Białe kwiaty doskonale wyglądają w obecności innych kolorów. Nadają lekkości i delikatności. Zobacz jakie rośliny możesz wykorzystać w swoich aranżacjach.

Wszechstronność białych kwiatów

Białe kwiaty są najbardziej uniwersalnymi roślinami. Aranżacje domowe z uwzględnieniem białych kwiatów rozjaśniają przestrzeń i dodają delikatności. W ogrodzie również wyróżniają się na tle zielonej trawy lub innych roślin. Zaletą takich roślin jest możliwość dopasowania ich do wszystkich kolorów, choć najlepiej prezentują się w obecności granatu, czerwieni lub różu.

Białe kwiaty doniczkowe

Pachnące kwiaty doniczkowe są najlepszą ozdobą każdego pomieszczenia lub balkonu.

Petunia ogrodowa

Petunia ogrodowa jest jedną z najpopularniejszych kwiatów na balkonie. Jest dostępna w wielu barwach od białej po mocno niebieską. Najlepiej rośnie w ciepłym i słonecznym miejscu. Wytwarza wtedy najwięcej kwiatów. Ustawienie jej w cieniu lub półcieniu wiąże się z ograniczeniem rozrostu kwiatów. Kwitnie długo, bo od maja do listopada.

Jej uprawa jest prosta. Roślina wymaga regularnego podlewania, nawet codziennego. Źle reaguje nawet na krótko trwającą suszę. Aby przedłużyć jej okres kwitnienia, usuwaj przekwitłe kwiatostany.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest idealną rośliną dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem lub nie mają głowy do podlewania roślin. Kwiat wybacza błędy ogrodowe i toleruje mocno wilgotną ziemię. Poza walorami dekoracyjnymi oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków lotnych. Dobrze rośnie w jasnym i ciemnym stanowisku. Najlepiej rośnie przy rozproszonym i świetle.

Hiacynt

W warunkach ogrodowych hiacynt może zakwitać od marca. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że jeśli posiadasz go w domu, może on zakwitnąć już w styczniu. Aby to zrobić, musisz przez 3 miesiące trzymać cebule w chłodnym miejscu. Gdy pojawią się zawiązki korzeni, możesz posadzić go w doniczce. Po przekwitnięciu posadź cebule w ogrodzie.

Azalia

Azalia to wdzięczny kwiat, który może kwitnąć w ogrodzie oraz w doniczce. Preferuje niskie temperatury i wymaga regularnego podlewania. Odpowiednio pielęgnowana może kwitnąć przez kilka sezonów. Nie należy jej przelewać ani przesuszać. Przelanej roślinie zaczną gnić korzenie, a przesuszenie sprawi, że kwiaty i młode pędy uschną. Podłoże powinno być próchnicze i przepuszczalne.

Frezja

Frezje mogą osiągnąć około 30 cm wysokości. Lubi miejsca jasne o dużej ilości rozproszonego światła. Najlepiej rośnie na stronie wschodniej i zachodniej. Podczas uprawy w doniczce nie dopuszczaj do przeschnięcia ziemi. Gleba powinna być stale delikatnie wilgotna. Regularnie ją podlewaj, zwłaszcza w fazie wzrostu i kwitnienia. Nie zraszaj liści wodą.

Białe rośliny ogrodowe

Białe kwiaty do ogrodu świetnie wyglądają w każdym typie ogrodu. Posadź kilka z nich.

Białe róże

Róże są roślinami, które powinny znajdować się w każdym ogrodzie. Wszechstronne białe kwiaty są wizytówką każdego ogrodu. Pamiętaj, aby nie sadzić ich w zacienionych miejscach, unikać ubogich gleb i odpowiednio je nawozić.

Hortensja

Hortensję często spotkasz w polskich ogrodach. Jest bardzo odporna na niedogodności. Dobrze znosi niskie temperatury (nawet do -30°C), jest odporna na suszę, może rosnąć na stanowisku w pełnym słońcu. Jej wymagania uprawne są niewielkie, a jej duże, białe i kuliste kwiatostany wyglądają oszałamiająco. Ponadto hortensja rzadko choruje i nieczęsto atakują ją szkodniki.

Przebiśnieg

Przebiśniegi to rośliny cebulowe, ponadto zwiastują wiosnę, zakwitają w lutym, są niewielkie i delikatne. Posadź go w swoim ogródku na przełomie września i października, aby wiosną mógł ukazać swoje piękno. Po przekwitnięciu wykop cebulki już w czerwcu. Zrób to ostrożnie, aby nie uszkodzić części podziemnej. Przechowuj je pod przykryciem, np. piasek lub suche trociny.

Śnieżyca wiosenna

Śnieżyca wiosenna jest spokrewniona z przebiśniegiem. Tak jak i poprzedni kwiat, śnieżyca także zwiastuje wiosnę. Jej dzwonkowate kwiatostany dobrze rosną na żyznej, lekko wapiennej i wilgotnej glebie. Kwitnie pod koniec lutego lub początkiem marca. W jednym miejscu może rosnąć wiele lat.

Zawilec gajowy

Zawilce to kolejne rośliny, które są oznaką zbliżającej się wiosny. Poza ogrodami możesz napotkać go w lasach. Kwitnie bardzo wcześnie, początkiem marca. Sześciopłatkowa roślina preferuje stanowiska cieniste, pod drzewem lub krzewem. To roślina trująca, miej na uwadze, że może zaszkodzić twojemu pupilowi jeśli się nią poczęstuje. Kontroluj rozrost zawilca, ponieważ jest rośliną ekspansywną.

Lilak pospolity, bez

Lilak pospolity jest szerokim krzewem, może osiągać kilka metrów. Krzew jest obfity w gęste kwiatostany, jeśli ma dostęp do dużej ilości światła słonecznego. W cieniu lub półcieniu kwitnie słabo bądź wcale. Kwiaty zaczynają pojawiać się w maju. Początkowo warto podlewać go częściej i wspomagać nawozem wieloskładnikowym. Usuwaj przekwitłe kwiatostany, by nie osłabić rośliny oraz aby wciąż prezentowała się nieskazitelnie.

Magnolia gwiaździsta

Magnolia najczęściej spotykana jest w różnych odcieniach różu. Odmiana gwiaździsta kwitnie na biało. Wśród wszystkich gatunków magnolii, ta kwitnie od marca. To niewielki krzew, o którym trzeba pamiętać, by go podlewać. Jest słabo odporna na mróz, dlatego warto wyściółkować ziemię wokół niej korą. Roślina nie lubi być przycinana i przesadzana.

Gęsiówka kaukaska

Gęsiówka jest niewielką byliną, która wytwarza wiele drobnych białych kwiatów zebranych w krzew. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Roślina jest zimozielona, jej liście pozostają niewzruszone podczas zimowych miesięcy. Ma niewielkie zapotrzebowanie na wodę, nie potrzebuje regularnego nawadniania.

Narcyz biały

Narcyz biały niedawno był bardzo popularną rośliną ogrodową. Jego cechą charakterystyczną jest piękny i intensywny zapach. Do uprawy potrzebuje żyznej i przepuszczalnej ziemi. Nie lubi stojącej wody, ale jeśli przez dłuższy czas nie ma opadów deszczu, warto go podlać. Co kilka lat należy wykopać cebule, gdy uschną liście i ponownie zasadzić jesienią.

Wśród wymienionych kwiatów, niektóre z nich możesz wykorzystać jako kwiaty cięte. Wybierz swoje ulubione i niech pojawią się u ciebie.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022