Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) jest byliną naturalnie występującą na terenie Chin, Japonii, Półwyspu Koreańskiego. Rozwar osiąga wysokość ok. 50 cm, ma duże, lancetowate liście o ząbkowanych brzegach, pąki w kształcie baloników i piękne, dzwonkowate kwiaty. Kwitnie w okresie od lipca do września.

Rozwar – uprawa

Rośliną, która może zdobić ogródek, jest rozwar. Uprawa nie jest skomplikowana. Platycodon grandiflorus lubi stanowisko nasłonecznione lub półcieniste, gorzej radzi sobie w cieniu. Preferuje gleby o odczynie obojętnym, dobrze przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Dzięki korzeniom magazynującym wodę nieźle znosi przesuszenie. 

Sadząc rozwar wielkokwiatowy, należy unikać podłoża o nadmiernej wilgotności. Najlepiej też od razu wybrać dla niego właściwe stanowisko, ponieważ źle znosi przesadzanie. Podczas pierwszych wiosennych prac porządkowych należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić długiego systemu korzeniowego rośliny. Warto wcześniej zaznaczyć miejsce, w którym posadzony jest rozwar wielkokwiatowy.

Rozwar wielkokwiatowy – niezbędne zabiegi pielęgnacyjne

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknem kwitnącego rozwaru, kwiaty, które przekwitły, należy systematycznie usuwać. Na zimę należy osłonić rozwar, najlepiej warstwą ściółki – jest to szczególnie ważne w pierwszych latach uprawy. Choć roślina jest odporna na choroby i rzadko atakują ją szkodniki, zwróć uwagę na możliwość uszkodzenia rozwaru przez ślimaki. Często konieczne jest ich zwalczanie za pomocą specjalnych preparatów.

Piękne, dzwonkowate kwiaty – rozwar w ogrodzie i w wazonie

Subtelny urok roślinie zapewniają przede wszystkim kwiaty. Rozwar zakwita wczesnym latem – z pąków o ciekawym, charakterystycznym kształcie rozwijają się duże, dzwonkowate kwiaty o płatkach zrośniętych na dole, a rozdzielonych u góry. Najczęściej mają kolor fioletowo-niebieski. Dostępne są również odmiany różowe i białe. 

Z uwagi na niewielki rozmiar rośliny, nie należy sadzić jej w towarzystwie kwiatów wysokich o intensywnych barwach. Rozwar wielkokwiatowy najlepiej będzie się prezentował na skalniakach lub rabatach w sąsiedztwie roślin zielonych. Trzeba pamiętać, że bardzo łatwo przyćmić jego urodę innymi kwiatami, dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego otoczenia. 

Kwiaty nadają się do wazonów. Okazy uprawiane w donicach należy traktować jak rośliny jednoroczne.

Rozwar – rozmnażanie

Rozmnażanie najlepiej przeprowadzać, wykorzystując nasiona zebrane jesienią. Można je wysiewać w okresie od marca do maja, najlepiej do ciepłego inspektu. Do gruntu można przesadzić roślinę we wrześniu, nie zapominając o zabezpieczeniu jej na zimę. Ze względu na długi i bardzo delikatny system korzeniowy nie zaleca się rozmnażania rośliny przez podział.

Innym sposobem jest zakup sadzonek w sklepie ogrodniczym. Za sztukę trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu złotych.

Rozwar – najciekawsze odmiany

Poszczególne odmiany rozwaru różnią się barwą kwiatów i wysokością rośliny. Rozwar wielkokwiatowy to między innymi:

 • Astra Blue”, „Astra Double Blue” – kwiaty ciemnoniebieskie, wysokość ok. 30 cm;
 • „Florist Pink” – różowe kwiaty z ciemniejszymi nerwami, dorasta do 80 cm;
 • „Shell Pink” – różowe kwiaty, wysokość rośliny ok. 30 cm;
 • „Hakone White” – roślina rodzi białe kwiaty, dorasta do wysokości 50 cm;
 • „Balou Blue” – ciemnoniebieskie kwiaty, wysokość ok. 25 cm;
 • grupa „Codo” – rośliny tej odmiany dorastają do ok. 25 cm, mają niebieskie, białe i różowe kwiaty;
 • „Fairy Snow” – rozwar o białych kwiatach z niebieskimi żyłkami, dorastający do 30 cm wysokości;
 • grupa „Fuji” – wysokość 70 cm, kwiaty o kolorze niebieskim, różowym i białym.

Rozwar wielkokwiatowy – zastosowanie, właściwości

Rozwar wielkokwiatowy jest rośliną ozdobną uprawianą głównie w Europie oraz Ameryce Północnej i Południowej. Znany jest także w medycynie chińskiej, gdzie wykorzystuje się go do leczenia infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Słynie z właściwości wykrztuśnych, nawilżających, łagodzących objawy zapalenia gardła. Stosuje się go w przewlekłym nieżycie nosa, zapaleniu migdałków, astmie, gruźlicy.

Składniki aktywne, dzięki którym rozwar działa pozytywnie na organizm człowieka to:

 • sterole;
 • flawonoidy;
 • polisacharydy;
 • poliacetyleny. 

Rozwar wpływa korzystnie na układ odpornościowy organizmu, zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, zmniejsza poziom glukozy, chroni wątrobę. 

Ekstrakty z korzenia wykorzystywane są w kosmetyce do produkcji kremów poprawiających napięcie skóry. Z korzeni rośliny przyrządza się także odwary oraz nalewki. W aptekach dostępne są również tabletki. 

Rozwar wielkokwiatowy jest rośliną, która uatrakcyjni każdy ogród. Wystarczy zagwarantować mu odpowiednie warunki do rozwoju.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2022