Żagwin ogrodowy (Aubrieta x cultorum), nazywany również obercją, uprawiany jest jako roślina ozdobna. Ta niska bylina darniowa układa się w szeroko ścielące się i bardzo gęste kobierce o maksymalnej wysokości 10 cm. Zanim zakwitnie, można podziwiać jej matowozielone, owłosione i ząbkowane liście. Dowiedz się więcej na temat obercji z naszego artykułu.

Odmiany żagwinu

Żagwin występuje w wielu atrakcyjnych odmianach, które również mogą przyozdobić twój ogród, balkon lub taras. Najpopularniejsze z nich to:

 • „Royal Red” – ma czerwono-fioletowe kwiaty;
 • „Royal Blue” – kwitnie na niebiesko;
 • „Havelberg” – ma charakterystyczne półpełne kwiaty o różowej barwie;
 • „Cascade Red” – daje kwiaty amarantowo-czerwone;
 • „Bressingham Pink” – ma kwiaty pełne i różowe;
 • „Winterberg” – wyróżniają ją kwiaty pełne, białe;
 • „Argenteovariegata” – ma liście o białych brzegach i różowo-fioletowe kwiaty;
 • „Variegata” – o pstrych liściach i niebieskich kwiatach.

Zastosowanie żagwinu

Głównie jest uprawiany jako roślina ozdobna. Używa się go do obsadzania ogródków skalnych, rabat oraz murków. Bardzo dobrze się prezentuje, kiedy jego kwiaty luźno zwisają z murów, głazów lub balkonowych poręczy. Ponadto może być sadzony jako roślina obwódkowa, czyli stosowana do podkreślenia kształtu, np. rabaty. Żagwin ogrodowy to jedna z najpopularniejszych 5 wiosennych bylin. Pozostałe to:

Obercja to roślina zimozielona.

Wymagania i uprawa

Żagwin ogrodowy to niezwykle atrakcyjna i okazała roślina kwitnąca, która nie jest trudna w uprawie. Jednak, jeżeli ma bujnie zakwitnąć i pokrywać duże połacie ziemi, obowiązkowo trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki:

 • zwróć uwagę na stanowisko, w którym ma rosnąć bylina. Wymagana jest duża ilość słońca, ciepłego powietrza i wilgoci – roślina nie toleruje przelania;
 • żagwin najlepiej rozwija się w pełnym słońcu i na wapiennych glebach, które charakteryzuje wysoka przepuszczalność i umiarkowana wilgotność; idealnie, gdyby miała zasadowy odczyn pH;
 • żagwin ogrodowy całkiem dobrze znosi niskie temperatury, więc zazwyczaj nie wymaga okrywania na zimę. Jeżeli jednak mieszkasz w chłodniejszych regionach kraju, możesz zastosować osłonę byliny zapobiegającej przemarznięciu. Surowe mrozy mogą uszkodzić pędy;
 • nawożenie rośliny rosnącej w ogrodzie nie jest konieczne, jednak aby uzyskać dekoracyjną kompozycję w doniczce, warto raz w miesiącu zastosować nawóz do roślin kwitnących;
 • obercja to roślina wieloletnia. Nie trzeba jej zmieniać co roku stanowiska, natomiast warto raz na 2–3 lata ją odmłodzić, a odwdzięczy się zwartym, gęstym pokrojem i dorodnymi, pięknie wybarwionymi kwiatami.

Żagwin ogrodowy – rozmnażanie i sadzenie

Rozmnażanie odbywa się poprzez podziały bryły korzeniowej lub z sadzonek. Pędy najłatwiej ukorzeniają się po przysypaniu wilgotną ziemią. Po kilku tygodniach można zasilić ekologicznym nawozem. Jeżeli żyje w niemalże wzorowych warunkach, może być rośliną samosiewną. Nie jest to jednak zalecana metoda, ze względu na to, że młode kwiaty, które wyrosną z tych nasion, zazwyczaj nie powtarzają cech matecznej byliny.

Kwitnienie żagwinu

Żagwin ogrodowy słynie z pięknego kwitnienia wczesną wiosną, nawet w kwietniu. W tym czasie na szczycie rośliny można zauważyć, jak z pędów wyrastają drobne, różowo-fioletowe zebrane w krótkie grona. Roślina w pełnym rozkwicie wygląda jak poduszka kwiatów i wydziela delikatny, przyjemny zapach, który skutecznie wabi owady. Mniej więcej w połowie lipca pojawiają się nowe pędy, które również kwitną, ale wytworzone kępy są zdecydowanie mniej obfite niż te wiosenne.

Po kwitnieniu warto przyciąć roślinę. W efekcie ładniej się rozkrzewi, a w następnym sezonie odwdzięczy się większą ilością pąków kwiatowych.

Żagwin ogrodowy na balkonach i tarasach

Obercja ogrodowa doskonale sprawdzi się jako roślina ozdobna balkonu i tarasu. Wystarczy zapewnić jej żyzną, dobrze przepuszczalną ziemię i pojemnik odpowiedniej wielkości, żeby już wiosną cieszyć się, pięknymi kolorowymi kwiatami. Należy tylko pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć całość przed mrozem. Można roślinę zimować w mieszkaniu lub osłonić, np. agrowłókniną. Materiał jednocześnie przepuszcza trochę promieni słonecznych i skutecznie ochrania przed zbyt niską temperaturą oraz mroźnym suchym wiatrem.

Żagwin ogrodowy – gdzie kupić i ile kosztuje?

Nie jest to trudno dostępna roślina. Wraz z rozpoczęciem sezonu ogrodowego sadzonki obercji można kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub szkółce. Ceny małych sadzonek wahają się od 10 do 20 zł w zależności od miejsca zakupu.

Żagwin ogrodowy to roślina o skromnych wymaganiach, za to wspaniale się prezentująca. Wiosną rodzi piękne kwiaty, a w trakcie spoczynku nadal cieszy naturalnym kolorem. Sprawdzi się jako dekoracja ogrodu, tarasu czy przydomowego skalniaka. Charakteryzuje go piękny zwisający pokrój, który nadaje niezwykły klimat starym murkom i ogrodzeniom.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022