Perukowiec podolski to krzew o niezwykle oryginalnych puszystych kwiatostanach. Może z powodzeniem rosnąć w ogrodzie, jednak wiele osób hoduje go również w doniczkach, odpowiednio skracając i przycinając pędy. Formowanie perukowca pozwala na osiągnięcie naprawdę imponujących efektów wizualnych i zachowanie rośliny w dobrej kondycji. Wiele osób zastanawia się, czy cięcie perukowca jesienią jest dobrym pomysłem. Sprawdź to!

Cięcie perukowca jesienią – czy warto?

Cięcie formujące to niezwykle ważny element pielęgnacji tej rośliny. Pozwala ograniczyć rozrastanie się na boki i tym samym nadaje mu bardziej atrakcyjnego wyglądu. Warto jednak zauważyć, że cięcie gałęzi i pędów zaleca się wykonywać na wiosnę. Cięcie perukowca jesienią może sprawić, że roślina stanie się delikatniejsza i słaba, a przez to nie przetrwać nadchodzących przymrozków i innych trudów związanych z typowo polską zimą.

Niezależnie od tego, czy chcesz formować kształt swojego krzewu, czy pozwolić mu na swobodny rozrost, okresowe przycinanie jest bardzo istotnym elementem jego pielęgnacji. Należy jednak robić to wtedy, kiedy minusowe temperatury są już odległym wspomnieniem, czyli najlepiej późną wiosną. Cięcie perukowca jesienią zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem!

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022