Aronia czarna jest jednym z najbardziej popularnych krzewów owocowych uprawianych w Polsce. Możesz mieć go nawet w przydomowym ogrodzie. Jeśli uwielbiasz pielęgnować swój ogród, z pewnością wiesz, jak ważne jest systematyczne cięcie krzewów aronii. Regularne wykonywanie takiego zabiegu sprawia, że będzie on lepiej się rozwijał i owocował. Docierające do krzewu promienie słoneczne wpływają na to, że będziesz mógł zbierać piękne plony i cieszyć się swoimi uprawami. Dobre cięcie wpływa korzystnie nie tylko na owocowanie, ale także na żywotność krzewu, jest świetnym sposobem na odmłodzenie rośliny. Jak wygląda uprawa aronii? Kiedy przycinać aronię? Jak wykonać cięcie odmładzające? Sprawdź!

Krzew aronii w twoim ogrodzie

Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa, z pewnością w twoim pięknym ogrodzie nie brakuje pięknych drzew i krzewów. Nie da się zaprzeczyć, że sadzenie i uprawa roślin może być źródłem ogromnej satysfakcji. Krzewy aronii goszczą w wielu przydomowych ogrodach. Jeśli chcesz zająć się uprawą i uzyskać smaczne owoce aronii, powinieneś wiedzieć, jak pielęgnować tę roślinę, aby rosła i owocowała. Aronia czarna nazywana jest także aronią wielkoowocową. Krzew może osiągać nawet 2 metry wysokości, jest bardzo rozłożysty i gęsty. Właśnie z tego względu konieczne jest regularne przycinanie pędów, aby słońce mogło dotrzeć w głąb krzewu. Na pyszne owoce możesz liczyć na przełomie sierpnia oraz września. Owoce mają wiele cennych witamin i minerałów. Bardzo często są wykorzystywane do przyrządzania win i nalewek.

Kiedy przycinać krzew aronii?

Przede wszystkim powinieneś przygotować niezbędne akcesoria do przycinania krzewów, czyli sekator w odpowiednim rozmiarze i specjalną maść ogrodową, która pozwoli zabezpieczyć pędy. Przycinanie to niezbędny zabieg, który wpływa pozytywnie na wzrost i owocowanie krzewu. Jeśli zaniedbasz ten aspekt, możesz doprowadzić do tego, że krzew będzie miał znacznie mniej owoców, które będą wolno dojrzewać, mogą pojawić się także infekcje i inne choroby roślin. Omawiany zabieg najlepiej wykonywać wczesną wiosną. Nie musisz wycinać pędów aronii co roku, wystarczy zrobić to raz na 2–3 lata.

Jak formować młode krzewy aronii?

Jeśli zamierzasz dopiero posadzić w swoim ogrodzie piękne krzewy owocowe, musisz wiedzieć, jak formować młode krzewy aronii. Zazwyczaj sadzonki są gęste i mają wiele pędów. Jednak czasami zdarzają się słabo rozwinięte sadzonki wtedy warto w pierwszym roku skrócić długość pędów o około 1/3. Takie działanie sprawi, że system korzeniowy bardzo szybko się zregeneruje, a drzewo będzie się pięknie rozrastać. Podjęcie takich kroków jest niezbędne, aby cieszyć się bujnymi krzewami, które dają soczyste i smaczne owoce.

Jak wykonywać cięcie krzewów owocowych?

Cięcie aronii należy wykonać, aby pozbyć się starych pędów, które słabo owocują i zrobić miejsce na wzrost nowych i zdrowych gałęzi. Jak odpowiednio wykonać pierwsze cięcie? Jest to dosyć proste i z pewnością każdy ogrodnik będzie w stanie wykonać taki zabieg w swoim przydomowym ogródku. Wystarczy wybrać 2 lub 3 grube i stare pędy, a następnie wyciąć je sekatorem jak najniżej przy ziemi. Usunięcia wymagają również pędy chore. To najlepszy sposób, aby dobrze doświetlić krzew aronii i cieszyć się pięknymi owocami.

Ogród to wyjątkowe miejsce relaksu, odpoczynku, a także spotkań z przyjaciółmi. Uprawa roślin może przerodzić się w pasję dającą ogromną satysfakcję i radość. Aronia czarna jest bardzo popularnym krzewem, jej uprawa nie jest skomplikowana. Warto jedynie pamiętać o regularnym cięciu pędów krzewu, aby promienie słoneczne docierały do rośliny.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022