Jesień to doskonały czas, by posadzić w ogrodzie rośliny, szczególnie drzewa i krzewy. Nie wiesz jakie krzewy sadzimy jesienią? Poznaj szczegółowe wskazówki dotyczące prac w ogrodzie.

Wbrew pozorom, jesień to dobry moment, by nasadzić w ogrodzie nowe rośliny, które jako pierwsze na wiosnę wypuszczą młode pąki. Mowa tutaj w szczególności o drzewach, a także krzewach. Sprawdź jakie krzewy sadzimy jesienią, a nie wiosną.

Jesień – czas sadzenia

Jesień to zdecydowanie najkorzystniejsza pora na sadzenie krzewów, a także wielu gatunków drzew. Okazuje się, że to właśnie jesienią warto posadzić nowe rośliny, a tym samym upiększyć swój ogród. W tym czasie ziemia staje się bardziej wilgotna, a ilość opadów jest znacznie wyższa, niż latem. To powoduje, że system korzeniowy roślin może się prawidłowo rozwijać. Drzewka i krzewy zdążą się ukorzenić przed nastaniem mrozów. To z kolei sprawi, że rośliny sadzone jesienią staną się bardziej odporne na mrozy, a w dodatku wiosną całą energię poświęcą na szybki wzrost.

Co warto posadzić jesienią w ogrodzie?

Jesienią sadzimy do gruntu zarówno rośliny hodowane w szkółkach w doniczkach, jak te z odkrytym korzeniem, po zakończonym okresie wegetacji. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami jest przede wszystkim w cenie. Rośliny doniczkowe są zazwyczaj zdecydowanie droższe oraz cechuje je szybsze przystosowanie do nowego miejsca. Z kolei te z odsłoniętą bryłą korzeniową nadają się do nasadzeń na dużych terenach i w większych ilościach.

Jesienią warto sadzić krzewy i drzewa owocowe, a także niektóre kwiaty cebulowe kwitnące na wiosnęszafirki, tulipany, narcyze. To dobry moment, by za niewielkie pieniądze zaaranżować ogród. Jeśli marzy ci się owocowy sad, wybierz drzewka takie jak jabłonie, wiśnie, śliwy i grusze. Sadzenie drzew nie może być przypadkowe. Niektóre gatunki lepiej sadzić wiosną, wrażliwe drzewa takie jak morele czy brzoskwinie wręcz preferują sadzenie o cieplejszej porze roku. Wsadzone do gruntu tuż przed przymrozkami może im zaszkodzić i źle wpłynąć na młody i nierozwinięty system korzeniowy.

Jakie krzewy sadzimy jesienią? – krzewy owocowe

Zastanawiasz się jakie krzewy sadzimy jesienią? Jesień to właściwy moment, by sadzić krzewy owocowe. Gleba w tym czasie jest wystarczająco wilgotna, a krzewy zdążą się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Większość roślin w tym czasie najlepiej przyswaja składniki odżywcze, gromadząc zapasy na chłodniejsze dni.

Maliny

Co warto sadzić jesienią? Najpopularniejszym krzewem są z pewnością maliny, które wydają owoce nawet do późnej jesieni. Dobry czas na posadzenie nowych krzaków do gruntu to wczesna jesień. Maliny są dosyć odporne na mrozy, a także różnego rodzaju szkodniki. Najbardziej znane odmiany to Poranna Rosa czy Bristol. Przed nastaniem większych mrozów, warto maliny dodatkowo zabezpieczyć.

Porzeczki

Nie wiesz jakie krzewy sadzimy jesienią w ogrodzie? Tuż obok malin, warto zasadzić również porzeczki. Sadzonki najlepiej przenosić do gruntu na przełomie października i listopada. To optymalny czas, gdyż te krzewy nie potrzebują dużo czasu, by dobrze się ukorzeniać. Dobrze znoszą niskie temperatury, dlatego nie potrzebują dodatkowej ochrony.

Agrest

Kolejnym owocowym krzewem, który możemy zasadzić w naszym ogrodzie jest agrest. Podobnie jak pozostałe krzewy, agrest również jest odporny na działanie niskich temperatur, oraz szkodników. Korzenie rośliny przyjmują się w gruncie szybko. Coraz więcej osób sięga po odmiany bezkolcowe np. Spin Free, które są łatwiejsze w uprawie i mniej problematyczne w czasie zbioru owoców.

Borówki

Zarówno wiosną jak i jesienią możemy zasadzić krzewy borówek. Borówki to rośliny delikatne, które źle znoszą okresową suszę, lub zbyt mokrą glebę. Jeśli więc jesień jest wyjątkowo chłodna, z dużą ilością opadów, lepiej przeczekać z sadzeniem do wiosny.

Jakie krzewy sadzimy jesienią? – krzewy ozdobne

Krzewy owocowe doskonale przyjmują się jesienią. Jakie krzewy sadzimy jesienią, by pięknie rosły na wiosnę? To odpowiedni czas na sadzenie różnych krzewów ozdobnych. Krzewy liściaste takie jak berberysy czy tawuły podkreśla jesienny klimat w twoim ogrodzie.

Krzewy iglaste – sadzenie jesienią

Iglaki to kolejna grupa krzewów, które warto sadzić wiosna i jesienią. Jesienne sadzenie warto rozpocząć tuż po okresie wegetacyjnym. Rośliny posadzone w tym czasie należy też odpowiednio zabezpieczyć przed nastaniem mrozów. Jakie krzewy sadzimy jesienią?

Do roślin iglastych, które warto sadzić o tej porze roku, należą: tuje, cyprysy, jałowce, żywotnik zachodni czy świerk biały. Stanowią bardzo atrakcyjną ozdobę ogrodu, dlatego dobrze jest wyeksponować iglaki w jego centralnej części. Sadzonki roślin powinny być od siebie oddalone o ok. 1-3 m. Aby krzewy rosły obficie, warto ziemię porządnie podlać po wsadzeniu sadzonek do ziemi. Sprawdza się tutaj metoda sadzenia w „błoto”.

Jak posadzić żywopłot jesienią?

Jeśli marzysz o gęstym żywopłocie w swoim ogrodzie, dobrym pomysłem jest posadzenie odpowiednich krzewów właśnie jesienią. Niektóre rośliny, szczególnie młode są mniej odporne na wysokie temperatury i zbyt dużą ilość słońca. Jesień to odpowiedni czas, by młode rośliny zdążyły się przystosować. Jakie krzewy sadzimy jesienią na żywopłot? Sprawdzą się odmiany krzewów iglastych np. cisy i jałowce.

Popularne krzewy liściaste to bukszpan wiecznie zielony, a także ligustr pospolity. Na żywopłot pasuje również ostrokrzew, ognik szkarłatny, buk czy niektóre gatunki dzikiej róży. Dobrze jest pamiętać, że muszą to być rośliny, które dobrze znoszą okresową suszę i uprawę w dużym zagęszczeniu. Jeśli chcesz mieć piękny żywopłot, należy też pamiętać o regularnym cięciu.

Ze względu na specyficzne warunki takie jak niższa temperatura, czy większa ilość opadów, jesień to dobra pora roku na nowe nasadzenia w ogrodzie. Niektóre gatunki krzewów i drzew potrzebują więcej czasu, by rozwinąć system korzeniowy przez chłodniejszym okresem. To sprawia, że wiosną szybciej budzą się do życia i cieszą oczy bujnymi kwiatami i pąkami.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022