Sposobów na zagospodarowanie przestrzeni podwórka jest mnóstwo. Jednym z nich jest ogród preriowy, który przypadnie do gustu każdemu, kto ceni sobie naturalny design i chce uzyskać oryginalny efekt. Zobacz, jak stworzyć preriowy krajobraz na własnej działce!
Zaletami rozwiązania, jakim jest ogród preriowy, są przede wszystkim brak konieczności stałego doglądania i mały wkład pracy. Aranżacja ta nie przypomina typowych polskich ogrodów, w których króluje przepych i wiele barw. Ogród taki jest wzorowany na preriach Ameryki Północnej. Wygląda naprawdę imponująco, a przy tym jego założenie jest banalnie proste. Sprawdź, jak stworzyć preriowy ogród.
Czym jest ogród preriowy?
Ogrodem preriowym nazywa się przestrzeń zorganizowaną na wzór trawiastych terenów Ameryki Północnej, takich jak w przypadku stanów Illinois czy Ohio. Istnieje tu podział na wysokie ogrody preriowe i niskie. Te pierwsze nazywane są też typowymi i spotyka się je tam, gdzie jest dużo opadów i żyzna gleba. Z kolei niskie ogrody preriowe występują w suchych miejscach z mało żyzną glebą. Poza tym wyróżnić można prerie mieszane, łączące w sobie oba poprzednio wymienione typy. Oczywiście sam ogród zakładany na działce jest tylko jego kopią, ale nie w stu procentach wierną. Chodzi tu głównie o inspirację.
Czym wyróżnia się ogród preriowy?
W tego typu aranżacjach głównym elementem są różnego rodzaju trawy, byliny czy kwiaty. Oprócz tego cechą charakterystyczną są rabaty, na których łączy się trawy ozdobne i byliny. Przy tym warto zachować piętrowość i sadzić je w miarę możliwości naturalnie. Istotną zasadą jest uprawa gatunków w dużych grupach. Lepiej unikać łączenia zbyt wielu rodzajów roślin, bo zniszczy to efekt. Zamiast tego sadzi się kilka gatunków w grupach po kilkadziesiąt sztuk. Dzięki temu wprowadza się minimalizm i naturalność. Tym, co cechuje ogrody preriowe, jest miękkość i brak regularności kształtów. Odchodzi się więc od symetrii i powtarzalności, bo wówczas aranżacja przestałaby wyglądać jak stworzona przez naturę.
Jaką roślinność sadzić w ogrodzie preriowym?
Najistotniejsze będą tu oczywiście wszelkie trawy ozdobne. Sprawdzą się więc między innymi: ostnica cieniutka, palczatka miotlasta, wydmuchrzyca, proso rózgowate, trzcinniki, kostrzewa sina, trzęślica modra, sporobolus różnołuskowy czy strzęplica grzebieniasta. Nie jest to jedyna opcja. Bardzo ciekawym dodatkiem będą kłosy kukurydzy czy zboża, a także jęczmienia grzywiastego.
Byliny i krzewy
Jeżeli natomiast chodzi o byliny, wśród przykładów znajdziesz: krwawnik pospolity, rozchodnik, chryzantemy, rudbekię, słoneczniczek szorstki, jeżówkę purpurową, liastrę kłosową, goździki, pysznogłówki, gailardię ogrodową i wiele innych. Spokojnie możesz też dodać do tego nawłocie, jednak zachowaj przy tym dużą ostrożność, ponieważ jest to inwazyjna roślina i szybko się rozrasta, co znacząco zwiększy wkład pracy przy dbaniu o ogród.
Kolejnym aspektem są krzewy i drzewa. Raczej nie powinno być ich zbyt wiele, a jeśli już koniecznie chcesz, sięgnij po sosny, brzozy, klony, topole, dęby, ligustry czy śnieguliczki.
Jakie jeszcze elementy mogą znaleźć się w tego rodzaju ogrodzie?
Z uwagi na to, że jest to wyłącznie nawiązanie do prerii, nie musisz odwzorowywać tego krajobrazu ze stuprocentową dokładnością. W związku z tym, jeśli chcesz, możesz uprawiać warzywniak czy nawet mały sad. Oczywiście kwestią problematyczną będzie podlewanie tych dodatkowych roślin i to tak, aby nie przesadzić z nawodnieniem samych traw i bylin.
Nawierzchnia nie jest konieczna, ale ogólny wygląd z pewnością urozmaici drewno, żwir czy kamień. Zastosuj tu ścieżki pomiędzy grupami roślin. Ciekawą opcją będzie również zrobienie kamiennych murków, które oddzielą części działki. Możesz wykorzystać do tego też żywopłoty.
Jak dbać o ogród preriowy?
Tak naprawdę pielęgnacja jest banalnie prosta. Nie bez powodu tego typu aranżacje nazywa się ogrodami bezobsługowymi. Wiosną warto przyciąć trawy. Jeśli chodzi o nawadnianie, to jest ono konieczne wyłącznie wtedy, kiedy masz do czynienia z długą suszą. Jest to więc spora oszczędność wody, zwłaszcza że bez problemu uzbierasz sporo deszczówki i w czasie suszy podlejesz rośliny. Na żyznych glebach nie musisz nawet nawozić takiego ogrodu. W przypadku piaszczystych gleb możesz sobie na to pozwolić raz na jakiś czas, przy czym możesz do tego użyć po prostu kompostu.
Dlaczego warto mieć ogród preriowy? Podsumowanie
Ogród preriowy warto posiadać ze względu na prostotę jego założenia oraz późniejszej pielęgnacji. Nie stracisz na to dużo czasu ani pieniędzy. Poza tym z pewnością polubisz się z taką aranżacją, jeśli jesteś fanem minimalizmu i lubisz wypocząć na łonie natury.
Warto także pamiętać, że ogród w stylu preriowym to doskonałe siedlisko dla drobnych gatunków zwierząt, w tym jaszczurek czy owadów.