Skalniak jest bardzo popularną formą aranżacji ogrodu. W swoich założeniach ma on przypominać naturalne górskie środowisko. Wiele osób o tym zapomina i sadzi rośliny, które odbiegają od tej koncepcji. Sprawdź, jakie rośliny na skalniak wybrać!
Skalniak nie wymaga wiele pracy. Po odpowiednim zaprojektowaniu, a następnie przygotowaniu jest praktycznie bezobsługowy. Zazwyczaj składa się z roślin odpornych na suszę oraz na mróz. W związku z tym można powiedzieć, że jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą poświęcić swojemu ogrodowi dużej ilości czasu. Jak jednak odpowiednio przygotować skalniak i jakie rośliny na skalniak wybrać?
Czym jest skalniak?
Skalniak to bardzo popularny sposób stylizowania ogrodów. Niestety bardzo często można spotkać się ze skalniakami, które zdecydowanie nie prezentują się najlepiej. Z czego to wynika? Prawdopodobną przyczyną jest to, że część osób, nie do końca rozumie podstawowych założeń tego stylu. Skalniak ma stanowić maksymalnie realne odwzorowanie naturalnych masywów skalnych, górskich łąk itp. W związku z tym nie powinno się na nim sadzić losowych roślin. Kompozycja powinna być spójna i o ile nikt nie wymaga, aby ograniczać się wyłącznie do konkretnych roślin, to warto zadbać o spójność i wybierać odpowiednie rośliny na skalniak.
Błędy podczas budowania skalniaka
Najczęściej powtarzanym błędem podczas tworzenia skalniaków jest stosowanie nadmiernej ilości materiałów i roślin. Najlepiej prezentuje się skalniak, którego elementy wzajemnie się ze sobą łączą. Oznacza to, że umieszczanie kilku rodzajów kamieni, kilkudziesięciu roślin i dodatkowo jakichś elementów drewnianych nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Ogranicz się do jednego lub maksymalnie dwóch rodzajów kamienia. Najlepiej, jeżeli na grządce znajdzie się kilka większych skał, tak aby rzeczywiście podkreślić górski klimat. Powinny one wystawać nawet po tym, jak rośliny na skalniak się rozrosną.
Stromy skalniak – jakie rośliny wybrać?
Jeżeli tworzysz skalniak na bardzo stromym zboczu, to warto zadbać o to, aby rośliny wzmocniły ziemię. Do tego celu wybiera się gatunki, które intensywnie rozwijają swój system korzeniowy. Korzenie roślin będą przytrzymywały całe zbocze, dzięki czemu zmniejszą ryzyko osuwania się ziemi. Jeżeli zbocze jest bardzo wystawione na działanie promieni słonecznych, to musisz wybrać gatunki światłolubne. Takie, które będą w stanie wytrzymać okresowe przesuszenia. Skalniaki zazwyczaj nie zawierają wysokich roślin, w związku z tym cienia jest bardzo mało.
Jakie skały wybrać do skalniaka?
Najlepiej prezentują się skały ostro zakończone, kanciaste. Obłe kamienie znacznie bardziej imitują środowisko nadwodne, ponieważ to właśnie woda odpowiada za szlifowanie kamieni. Skały, które występują w rejonach górskich, mają zdecydowanie ostre kształty. Projektując skalniak, zależy nam na upodobnieniu się do środowiska naturalnego. W związku z tym kamienie powinny wyglądać, jakby znajdowały się w danym miejscu od lat. Nie zawsze ładny kamień będzie dobrze wyglądał w kompozycji. Pamiętaj, że ma być on jednym z elementów, ma uzupełniać całą kompozycję, a nie kraść całkowicie uwagę.
Rośliny płożące na skalniak
Ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek skalniak bez roślin płożących. Pozwalają one stworzyć pokrywę, która otuli kamienie. Dodatkowo tego typu rośliny na skalniak dostępne są w wielu ciekawych kolorach, co pozwala stworzyć niepowtarzalną aranżację. Gatunki, które zazwyczaj są wykorzystywane to niskie odmiany krzewów oraz gatunków z pędami o budowie pokładającej, dzięki czemu rozwijają się one nisko przy ziemi, zajmując dużą powierzchnię. Bardzo dużo roślin tego typu to gatunki zimozielone, co oznacza, że skalniak będzie mógł być ozdobą przez cały rok.
