Oleander w naturalnych warunkach rośnie w krajach basenu Morza Śródziemnego. W Europie Środkowej uprawia się go w donicach, ustawionych na tarasach, balkonach lub w ogrodzie. Jednak przed zimą należy je przenieść z ogrodu w cieplejsze miejsce, aby mróz nie zniszczył rośliny. Co warto wiedzieć o pielęgnacji oleandrów? Zimowanie i nawożenie tych przepięknych krzewów nie sprawi ci kłopotu, gdy przeczytasz ten poradnik.
Oleander – dostojny i groźny król ogrodu
W klimacie środkowej Europy w uprawie doniczkowej oleandry osiągają zwykle wysokość do 1,5 metra. Kwitną w zależności od gatunku, na różne kolory, od bieli po odcienie różu, beżu i czerwieni. Ich kwiaty wyglądają nieziemsko, w dodatku niektóre oleandry obłędnie pachną. Pamiętaj, że sok z krzewów ma właściwości trujące, dlatego przed przesadzaniem i przycinaniem włóż rękawice. Pilnuj, aby dzieci i domowe zwierzęta nie rwały liści ani kwiatów i nie wkładały ich do buzi.
Pielęgnacja i nawożenie oleandrów
Roślina ta, przy prawidłowej pielęgnacji kwitnie od maja do września.Wymaga wtedy regularnego podlewania, najlepiej co drugi dzień. Nie wolno przy tym przelać rośliny ani zraszać jej liści. Nawet w trakcie deszczu warto schować krzew pod dach, na przykład do wiaty ogrodowej. Niestety, na wilgotnych liściach łatwo rozwijają się choroby grzybowe. Ponadto raz w tygodniu podlewaj oleandry wodą z dodatkiem płynnego nawozu do roślin kwitnących. Chcesz przyspieszyć ich rozrost? Po przekwitnięciu lekko przytnij pędy i główną łodygę.
Oleander – zimowanie wcale nie takie trudne
Pod koniec października przenieś roślinę w cieplejsze, zacienione miejsce. Temperatura takiego pomieszczenia powinna wynosić od 4 do 8 stopni C. Może to być ogród zimowy w szklarni, ocieplona altana albo przeszklony taras. Można też przenieść roślinę do domu, do nieogrzewanego pomieszczenia przeznaczonego na zimowanie kwiatów i krzewów. W zimie ogranicz podlewanie do minimum, aby nie przesuszyć gleby ani nie pobudzić wegetacji.
Oleander w domu. O czym warto wiedzieć?
Podobają ci się oleandry, ale nie masz ogrodu? Możesz je uprawiać w mieszkaniu. Oleander w domu rośnie i kwitnie, pod warunkiem, że donica stoi w nasłonecznionym miejscu, a pokój jest regularnie wietrzony. Latem możesz go wynosić na balkon lub taras. To jeden z niewielu krzewów, które lubią przeciągi. Uważaj tylko, aby wichura podczas letniej burzy nie przewróciła donicy z krzewem.
Wiesz już, jak przezimować oleandry, aby nie przemarzły, a na wiosnę znów cieszyły oczy mnóstwem kwiatów.