Cebulki kwiatowe wiosenne to szansa na piękne kwiaty, które pojawią się w ogrodzie już wczesną wiosną albo dopiero latem i jesienią. Wybór cebulek jest ogromny. Sprawdź, jakie cebule wiosenne trzeba przygotować jesienią, a które można zasadzać wiosną.

Ogród, taras, a nawet parapet – każde miejsce jest dobre, aby posadzić cebulki kwiatowe wiosenne. Przepiękne kolorowe kwiaty ożywią otoczenie i pozwolą w pełni korzystać z tego, co do zaoferowania ma wiosna i lato. Można dowolnie łączyć gatunki i odmiany, tworząc niepowtarzalną feerię barw. Wystarczy znać terminy sadzenia i wymagania konkretnych kwiatów, także pamiętać o rozstawie i głębokości sadzenia. Warto też zadbać o stan gleby poprzez spulchnianie, użyźnianie i nawożenie. Przekonaj się, jakie cebule kwiatów sadzić wiosną!

Wiosenne kwiaty cebulowe. Jakie cebule kwiatowe sadzić wiosną?

Wiosenne cebulki kwiatów to kwintesencja tego, co wiosną i latem najlepsze. To ogromny wybór gatunków i odmian roślin o pełnej gamie intensywnych kolorów i zróżnicowanych okres kwitnienia. Jedne roślinki możemy podziwiać wiosną, inne cieszą oczy aż do jesieni. Część z nich zimuje w gruncie, ale wiele wymaga wykopania i ponownego zasadzenia, gdy miną już przymrozki.

Jakie rośliny z tej grupy sadzić wiosną?

Nawet domorosły ogrodnik może wyhodować wieloletnie okazy, które będą stanowiły ozdobę ogrodu, balkonu czy parapetu. W przypadku wiosennych roślin wyróżnia się dwa typy:

  • te, które sadzi się wiosną, a kwitną latem;
  • takie, które sadzi się jesienią, a kwitną na początku wiosny.

Rośliny sadzone wiosną to przede wszystkim majestatyczne lilie o zróżnicowanych kolorach, królowa lata dalia, pachnące frezje, oryginalna tygrysówka czy galtonia nazywana też „letnim hiacyntem”. Wszystkie cebulki kwiatowe wiosenne sadzi się na przełomie kwietnia i maja. Jednak aby przyspieszyć ich kwitnienie, można w marcu umieścić cebule w doniczkach i przenieść je do gleby dopiero w maju.

Co sadzimy jesienią?

Rośliny cebulowe sadzone jesienią to zapowiedź pięknej i kolorowej wiosny. Sama uprawa roślin jest czystą przyjemnością – od wybierania kłączy, bulw i cebul przez samo sadzenie aż po patrzenie jak wszystko rozkwita.

Nie każdy wie, że kwiatostan zasadzony jesienią wyda pierwsze kwiaty, które pojawią się wiosną w ogródku. Wśród rośliny sadzonych o tej porze roku są zwiastuny wiosny:

Dlaczego część roślin spokojnie można sadzić wiosną, a inne wymagają czasu? Przygotowywane jesienią cebule to zazwyczaj rośliny o dość krótkim okresie wegetacji. W przeciwieństwie do cebulek kwiatowych wiosennych potrzebują kilku tygodni, aby wytworzyć korzenie i zgromadzić zapasy wody. Gotowa do kwitnienia roślinka przeczekuje długie zimowe miesiące ukryta pod ziemią – pojawia się niespodziewanie, gdy gleba rozmarza, a temperatura powietrza wzrasta.

Mieczyk, dalia, lilie, frezja – wybór gatunków i odmian cebulek

Wiosenne cebule kwiatowe to ogrom gatunków roślin i ich odmian, które eksplodują feerią kolorów już wczesną wiosną albo pokazują swoje piękno latem i wczesną jesienią. Wrażliwe na przymrozki okazy pochodzące z terenów tropikalnych sadzone są od połowy kwietnia do połowy maja. I chociaż czas ich kwitnienia przypada dopiero latem i jesienią, niecierpliwy ogrodnik może nieco przyspieszyć cały proces. Wystarczy wcześniej zasadzić cebulki do doniczek zabezpieczonych przed mrozem, a wysadzić je w ogrodzie w maju.

Jak urozmaicić wygląd ogrodu?

Planujesz posadzić wiosenne kwiaty, ale nie wiesz, na jakie się zdecydować? Jeśli chcesz, aby twój ogród zachwycał kolorami przez całą wiosnę i lato, postaw na cebule sadzone o różnych porach roku. Wybierając rośliny warto odwiedzić sprawdzony sklep ogrodniczy. Powodzenie hodowli zależy od jakości cebulek, dlatego powinny być zdrowe, bez korzeni i liści.

Jak posadzić cebulki kwiatowe wiosenne?

Kwiaty cebulowe sadzone wiosną najczęściej znajdują się na ogrodowych rabatach. Wymagają one odpowiedniego przygotowania, czyli usunięcia chwastów i spulchnienia gleby. Oto kilka kolejnych porad.

  1. Ważne, aby zadbać o jakość gleby, która powinna odpowiadać potrzebom danych roślin. Można to zrobić mieszając ziemię z odkwaszonym torfem albo świeżą ziemią ogrodniczą i dodać kompostu lub nawozu mineralnego.
  2. Należy też zapewnić cebulkom kwiatowym wiosennym optymalne warunki do wzrostu. Duże znaczenie ma głębokość sadzenia cebul – według ogólnej zasady zasadza się je na głębokości równej dwu-, trzykrotnej wysokości cebulki.
  3. Warto również pamiętać o zalecanej rozstawie.
  4. Miej na uwadze, by każdego roku zmieniać miejsce zasadzania. Dzięki temu kwiaty nie będą atakowane przez szkodniki, które przezimowały.

Cebulki wiosenne – piękno kwiatów w pełnej krasie

Narcyzy, krokusy, dalie, frezje i lilie – te popularne wiosenne kwiaty zachwycają intensywnymi kolorami i długim okresem kwitnienia. Jednak roślin ożywających wiosną jest znacznie więcej, dlatego już podczas przygotowywania ogrodu do zimowania warto pomyśleć o przyszłorocznych planach. Niektóre cebulki roślin wymagają zasadzenia w okolicach jesieni, tak aby mogły w pełni pokazać swoje atuty już wczesną wiosną. Cebulki kwiatowe wiosenne można zaś sadzić dopiero w kwietniu i maju.

Wiosenne kwiaty najlepiej sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną, aby koniec kwitnienia jednych oznaczał jego początek dla drugich. Dzięki temu ogród czy taras będzie cieszył oczy przez długie miesiące. Najwcześniej trzeba sadzić lilie, potem mieczyki, frezje, irysy i dalie, na końcu do doniczek wędrują narcyzy, hiacynty i tulipany. Wyższe okazy dobrze jest zostawiać na tyłach rabaty, a niższe sadzić z przodu tworząc spójną kompozycję.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022