Jak zazwyczaj rozwija się skalniak?
Ze względu na charakterystykę gatunków, które są wykorzystywane podczas aranżacji skalniaka, rozrasta się on zazwyczaj wszerz, a nie na wysokość. Dzięki temu możesz uzyskać ciekawą optycznie, gęstą darń. Rośliny okrywowe stanowią funkcję stabilizującą oraz zabezpieczającą skarpę. Tworzą one również bardzo zgrany duet z niskimi kwiatami lub krzewami. Minusem tego sposobu rozrastania się roślin na skalniak jest to, że musisz kontrolować ich długość. W niektórych przypadkach trzeba je będzie co roku przycinać. W przeciwnym razie rośliny mogą całkowicie zdominować podłoże.
Wybór roślin na skalniak – krzewy, iglaki, rośliny wieloletnie
Wybierając rośliny na skarpy, najpierw należy zastanowić się nad tym, jakie warunki tam panują. Jak dużo słońca pada na stanowisko? Jaki jest odczyn gleby? Na tej podstawie możesz określić pożądane cechy roślin na skalniak. Istotne jest również to, aby były one odporne na mróz. W związku z tym, że skalniaki zazwyczaj tworzone są na mocno nasłonecznionych skarpach, to rośliny powinny być odporne na okresowy brak wody. Finalnym kryterium powinien być rozmiar roślin na skalniak. Nie powinny być one wysokie, znacznie lepiej jeśli rozrastają się wszerz. Dobieraj gatunki, które estetycznie pasują do ogrodu.
Skalnica – czy warto posadzić na skalniaku?
To bylina uprawiana w ogrodach. Rośnie w kępach, tworząc gęste, zimozielone poduszki. Osiąga maksymalnie 20 cm wysokości. W związku z tym idealnie nadaje się na skarpy. Ma drobne liście, które są trójdzielne oraz klinowate. Ich kolor jest żywozielony. Kwiaty mają pięć płatków, są niewielkie oraz wyrastają na długich pędach. Tworzą się wiechowate kwiatostany, które spotyka się w kolorze białym, różowym oraz czerwonym. Skalnica kwitnie od maja do czerwca. Roślina nie ma wysokich wymagań i dobrze rośnie na stanowiskach nasłonecznionych.
Rojnik
Jest to roślina z gatunku gruboszowatych. Bardzo często spotyka się ją na skalniakach, ponieważ jest to roślina, która przystosowała się do okresowych susz. Bardzo dobrze wkomponowuje się w towarzystwo kamieni. Łacińska nazwa oznacza „wiecznie żywy”, to idealnie opisuje, jak dobrze ta roślina przystosowała się do trudnych warunków atmosferycznych. Rojnik ma grube liście w kolorze zielonym, które przybierają również odcienie czerwieni i brązu. Kwitną one w okresie letnim. Kwiat może mieć różne kolory w zależności od odmiany, jaką hodujesz.
Irga
Krzew, który zyskał popularność ze względu na swoje walory estetyczne. Jest łatwa w utrzymaniu. Występuje często na skalniakach, ponieważ może być rośliną okrywową. Pod nazwą irga możesz znaleźć około 60 różnych gatunków. Rośliny z tej grupy rosną zazwyczaj na podłożu kamienistym oraz na ubogich glebach. Na skalniakach najczęściej występuje odmiana pozioma, która nie przekracza 50 cm wysokości. Bardzo intensywnie rozrasta się wszerz, może mieć nawet 2 metry szerokości. Jest to gatunek mrozoodporny. Równie często występuje w miejskich parkach, ponieważ wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia.
Na uwagę zasługują również takie gatunki roślin jak dąbrówka rozłogowa, macierzanka piaskowa, barwinek pospolity, jałowiec, floks oraz żagwin. Rośliny na skalniak to zazwyczaj rośliny cebulowe lub ozdobne iglaki. Ogród skalny można przygotować na wiele różnych sposobów, warto jednak poznać podstawy, a następnie dopracować projekt.