Skalniak to bardzo efektowna i tradycyjna rabata, która nawiązuje do górskiego klimatu. Można wykonać go zarówno na wielkiej działce, jak i na balkonie. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić skalniak, w poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki.

Jak zrobić skalniak? Przede wszystkim potrzebne będą kamienie i rośliny. Skalniak w ogrodzie może być wykończeniem tarasu, jak i fundamentów, ale także stanowić oddzielną i bardzo efektowną rabatę, która stanie się najbardziej spektakularną kompozycją całej ogrodowej aranżacji. Wszystko zależy od miejsca, ale i od tego, jak dobierzesz rośliny.

Jak zrobić skalniak ogrodowy?

Budowa skalniaka wymaga przede wszystkim odpowiedniego miejsca, a następnie przygotowania gleby. W pierwszej kolejności najlepiej jest rozrysować kształt skalniaka na kartce, a następnie wyznaczyć go na ogrodzie. Górski krajobraz stworzysz, zrywając darń i dokładnie oczyszczając ziemię z chwastów i korzeni. Możesz położyć na niej agrowłówninę, która obsypana zostanie żwirem.

Podczas budowy skalniaka niezwykle ważne jest przygotowanie odpowiedniego drenażu, dlatego też ziemię, z której usypany zostanie kopiec dobrze jest wymieszać z keramzytem lub specjalnymi kulkami żelowymi, które pochłaniają nadmiar wody, a z czasem stopniowo ją uwalniają.

Stworzenie skalniaka krok po kroku

Mając gotowy drenaż oraz przygotowaną odpowiednią mieszankę ziemi, można przystąpić do budowy skalniaka. Jeśli jest to wąska rabata, na przykład wzdłuż domu, można od razu wysypać na nią przygotowaną ziemię. Jeśli skalniak ma być większą konstrukcją, warto nawieźć najpierw ziemi wymieszanej z gruzem, który powstał podczas budowy domu.

Dopiero na tak przygotowaną górkę, wysypuje się właściwą mieszankę ziemi, pamiętając by miała ona minimum 20 centymetry grubości (ziemię uniwersalną warto wymieszać z kompostem lub torfem).

Wybór roślin, czyli jak zrobić skalniak przed domem?

Mając gotową podstawę skalniaka, czyli ziemię, można przystąpić do obsadzenia skalniaka roślinami. Mały skalniak to przede wszystkim rośliny górskie, które nie mają dużych wymagań. W przypadku większych konstrukcji warto postawić na drzewka na pniu czy rośliny płożące, jak jałowce czy irgi. W skalniaki można wpleść także drzewka owocowe, szczególnie odmiany kolumnowe.

Nasadzenia obejmują przede wszystkim rośliny ozdobne, głównie byliny. Są to kwiaty odporne na suszę i trudne warunki atmosferyczne, dlatego warstwa drenażu jest im niezbędna do odpowiedniego rozrostu. Mają stosunkowo płytkie korzenie, dlatego 20 centymetrów dobrej i żyznej gleby powinna być wystarczająca. Przy wyborze kwiatów należy wziąć pod uwagę także ich wymagania. Część bylin ceni sobie glebę o odczynie obojętnym, inne natomiast ziemię kwaśną.

Jak zrobić skalniak, czyli rośliny na skalniak do każdego ogrodu

Większość roślin skalniakowych jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, ale to, w jakiej kolejności i na jakim stanowisku je posadzić, zależy przede wszystkim od miejsca, w jakim umieszczony został ogródek skalny. Kwiaty na skalniak sadzi się od najwyższych do najniższych, czyli drzewka na pniu powinny znajdować się na szczycie. Pod nimi warto sadzić rośliny średniej wielkości, jak krzewy, krzewinki czy trawy. Pomiędzy nie wsadza się natomiast niskie rośliny kwitnące oraz rośliny cebulowe.

