Jeśli jesteś miłośnikiem natury i ogrodnictwa, z pewnością twój ogród jest wyjątkowy i zielony. Nie da się zaprzeczyć, że samodzielna uprawa roślin może być źródłem satysfakcji i samorealizacji. Jednak pielęgnowanie przydomowego ogródka wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Nie brakuje również innowacyjnych i zaskakujących pomysłów na uprawę roślin. Jednym z nich jest tworzenie warzywniaka z palet.

Posiadanie świeżych warzyw we własnym ogrodzie ma same zalety. Nie tylko masz je zawsze pod ręką, ale przede wszystkim są one naturalne, pozbawione chemii i innych specyfików. Oczywiście w przydomowych uprawach często również stosuje się środki ochrony roślin, jednak osobiście kontrolujesz zarówno ten proces, jak i środki, które zostaną użyte. Jak stworzyć ogród warzywny i zrobić podwyższone grządki z palet? Jak wygląda taka uprawa warzyw? Sprawdź!

Zapamiętaj!

 • Grządki z palet służą do uprawy warzyw 🥗
 • Warto uprawiać świeże warzywa, pozbawione chemikaliów, ale nie każdy ogród ma odpowiednią do tego glebę 🌱
 • Grządki możesz wypełnić żyzną ziemią, dzięki której rośliny dadzą obfite plony 🌱
 • Ogródek warzywny w skrzyniach łatwo pielęgnować i chronić przed niekorzystnymi czynnikami ☀️
 • Aby zrobić takie grządki, potrzebujesz palet, młotka, gwoździ, obcęgów, ziemi, kompostu, folii, impregnatu i wybranych nasion 🔨
 • Palety trzeba zmodyfikować, zaimpregnować, wyścielić folią i wypełnić ziemią – po tym można w nich sadzić warzywa 🌱

Dlaczego warto mieć warzywniak w ogrodzie?

Uprawa warzyw w przydomowym ogródku to świetny pomysł. Po pierwsze świeże warzywa w sezonie masz zawsze pod ręką. Po drugie wiesz, że są one pozbawione zbędnej chemii. Niestety, uprawa warzyw, które następnie trafiają do dużych dyskontów spożywczych, wymaga stosowania różnych środków ochrony roślin, co wpływa nie tylko na zmniejszenie ich wartości odżywczych, ale także na smak i aromat. Natomiast twoje przydomowe uprawy na własne potrzeby z pewnością będą wyróżniały się niesamowitym aromatem, smakiem i soczystością.

Mały przydomowy ogródek jest znacznie łatwiej kontrolować i pielęgnować, możesz używać naturalnych nawozów i zrezygnować ze stosowania dużych ilości chemicznych środków ochrony roślin. To zdecydowanie korzystne kroki, które pozwolą ci uzyskać świeże, zdrowe i przede wszystkim pyszne warzywa.

Czym są grządki z palet?

Podwyższone grządki z palet to po prostu drewniane skrzynie, które wypełnione zostały ziemią. Najczęściej uprawia się w nich warzywa lub świeże zioła. Wykonanie skrzyni z palet i podniesienie grządki pozwala na uprawę rabat nawet na balkonie lub tarasie. Uprawa warzyw w skrzyniach to świetne rozwiązanie, jeśli ziemia w twoim ogrodzie nie nadaje się do sadzenia roślin na przykład ze względu na to, że jest zbyt wilgotna lub zbyt przesuszona. Dlaczego warto zastanowić się nad takim pomysłem? Sprawdź zalety wykorzystywania takich skrzynek.

Zalety grządek z palet

Chcesz wiedzieć, jak zrobić ogródek warzywny? Nie da się zaprzeczyć, że wysokie rabaty nie tylko są praktyczne, ale także mogą być pięknym elementem wystroju przydomowego ogrodu. Wykonanie podwyższonych rabat jest dosyć proste. Na koniec możesz je dodatkowo ozdobić, na przykład malując na ulubiony kolor. Kolejną zaletą ogródka warzywnego w skrzyniach jest to, że rabaty możesz ustawić właściwie w dowolnym miejscu. Takie uprawy są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji, a podwyższenie chroni je również przed przypadkowym zdeptaniem i ingerencją zwierząt, np. psów lub kotów.

Jak zrobić grządki z palet krok po kroku?

Na początku powinieneś przygotować niezbędne rzeczy, czyli:

 • palety;
 • młotek;
 • gwoździe;
 • obcęgi;
 • ziemię ogrodową;
 • kompost;
 • nasiona;
 • folię;
 • impregnat do drewna.

Jak przygotować grządki z palet? Pierwszy krok to mała modyfikacja standardowej palety tak, aby mogła stać się skrzynią na warzywa lub zioła.

 1. Należy usunąć deski, pozostawiając jedynie ramę palety.
 2. Możesz również zostawić środkową deskę, aby oddzielała rabaty.
 3. Po bokach przybij deski, aby paleta zamieniła się w skrzynię.
 4. Kolejny krok to wyszlifowanie palet i zabezpieczenie ich impregnatem do drewna.
 5. Następnie w środku skrzyni należy umieścić folię i ją przymocować.
 6. Ostatni etap to wsypanie ziemi i posadzenie roślin.

Wykonanie ogródka warzywnego w skrzyniach jest bardzo proste!

Uprawa roślin w przydomowym ogrodzie to marzenie wielu osób pasjonujących się ogrodnictwem. Nie da się zaprzeczyć, że warzywa i zioła z takiego ogrodu są niesamowicie aromatyczne i smaczne. Masz pełną kontrolę nad tym, jakich środków używasz do ich uprawy, a co za tym idzie, dokładnie wiesz, co masz na swoim talerzu. Stwórz samodzielnie grządki z palet i ciesz się własną uprawą warzyw!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023