Bez funkcję ozdobną pełni późną wiosną i prezentuje się tym efektowniej, im bardziej dopasowane rośliny do niego dobierzesz. Co posadzić obok lilaka? Sprawdź, jakie rośliny uprawiać, aby podkreślić delikatną urodę bzu!

Co posadzić obok lilaka?

  • Hortensja: Hortensje kwitną w podobnym czasie co lilaki pospolite i mają duże kwiaty, które wspaniale kontrastują z kwiatami lilaków.
  • Piwonia: Piwonie również kwitną w tym samym czasie co lilaki pospolite, a ich pełne kwiaty w różnych odcieniach różu, białym i czerwonym kolorze będą pięknie komponować się z lilakami.
  • Kwitnące krzewy: Inne kwitnące krzewy, takie jak jaśminowiec, forsycja czy irga, będą pięknie wyglądać obok lilaków i stworzą wspaniały kolorowy klimat w Twoim ogrodzie.

Lilak pospolity – roślina nie tylko na żywopłot

Syringa vulgaris to roślina z rodziny oliwkowatych. Ma płytki system korzeniowy. Lubi gleby:

  • żyzne;
  • wilgotne;
  • przepuszczalne;
  • o odczynie zasadowym.

Bez można rozmnażać z sadzonek pędowych o długości około 20-30 cm. Przed sadzeniem warto wymieszać ziemię z kompostem.

Lilaki kwitną obficie, są łatwe w uprawie i dobrze reagują na cięcie. Z krzewów liściastych można uzyskać ciemnozielony żywopłot, choć musisz uważać na szkodniki żerujące na liściach. Wczesną wiosną krzew wytwarza pąki kwiatostanowe na pędach rocznych. Jest wrażliwy na suszę, dlatego musisz pamiętać o regularnym podlewaniu. Aby wzmocnić rośliny ogrodowe, warto stosować nawóz wieloskładnikowy. Zanim zdradzimy, co posadzić obok lilaka, opiszemy jedną z jego odmian.

lilak pospolity - roślina nie tylko na żywopłot

Lilak Meyera 'Palibin’ na trawniki i rabaty

Niektóre odmiany lilaka dobrze rosną na stanowisku słonecznym, jednak roślina ta toleruje też półcień. W uprawie ogrodowej spotyka się np. lilak Meyera 'Palibin’ szczepiony na pniu. Dorasta do ok. 1,5 m wysokości i wytwarza niewielkie wiechy z licznymi drobnymi i pachnącymi kwiatami, dlatego dobrze nadaje się do niewielkich ogrodów. To krzew odporny na mrozy, który jest idealny na trawniki i do nasadzeń na rabatach. Niestety, ma tendencję do tworzenia odrostów korzeniowych, które warto wycinać.

Ciekawostka

Lilaki pospolite osiągają zwykle wysokość od 2 do 6 metrów i mają duże, sercowate liście o długości do 15 cm. Kwitną w maju i czerwcu, a ich kwiaty są w kolorze fioletowym, białym, różowym lub niebieskim, w zależności od odmiany.

Co posadzić obok lilaka? Inne łatwe w uprawie krzewy liściaste

Większość odmian lilaka najlepiej wygląda w kompozycji z innymi rozłożystymi krzewami o podobnych wymaganiach. W większym ogrodzie możesz wybrać forsycję o luźnym pokroju i żółtych kwiatach. Co posadzić obok lilaka na dużej posesji? Na pewno biały głóg. Popularny jaśminowiec może zakwitnąć już w maju, czyli w tym samym czasie, co lilak.

Lilak to krzew do ogrodu, który wiosną prezentuje się imponująco. Pamiętaj o regularnym cięciu, nawożeniu i usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, a co roku w maju lilak udekoruje twój ogród pachnącymi kwiatami.

co posadzić obok lilaka - inne łatwe w uprawie krzewy liściaste

Często zadawane pytania

Co posadzić wokół bzu?

Wokół bzu można posadzić rośliny, które będą tworzyć ładny kontrast z jego liśćmi i kwiatami. Dobrymi opcjami są:

  • Ostrokrzewy, które będą stanowić ładne tło dla kwitnącego bzu.
  • Rośliny pnące, takie jak winobluszcz lub bluszcz, które będą pięknie się pnąć po gałęziach bzu.
  • Byliny, np. szelężnik, bodziszek czy astilbe, które będą tworzyć podszycie i urozmaicą przestrzeń.

Gdzie najlepiej posadzić bez?

Bez najlepiej sadzić w miejscu, gdzie będzie miał dostęp do pełnego słońca lub lekkiego cienia. Jest to roślina, która nie lubi suszy ani gleb zbyt wilgotnych, więc należy wybierać miejsca, gdzie gleba jest przepuszczalna i zawsze lekko wilgotna.

W jakich odstępach sadzić lilaki?

Lilaki powinno się sadzić w odstępach co najmniej 2-3 metrów od siebie, ponieważ rosną dość szybko i potrzebują przestrzeni, aby dobrze się rozkrzewić. Należy też pamiętać, aby zapewnić im dobrze nasłonecznione stanowiska.

Dlaczego lilak marnieje?

Lilak może marnieć z różnych przyczyn, np. z powodu chorób grzybowych lub szkodników, nadmiernego lub niewystarczającego nawodnienia, zbyt zasadowej gleby lub niewłaściwej pielęgnacji (np. zbyt obfitego przycinania). Jeśli lilak marnieje, należy dokładnie przebadać przyczynę problemu i podjąć odpowiednie działania, aby przywrócić mu dobrą kondycję.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023