Trzęślica modra to obok trzęślicy trzcinowatej najpopularniejsza przedstawicielka swojego rodzaju. W Polsce występuje bardzo licznie zarówno w naturze, jak i w ogrodach w roli trawy ozdobnej. Pełni przede wszystkim funkcję estetyczną. Nie smakuje zwierzętom, dlatego nie jest wykorzystywana na pastwiskach.

Trzęślica modra – charakterystyka

Nazwa trzęślicy modrej pochodzi od koloru pięknych pędów kwiatostanów, które mają brunatne zabarwienie. Jej bujne i wysokie i gęste kępy dorastają nawet do 50-70 cm wysokości. Szczególnie popularna i ceniona jest odmiana Variegata, której ciemnozielone liście przeplatane są jaśniejszymi paskami. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Trawa tego gatunku tworzy kępy, które są gęste i bardzo zwarte.

Trzęślica modra – wymagania i uprawa

Trzęślica modra jest naszym rodzimym gatunkiem, dlatego zazwyczaj rośnie bez większych problemów na terenie całej Polski bez względu na szerokość geograficzną. W ogrodzie warto wybrać dla niej stanowisko, które jest dosyć mocno nasłonecznione.

Najlepsza gleba dla trzęślicy to ta, która jest jednocześnie przepuszczalna i próchnicza. Trawa tego gatunku lubi wilgotne podłoża o kwaśnym odczynie pH. Dobrze rośnie na wilgotnych, a nawet mokrych stanowiskach, dlatego można spotkać ją w okolicach zbiorników wodnych, w wilgotnych borach i na terenach bagiennych.

Sadzonki dostępne w polskich szkółkach cieszą się dużą popularnością, a trzęślica modra dobrze i szybko się przyjmuje i zazwyczaj kwitnie bardzo okazale. Ważna jest dla niej wilgotność gleby, jednak jest to roślina łatwa w uprawie i całkowicie mrozoodporna.

Trzęślica modra – zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na bardzo piękny pokrój, wysokie liście i bordowe kwiatostany trzęślica jest niezwykle uniwersalną trawą ozdobną. Ze względu na to, że preferuje wilgotne gleby, bardzo dobrze czuje się w okolicach oczek wodnych. Wysokie i gęste kępy zielonych liści sprawdzają się w roli solitera na zadbanym trawniku.

Można również sadzić ją na rabatach razem z ozdobnymi bylinami. Wygląda dobrze razem z jeżówką, liliowcem czy bylinowymi astrami. Świetnie sprawdza się w roli szpaleru okalającego ścieżki lub rabaty.

Trzęślica modra (Molinia caerulea) to wyjątkowo okazała trawa ozdobna, która tworzy zwarte kępy i kwitnie na czerwonawy kolor. Dostępność sadzonek w szkółkach jest bardzo duża a wymagania rośliny niezbyt wygórowane. Właśnie dlatego tak wiele osób sięga po nią podczas projektowania własnego ogrodu.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022