Hortensja to mało wymagająca roślina, wymaga jednak kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest coroczne przycinanie. Będzie ono inne w przypadku różnych odmian. Jak wygląda prawidłowe cięcie hortensji ogrodowej na wiosnę? Sprawdź!

Hortensja to pięknie kwitnący i chętnie sadzony w ogrodach krzew. Kwiaty pojawiają się w okolicy lipca i pozostają na krzewie aż do jesieni. Aby cieszyć oczy urokiem rośliny, trzeba regularnie przeprowadzać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Hortensja lubi kwaśne podłoże, nawożenie oraz regularne podlewanie. Ważnym zabiegiem jest przycinanie krzewu, jednak inaczej wygląda ono w przypadku hortensji ogrodowej, a inaczej bukietowej. Jak przeprowadzić cięcie hortensji ogrodowej na wiosnę? Jak pielęgnować pozostałe gatunki hortensji? Podpowiadamy!

Przycinanie hortensji ogrodowej

Cięcie hortensji ogrodowej na wiosnę ogranicza się do tzw. zabiegu sanitarnego. Oznacza to, że należy usunąć jedynie uszkodzone i przemarznięte pędy. Ta odmiana wykształca pąki w poprzednim sezonie, dlatego wymaga nakrycia na zimę. Dopiero po zdjęciu zabezpieczenia można ocenić ich stan i zdecydować o wykonaniu cięcia. Suche i obumarłe pędy są jedynie obciążeniem dla rośliny, dlatego trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. Ich wycięcie wzmacnia roślinę. Przekwitnięte kwiaty ucinamy nad ostatnim pąkiem liściowym. Kwiaty można usuwać jesienią, jednak wiele osób decyduje się na ten zabieg dopiero wiosną – ususzone kwiatostany są nie tylko piękną ozdobą, ale naturalną ochroną rośliny podczas zimy. Przycinanie należy wykonywać od marca do kwietnia, gdy ustąpią mrozy.

Przycinanie hortensji bukietowej

Jak wygląda wycinanie fragmentów rośliny w tym przypadku? Odmiana ta wymaga zabiegu każdego roku, ponieważ kwitnie na pędach tegorocznych. Konieczne jest zatem nadawanie kształtu, prześwietlanie oraz usuwanie wyschniętych i połamanych gałązek. W pierwszym roku należy przyciąć krzew nisko, zostawiając jedynie 2-3 pary pąków. Najlepiej wykonać zabieg na przełomie marca i kwietnia, zanim pojawią się pierwsze liście. Młode pędy skraca się o 1/3 długości, starsze o 2/3 długości. W sierpniu można usunąć suche kwiaty, zaraz pod miejscem ich wyrastania.

Hortensja krzewiasta

Wiosenne cięcie hortensji najlepiej rozpocząć w marcu przed pojawieniem się liści. Odmiana ta również kwitnie na pędach jednorocznych, dlatego zabieg należy powtarzać w każdym sezonie. Najlepiej przycinać krzew na wysokości 15-30 cm nad ziemią. Suche kwiatostany należy usunąć latem. Trzeba również pamiętać o wycięciu słabych i uszkodzonych gałązek. Prawidłowo wykonane cięcie hortensji drzewiastej sprawi, że krzew wypuści mocne pędy z pięknymi, dużymi kwiatostanami.

Pielęgnacja hortensji – o czym warto pamiętać?

Odmiana ogrodowa, podobnie jak hortensja dębolistna i piłkowana rodzi kwiaty z pąków ubiegłorocznych, co oznacza, że należy jedynie obcinać uschnięte kwiaty i uszkodzone fragmenty. Co 4 lata warto wykonać cięcie prześwietlające. Z racji tego, że sposób jego wykonania zależy od odmiany hortensji, inaczej postępuje się w przypadku krzewów kwitnących z pąków rozwijających się w danym roku. W tym przypadku należy prowadzić przycinkę nisko, by doczekać bujnego kwitnienia. W taki sposób trzeba traktować hortensję krzewiastą i bukietową. Pielęgnacja hortensji polega również na nawożeniu. Najlepszy nawóz to kompost, obornik – te warto zastosować tuż po przycięciu rośliny. W czasie wzrostu warto dokarmiać krzew nawozem wieloskładnikowym.

Hortensja pnąca i kosmata

W przypadku obu rodzajów hortensji nie jest wymagane cięcie, a jedynie wycinanie starych, słabych i uschniętych fragmentów. Hortensję pnącą można skracać, by ograniczyć jej wzrost.

Kiedy przycinać hortensje?

Termin cięcia hortensji zależy od regionu Polski i pogody. Hortensje przycinamy późną zimą lub wczesną wiosną (od lutego do kwietnia), zanim pojawią się liście, ale po tym, jak ustąpią przymrozki. Najlepiej wybrać suchy i ciepły dzień, a także upewnić się, że w kolejnych dniach nie nadejdą minusowe temperatury. Krzewy można również obcinać latem oraz wczesną jesienią – mowa o zaschniętych kwiatostanach hortensji. Nie jest to jednak niezbędny zabieg, ponieważ przekwitłe kwiatostany stanowią akcent ozdobny w zimowym ogrodzie, a dodatkowo chronią roślinę. Usuwając uschnięte kwiaty hortensji, należy odcinać jak najmniejszy fragment pędu.

Cięcie hortensji ogrodowej na wiosnę – po co je wykonywać?

Krzewy hortensji warto przycinać zgodnie z zaleceniami, ponieważ zabieg ten pozwala cieszyć się pięknymi, okazałymi kwiatostanami. Większe kwiaty, obfite kwitnienie zależą od tego, czy przeprowadzisz niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Cięcie odmładzające warto stosować w przypadku starszych okazów. Przystępując do zabiegów, trzeba pamiętać o zasadach dotyczących poszczególnych odmian. Niektóre z nich wymagają cięcia, inne nie – wszystko zależy od tego, czy kwiaty wyrastają z pąków zeszłorocznych, czy tegorocznych (dwuletnich lub jednorocznych).

Dlaczego warto mieć w ogrodzie hortensję?

Hortensje to bardzo wdzięczne krzewy upiększające teren wokół domu. Wiele osób decyduje się posadzić krzew, choćby z uwagi na jego niewielkie wymagania. Okres kwitnienia hortensji przypada latem, jednak przekwitnięte kwiaty hortensji mogą być piękną ozdobą jesiennego ogrodu. Hortensje mają kuliste, lekko spłaszczone lub wydłużone kwiatostany. Spotyka się kwiaty o zabarwieniu niebieskim, różowym, białym i żółtym.

Aby ogród prezentował się naprawdę pięknie, a jego prawdziwą ozdobą były hortensje różnych odmian, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat odpowiedniego traktowania krzewów. Tych kilka zabiegów, których wymagają rośliny, sprawi, że pod koniec lata rozwiną się dorodne kwiaty o zachwycającym wyglądzie.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022