Cięcie orzecha włoskiego to zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu poprawę ogólnej kondycji drzewa. Wielu niedoświadczonych właścicieli ogrodów zastanawia się, czy przycinanie orzecha włoskiego jesienią to dobry pomysł, ponieważ z reguły do formowania gałęzi przystępuje się wcześniej. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji tego drzewa tak, aby było zdrowe i pięknie owocowało.
Przycinanie orzecha włoskiego jesienią – czy to dobry moment?
Orzech włoski to jedno z drzew, które bardzo powszechnie występują w polskich ogrodach. Rozrasta się wysoko, dlatego jego gałęzie często stanowią komfortowe źródło cienia. Jest długowieczne i zazwyczaj zapewnia duże plony w postaci pysznych orzechów ukrytych pod twarda skorupką.
Żeby drzewo prawidłowo owocowało zaleca się jego regularne przycinanie. Kluczem do efektywnego cięcia formującego jest wybór odpowiedniego terminu. Przede wszystkim do cięcia przystępujemy wtedy, kiedy drzewo przestaje wydzielać dużą ilość soków. Wtedy bowiem rany po przycięciu znacznie szybciej się goją. Ważne jest także to, aby warunki pogodowe w czasie formowania były możliwie jak najbardziej stabilne. Z tego powodu zakłada się, że cięcie orzecha włoskiego należy przeprowadzać w okresie letnim, czyli od czerwca do sierpnia.
Jak więc widać w okresie jesiennym jest już na to nieco za późno. W przypadku kiedy nie ma innego wyjścia do formowania drzewka możemy przystąpić w początkach września.
Czym grozi zbyt późne przycinanie orzecha?
Jeżeli zdecydujesz się przyciąć orzech włoski w miesiącach jesiennych, musisz liczyć się z tym, że zwiększy się ryzyko wystąpienia chorób i ataku szkodników. W październiku i listopadzie często jego już dosyć wilgotno, co sprawia, że rany po cięciu gałęzi i pędów wolniej się goją a ogólna kondycja rośliny się zmniejsza. Przez to orzech staje się mniej odporny na przymrozki.
W ostateczności można wykonać cięcie wczesną wiosną, jednak wówczas nadmiar soków może utrudniać gojenie sie ran i w konsekwencji osłabić drzewo.
W jaki sposób przycinać drzewo orzecha włoskiego?
Wiemy już, że przycinanie orzecha włoskiego jesienią nie jest najlepszym pomysłem. Cięcie korony drzewa i pędów bocznych należy przeprowadzić latem. Najważniejsze jest jednak to, aby do sprawy przystąpić z odpowiednim przygotowaniem, tak, aby nie wyrządzić roślinie żadnej niepotrzebnej krzywdy.
Sadzonki i młode drzewa (w pierwszym roku po posadzeniu) wymagają kształtowania korony. Pień najlepiej skrócić do wysokości około 150 cm. Boczne gałęzie powinny natomiast mieć około 80 cm. W ten sposób ujarzmimy roślinę i nadamy jej odpowiedniego kształtu. W drugim roku należy usunąć pędy, które konkurują z przewodnikiem, a jeżeli jest taka potrzeba na nowo uformować koronę.
Nieco inaczej postępujemy w przypadku starszych drzew, takich, które mają już więcej niż pięć lat. Wówczas stosuje się tak zwane cięcia formujące. Drzewo tego gatunku ma tendencję do rozrastania się gałęzi w górę. Szybki wzrost drzewa w ten sposób może jednak prowadzić do problemów z zawiązywaniem się pąków. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc formowanie gałęzi w taki sposób, aby kierunek ich wzrostu stał się z czasem bardziej poziomy niż pionowy. W niektórych przypadkach gałęzie orzecha włoskiego mogą stawiać opór. Wówczas konieczne jest ich przewiązanie (narzędzia do tego znajdziesz w sklepach ogrodniczych) albo dociążenie specjalnymi ciężarkami.
Chociaż przycinanie orzecha włoskiego jesienią z reguły nie jest polecaną praktyką, to jednak w tym terminie można wykonać cięcie pojedynczej gałęzi. W miesiącach jesiennych obcinamy ją w taki sposób, aby pozostał czop o długości około 30 cm. W pełni wegetacji, czyli pod koniec lata będzie można obciąć ją całkowicie.
Przycinanie orzecha włoskiego jesienią – o czym jeszcze pamiętać?
Pielęgnacja orzecha włoskiego poprzez przycinanie wymaga pewnych umiejętności od raz posiadania odpowiednich narzędzi (przede wszystkim sekatora). Oprócz wymienionych już sposobów na cięcie warto przyswoić jeszcze kilka istotnych wskazówek pielęgnacyjnych.
Duże znaczenie w prawidłowej uprawie orzecha włoskiego ma regularnie obcinanie pędów, które wyrastają przy pniu. Im starsze staje się drzewo, tym więcej będzie się ich pojawiać. Obserwuj konary i staraj się usuwać te pędy, zanim osiągną średnicę 5 cm. Konieczne jest również stałe usuwanie gałęzi zaatakowanych przez choroby i szkodniki.
Podsumowanie
Przycinanie orzecha włoskiego jesienią nie jest często wykorzystywaną przez ogrodników praktyką. Zbyt późne zabiegi tego typu mogą znacznie osłabić kondycję drzewa a tym samym sprawić, że staną się podatne na choroby. Cięć zazwyczaj dokonujemy w szczycie sezonu wegetacyjnego, czyli późnym latem. Roślina wydziela wtedy mniej soków, a przez to zmniejszamy ryzyko długiego i problematycznego gojenia się ran.