętać, że na młodych krzewach pojawia się tzw. płacz łozy, dlatego niezwykle ważna jest technika wykonania zabiegu. Nie wolno dopuścić do zalewania pozostawionych pąków sokiem.

Krzewy winogrona w drugim i trzecim roku uprawy

Jak przycinać winogrona w drugim roku uprawy? W przypadku niżej położonej łozy skracanie wykonuje się nad drugim lub trzecim oczkiem od nasady pędu. Łozę wyrastającą wyżej wycina się przy rozgałęzieniu wraz ze starym czopem.

Rusztowanie dla winorośli: na początku wystarczą paliki. W 2–3 roku wykonaj rusztowanie dla ramion krzewu i owocujących łoz.

W trzecim roku należy pozostawić dwa najsilniejsze pędy, resztę usunąć. Jeden z pędów trzeba przyciąć za drugim oczkiem, drugi pęd tnie się za piątym lub szóstym oczkiem. Dłuższą łozę przywiązuje się do rusztowania. Po pojawieniu się pierwszego grona należy skrócić pęd – nad trzecim liściem powyżej grona. Podczas wegetacji wyrosną tzw. pasierby, które wymagają przycinania (nad pierwszym liściem). Można je wykonać podczas cięcia winorośli na wiosnę.

Cięcie na owocowanie – ważny etap uprawy winogrona

Cięcie tego rodzaju ma zagwarantować obfite plony. Należy je powtarzać każdego roku, od momentu, gdy krzew osiągnie zamierzony kształt. Owoce pojawiają się na latoroślach, które wyrosły z pąków pędów jednorocznych. Przycinanie należy wykonywać tak, aby pozostawić na pędach odpowiednią ilość pąków, pozwalającą uzyskać wielkość zbiorów typową dla danej odmiany. Krzew należy obserwować każdego roku, by ocenić, czy pojawiające się owoce nie są zbytnim obciążeniem, co oznaczałoby konieczność korekty przycinki. Winogron nie wolno przycinać od początku kwietnia do połowy maja.

Ogrodnik Leszek radzi 💬

Wykonując cięcie na owocowanie, należy usunąć ponad połowę płodnych pąków – jednorocznych i dwuletnich pędów. Powinno ich zostać 6–8, a w przypadku mniej plonujących odmian 10–12. Dlaczego? Ponieważ winorośl, która ma do „wyżywienia” mniej pędów wyprodukuje większe i słodsze winogrona. Jeśli nie będziesz jej przycinać, wyda małe i cierpkie owoce.

Jak wygląda cięcie letnie?

W okresie czerwca, lipca i sierpnia można kilkukrotnie przeprowadzać cięcie. Polega ono na usunięciu każdego liścia powyżej 6. liścia za zawiązanym gronem. Wyciąć należy również pasierby wyrastające z pąków, w kącikach ogonów liściowych. Zabieg pielęgnacyjny powtarzamy zgodnie z potrzebą.

Kiedy ciąć winorośl?

Radykalne cięcie winorośli na wiosnę najlepiej przeprowadzać wcześnie, w okresie od końca lutego do połowy marca. To głównie czas usuwania pędów zdrewniałych. Zbyt wczesna przycinka może spowodować przemarznięcie pędów, zbyt późna wyciek soków. Najlepiej wybrać dzień bezwietrzny, słoneczny i suchy.

Nie zaleca się cięcia późną jesienią, jednak czasem jest ono przeprowadzane. W jakiej sytuacji? Gdy konieczne jest zmniejszenie rozmiarów rośliny umożliwiające jej zabezpieczenie na zimę. W takiej sytuacji możemy przyciąć łozy, zachowując pewien zapas. Jesienne cięcie będzie kontynuowane wiosną – przycięte łozy zostaną jeszcze skrócone.

Pory cięcia winorośli:
- zima (styczeń–luty)
- przedwiośnie (luty–marzec)
- lato (czerwiec–wrzesień)

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy przycinać winogrona wiosną?

Najlepiej pod koniec lutego lub na początku marca, kiedy nie ma mrozów. Nie należy robić tego w kwietniu ani w maju – roślina utraciłaby wtedy za dużo soku.

Jak prawidłowo przycinać winogrona?

Aby cieszyć się smacznymi owocami, trzeba stosować się do kilku zasad. Pędy należy przycinać 1,5 cm nad pąkiem, pod lekkim skosem, w stronę przeciwną do pąka. Łozę należy ciąć zawsze po jednej stronie, nowa latorośl powinna pozostać po stronie zewnętrznej. Ważne, aby do skracania używać ostrych, zdezynfekowanych narzędzi – sekatorów, nożyc. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu ran po cięciu – gojenie się ran przyspiesza specjalna maść ogrodnicza.

Kiedy przycinać liście winogron?

Nadmiar liści usuwa się 2 tygodnie przed zbiorem, pod koniec dojrzewania winogron. Można je przycinać lub obrywać – chodzi o to, aby liście nie zacieniały owoców i nie blokowały dostępu powietrza.

Jaki nawóz do winogrona?

Polecamy nawozy organiczne, takie jak obornik bydlęcy lub owczy. Sztuczne nawozy bogate w potas i fosfor także się sprawdzą. Uważaj, aby nie dostarczyć roślinie za dużo azotu – to pobudzi ją do wypuszczania liści zamiast owocowania.

Kiedy letnie cięcie winorośli?

Letnie przycinanie można wykonywać od czerwca do września.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023