Karmnik ościsty jest świetną alternatywą do tradycyjnego trawnika. Jest to wytrzymała i niska bylina darniowa, którą możesz na różne sposoby wykorzystać w swoim ogrodzie.
Skąd pochodzi karmnik ościsty? Czym się charakteryzuje?
Karmnik ościsty (Sagina subulata) pochodzi z rodziny goździkowatych. Występuje on prawie na całym obszarze Europy. Uprawiany jest w ogrodach wiejskich, rustykalnych, angielskich, ale i nowoczesnych. Jest to roślina wieloletnia, tworzącą gęstą i intensywnie zieloną drań. Może osiągać od 3 do 5 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się tym, że przypomina mech lub trawę, jednak z tą różnicą, że można go sadzić w miejscach, w których trawa sobie nie radzi – na przykład na suchych i piaszczystych podłożach. Najczęściej uprawianą odmiana jest Aurea.
Jak wygląda Sagina subulata?
Sagina subulata wyróżnia się bardzo niskim wzrostem. Ma ona zwarte, płożące i drobne pędy, które lubią szeroko się rozrastać. Jej pokrój jest dywanowy i poduchowaty. Liście karmnika zakończone są ością i mają długość około 2 centymetrów. Przez cały okres wegetatywny prezentują się bardzo atrakcyjnie. Roślina posiada także małe, białe kwiaty, które kształtem przypominają gwiazdki. Ich średnica to zaledwie 5 milimetrów. Wyrastają one pojedynczo lub po 2–3 sztuki na szypułkach. Ich cechą charakterystyczną jest miodowy zapach. Jeśli chodzi o owoce karmnika ościstego, są to torebki, które nie posiadają walorów dekoracyjnych.
Jakie są warunki uprawy karmnika ościstego?
Karmnik ościsty nie jest wymagającą rośliną. Warto jednak, żebyś poznał jego podstawowe warunki do uprawy.
Najlepsze dla niego będzie ciepłe i słoneczne miejsce, ale roślina kwitnie też na cienistych stanowiskach. Do uprawy polecana jest gleba lekka, piaszczysta, umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna i średnio żyzna. W przypadku karmnika ościstego wymagane jest umiarkowane podlewanie, zwłaszcza w bardzo suchych i gorących miesiącach.
Roślina ta wznosi się po około 14 dniach od posadzenia, o ile przebywa w temperaturze od 16 do 20 stopni Celsjusza.Nasiona karmnika ościstego wysiewa się pod koniec kwietnia i na początku maja.
Karmnik ościsty — sadzonki czy nasiona? W jaki sposób rozmnażać tę roślinę?
Sagina subulata może być rozmnażana na kilka sposobów, jednak do najbardziej powszechnych należy wysiew i rozsada.
Wysiew
Ten sposób jest wygodny i bardzo szybki. Do wysiewu potrzebne ci będą nasiona karmnika ościstego. Możesz je nabyć w sklepie w cenie od 2 złotych za paczkę. Wysiewasz je bezpośrednio do przygotowanego gruntu.
Rozsada
Polega ona na zakupie gotowej sadzonki karmnika ościstego, której ceny zaczynają się od około 5 złotych za sztukę. Znajdziesz je w sklepach już na początku wiosny. Sadzonkę umieszczasz w gruncie z zachowaniem odpowiedniej rozstawy (około 30 centymetrów).
Czy warto uprawiać karmnik ościsty zamiast trawy?
Chcesz uprawiać karmnik ościsty zamiast trawy, ale zastanawiasz się, czy na pewno jest to dobry pomysł? Liczne zalety tej rośliny świadczą o tym, że warto ją wybrać do swojego ogrodu. Pamiętaj, że nie ma ona dużych wymagań oraz jest łatwa w pielęgnacji. Możesz zasadzić ją zarówno w miejscu nasłonecznionym, jak i zaciemnionym. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to jej systematyczne podlewanie. Sagina subulata świetnie sprawdzi się zarówno jako pojedyncza roślina, ale i w otoczeniu innych gatunków.
Karmnik ościsty aurea – najpopularniejsza odmiana
Karmnik ościsty aurea to najpopularniejsza odmiana występująca w Polsce. Jest to niska, dywanowa bylina, która przypomina mech. Aurea wyróżnia się żółto-zielonymi pędami i złoto-żółtym ulistnieniem, które utrzymuje się przez cały rok. Cechuje się także szybkim wzrostem. Najpiękniej wybarwia się na słonecznych stanowiskach. Idealnie nadaje się na rabaty kwiatowe i skalniaki czy murki oporowe.
Jak można wykorzystać karmnika ościstego?
Istnieje wiele możliwości wykorzystania tej rośliny. Najczęściej stosuje się ją jako:
- roślinę okrywową i ozdobną;
- wypełnienie szczelin między chodnikowymi płytkami lub kamieniami na ścieżkach ogrodowych oraz wszelkich pustych miejsc, na przykład w szczelinach schodów wykonanych z kamieni;
- zadarnianie powierzchni (okrywanie gleby) – chroni przed erozją, przegrzaniem i utratą wilgoci;
- tło dla innych gatunków i do tworzenia różnych kompozycji.
Oprócz tego karmnika ościstego można posadzić na murkach kwiatowych, na skałkach, na brzegach rabat, czy też wzdłuż ścieżek ogrodowych.
Karmnik ościsty z pewnością sprawdzi się jako alternatywa do tradycyjnego trawnika. Małe wymagania, łatwa pielęgnacja i mrozoodporność gwarantują prostą i bezproblemową uprawę.