Duże znaczenie ma także położenie względem stron świata. Skalniak w słońcu będzie wymagać innego doboru roślin niż ten, który położony jest w półcieniu lub całkowitym cieniu. W tym drugim wypadku pomiędzy kamieniami pięknie będą prezentować się hosty, jak i rododendrony, które również mają stosunkowo płytki system korzeniowy. Doskonałym uzupełnieniem będą także paprocie, które dostępne są w różnych rozmiarach, a część jest także zimozielona.

Rośliny na skalniak

Na skalniakach bardzo dobrze prezentują się również iglaki, które cieszą oko głęboką zielenią przez cały rok. Mogą to być odmiany płożące, ale także „conica”, czyli wolnorosnące. Na skalniakach warto posadzić rośliny różnej wysokości i o rozmaitym pokroju, dzięki czemu będzie on nieregularny i bardzo naturalny.

Odpowiednie rośliny na skalniak to:

W zależności od nasłonecznienia i odczynu gleby ogród skalny można wzbogacić także o popularne zioła, do których zalicza się:

Jeśli miejscami wierzchnia warstwa ziemi jest większa niż 20 centymetrów, można pokusić się o wsadzenie także wysokich roślin kwitnących, jak jeżówki czy liliowce. Taki zestaw prezentować się będzie dobrze na dużej rabacie, dlatego niewielki skalniak powinien być mniej obfity w popularne byliny.

Jak zrobić skalniak wysokogórski?

Jeśli zbudowane wzniesienie jest już pełne kwiatów, należy przystąpić do ostatniego elementu aranżacyjnego, czyli pokrycie skarpy kamieniami. Na sam początek układa się te największe, które będą widoczne z daleka i stanowią także podporę dla kwiatów płożących. Na sam koniec zbocza obsypuje się żwirem lub innymi drobnymi kamieniami. W ten sposób rabata imituje górski krajobraz.

Wokół skalniaka warto ułożyć delikatny mur oporowy albo wysypać dół żwirem, co zdecydowanie ułatwi pielenie, ale i pozwoli na rozwój poszczególnym roślinom. Dobór kamieni jest indywidualny i zależy od upodobań właściciela, aczkolwiek najbardziej uniwersalny jest piaskowiec, który przepięknie komponuje się z grubym żwirem. Dość często stosuje się również granit, choć nie ma on obojętnego ph.

Pielęgnacja skalniaka

Już wiesz, jak zrobić skalniak, ale jego budowa nie kończy się na wysypaniu kamieni. Nawet najdoskonalszy odpływ wody i przepuszczalna gleba nie zapobiegną osuwaniu się ziemi ogrodowej. Z czasem osiądzie, co może powodować zapadnięcie się poszczególnych kamieni lub wypływ korzeni poszczególnych roślin.

Jest to zjawisko całkowicie naturalne i będzie pojawiać się cyklicznie, dlatego ważne jest stałe uzupełnianie gleby. Można stosować zamiennie klasyczną i uniwersalną ziemię ogrodową oraz torf, który dodatkowo wzbogaci ziemię w składniki odżywcze. Skalniak na skarpie dodatkowo narażony jest na działanie wiatru, co również sprzyja utracie wierzchniej warstwy ziemi, którą należy regularnie uzupełniać.

Jak podlewać skalniak ogrodowy?

Wszystkie rośliny do rozwoju potrzebują wody – jest to istotne szczególnie zaraz po posadzeniu, aby mogły rozwinąć swój system korzeniowy, jak i w upalne dni, kiedy utrata wody jest najbardziej odczuwalna. Podlewanie skalniaka nie jest jednak proste. Przede wszystkim nie można lać mocnego strumienia wody. W przypadku skalniaków najlepsza jest delikatna mgiełka.

Ogród skalny najlepiej podlewać mniej, ale częściej. Skalniak w pełnym słońcu podlewa się, gdy będzie on już nieco zacieniony, aby uniknąć spalenia delikatnych liści oraz kwiatów.

Archiwum: kwiecień 2022