Krzewy potrafią zapełnić pustą przestrzeń w ogrodzie. Pięknie zakwitają, są pokaźną ozdobą ogrodu i w większości są mrozoodporne. Sprawdź, jakie wybrać najpiękniejsze krzewy do ogrodu!

Aranżacja ogrodu czasem zajmuje kilka lat. Jeszcze dłużej mogą rosnąć rośliny. Są jednak krzewy, które urosną szybko i mają małe wymagania. Warto je mieć w ogrodzie ze względu na dużą liczbę kwiatów lub pokaźne liście.

Najpiękniejsze krzewy ozdobne do ogrodu

Krzewy są różnorodnymi roślinami. Ich wymagania zazwyczaj nie są wygórowane, rosną samodzielnie bez większej pielęgnacji. Dzielą się na iglaste, liściaste i zimozielone. Poniżej zobaczysz listę najpiękniejszych krzewów do ogrodu z podziałem na kategorie.

Krzewy liściaste

Krzewy liściaste mogą pochwalić się niebywałymi skupiskami kwiatostanów. To piękna ozdoba, zwłaszcza w czasie największego zakwitania.

Róża

Róży nikomu nie trzeba przedstawiać. To królowa wszystkich kwiatów i najbardziej wymagająca roślina. Jej delikatne płatki i słodki zapach zna każdy. By pięknie zakwitła, potrzebuje lekkiej, przepuszczalnej i żyznej gleby. Najlepiej o odczynie obojętnym bądź lekko kwaśnym. Uwielbia promienie słońca i delikatny wiatr. Róże posadzone w cieniu, w zbyt dużym skupisku często cierpią z powodu chorób grzybiczych. Na świecie istnieje kilkadziesiąt tysięcy odmian róż. W Polsce najczęściej sadzi się róże szlachetne, rabatowe, niewielkie różyczki okrywowe oraz wysokie róże parkowe.

Bez lilak

Spotykany jest równie często co róża. To ogrodowy klasyk. Jego zapach jest powalający, czuć go z dużej odległości. Kwiatki są gęsto skupione i mają trąbkowaty kształt. Występują w różnych kolorach, od białego po purpurowy. Nie ma zbyt dużych wymagań uprawnych. Najlepiej rozkwita na słońcu i żyznej glebie. Bez jest mrozoodporny i po ciężkiej zimie ponownie zakwitnie.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka odznacza się dużym wysypem kwiatów na przestrzeni czerwca i lipca. Przy odpowiednich warunkach może zakwitnąć ponownie na jesień. Jej kwiatki są dzwonkowate, duże i przybierają różne odcienie różu oraz biel. Jest odporna na choroby, szkodniki i niską temperaturę (mimo wszystko zaleca się ją okrywać w czasie zimy).

Hortensja

W Polsce uprawia się kilka rodzajów hortensji, np.:

 • ogrodową;
 • bukietową;
 • krzewiastą;
 • dębolistną.

Kwitną w różnych kolorach:

 • białym;
 • różowym;
 • czerwonym;
 • niebieskim;
 • fioletowym.

Swój kolor może zmienić pod wpływem odczynu i składu chemicznego podłoża. Kwitnie późno, dopiero pod koniec czerwca, ale przez całe lato. Zeschnięte kwiatostany utrzymują się aż do pierwszych przymrozków. Na mróz jest słabo odporna. Najlepiej rozkwita w stanowisku słonecznym.

Azalia japońska

Azalia japońska to egzotyczny krzew. Cechą charakterystyczną jest wypuszczanie kwiatów jeszcze przed liśćmi. Jej kwiatostany przypominają falbaniaste kielichy. Występują licznie i w różnych kolorach. Gleba azalii nie może być zbyt mokra i zbyt przesuszona. Z tego względu czasem trudno jej sprostać. Najlepiej rośnie w półcieniu na ziemi próchniczej o kwaśnym odczynie.

Forsycja pośrednia

Forsycja zaczyna kwitnąć wczesną wiosną, już w marcu. Podobnie jak azalia japońska, forsycja również wypuszcza liczne, malutkie kwiatki przed liśćmi. Ma piękne, żółte kwiaty, które ozdabiają cały krzew. Jej wymagania glebowe są niskie:

 • żyzna gleba;
 • stanowisko słoneczne.

Na piaszczystej, suchej ziemi może stracić swój urok, odzyskuje go po podlaniu. Jej korona jest nierównomierna i szeroka.

Krzewy zimozielone

Zimozielone krzewy nie zrzucają swoich igieł i liści co każdy sezon. Robią to stopniowo, nigdy nie pozostają nagie.

Berberys

Berberys należy do często spotykanych najpiękniejszych krzewów do ogrodu. Jego liście zakwitają na żółto lub bordowo. Posiada drobne, czerwone owoce. Nie są trujące dla człowieka, ale mają nieprzyjemny, cierpki smak. Są dobrym pożywieniem dla ptaków. Nie przepada za silnymi mrozami. W tym czasie należy go nakryć.

Ognik szkarłatny

Ognik obsypuje się białymi kwiatami wiosną. Jego nazwa powstała od ognistych owoców, które pojawiają się pod koniec lata. Mogą zostać na gałązkach przez kilka miesięcy i żywić ptaki. Jesienią jego liście stają się brunatne. Dorasta do 3-4 m wysokości.

Bukszpan

Bukszpan jest zielony przez cały rok. Jego wzrost jest powolny. Z łatwością możesz ozdobić nim ogród, przycinając go w różne kształty. Toleruje każdą glebę, gorzej rośnie na zimnej glebie na podmokłym terenie. Nie ma specjalnych wymagań słonecznych, może rosnąć w cieniu i słońcu.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kojarzy się ze świętami bożonarodzeniowymi. Ma charakterystycznie twarde, lśniące, powycinane liście oraz czerwone owoce utrzymujące się całą zimę. Bardzo łatwo się go uprawia, znosi różnorodne warunki glebowe. Preferuje cień.

Krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki doskonale radzą sobie w naszym klimacie, dobrze znoszą wahania temperatur. Krzewy mogą osiągać kilka metrów wysokości i nie są zbyt wymagające. Sprawdzą się do pojedynczej dekoracji oraz stworzenia żywopłotu.

Cis

Cis jest długowiecznym krzewem, które pozostanie w twoim ogrodzie na długie lata. Jego czerwone owoce kontrastują z ciemną zielenią igieł. Owoce cisu uważa się za trujące, jednakże to tylko nasienie jest niebezpieczne po spożyciu. Czerwony miąższ jest słodkawy i żelkowy. Jest łatwy w uprawie, wystarczy mu średniowilgotne, umiarkowanie żyzne podłoże. Może przemarzać w bardzo mroźne zimy. Z łatwością możesz przycinać i modelować jego pędy.

Zobacz także  Rozmaryn – uprawa i pielęgnacja. Sprawdź, jak dbać o rozmaryn lekarski, uprawiając go w domu lub w ogrodzie!

Kosodrzewina

Kosodrzewina to niski, ozdobny krzew, zwany również sosną górską. Jego igły dorastają do 5 cm. Niektóre odmiany mogą przebarwiać się zimą na złoto. Kosodrzewina bardzo dobrze znosi mróz. Poradzi sobie na każdym stanowisku glebowym. Lubi dostęp do promieni słonecznych.

Krzewy w ogrodzie mogą stworzyć własną aranżację. Jeśli nie przepadasz za ciągłym przesadzaniem kwiatów, możesz zdecydować się na kwitnące najpiękniejsze krzewy do ogrodu.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022