• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Ogród

Ogród angielski. Jak wygląda? Jak go zaprojektować?

25 kwietnia, 2022
ogród angielski

Ogród angielski to przede wszystkim swoboda natury, romantyzm, pastelowe kolory i leciwe ozdoby. Jak połączyć te cechy, aby uzyskać spójną aranżację? Dowiesz się już za chwilę!

Jeśli należysz do grona osób, które od swojego ogrodu oczekują czegoś więcej niż estetycznego wyglądu, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Omawiamy, jak krok po kroku zaprojektować uroczy ogród angielski. Jak się okazuje, wcale nie trzeba dysponować wysokim budżetem. Wystarczy dobry plan, wiedza na temat poszczególnych roślin, które najlepiej pasują do tego stylu i twoje zaangażowanie. Zatem przygotuj coś do pisania i zaprojektuj swój przydomową przestrzeń relaksu dla wszystkich zmysłów!

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Cechy ogrodu w stylu angielskim
1.1 Styl angielski jest niezwykle romantyczny
2 Rośliny do ogrodu angielskiego
2.1 Konkretne gatunki roślin
2.2 Pnącza i zioła w ogródku angielskim
3 Architektura w ogrodzie angielskim
3.1 Fontanny
4 Ogród angielski – jakie meble wybrać?
5 Aranżacja ogrodu angielskiego – dodatki
5.1 Miejsce przyjazne ptakom i owadom
6 Zaprojektuj z nami angielski ogród!

Cechy ogrodu w stylu angielskim

Jeśli szukasz inspiracji do stworzenia takiego ogrodu, z pewnością znajdziesz ją na spacerze. Przejrzyj również zdjęcia krajobrazów, które możesz odwzorować przy swoim domu. Sprawdź, jakie połączenia kolorystyczne odpowiadają ci najbardziej. Jako że ogród angielski czerpie z natury, cechuje się prostotą i nieregularnością. Z tego powodu jako jeden z niewielu stylów ogrodowych nie wymaga szczególnej pielęgnacji i idealnie przystrzyżonych trawników.

Styl angielski jest niezwykle romantyczny

To miejsce, w którym chce się przebywać, idealne na odpoczynek z książką i filiżanką herbaty, ale również na spotkania ze znajomymi. Dzięki kilku trikom, które zaraz poznasz, z łatwością uda ci się stworzyć ten romantyczny klimat w swoim ogrodzie, niezależnie od tego, jaką powierzchnią dysponujesz. Jeśli planujesz założyć ogród w stylu angielskim, a twoja działka jest pełna uwypukleń, nie musisz wyrównywać terenu. Jako że ma on być wzorowany na naturze, wszelkie niedoskonałości będą atutem. To samo tyczy się kształtowania roślin – w przypadku ogrodu angielskiego, im mniej, tym lepiej!

Zobacz także
Czym jest bielenie drzew owocowych i jak się to robi? Sprawdź przydatne i ciekawe informacje na ten temat!

Rośliny do ogrodu angielskiego

Z pewnością chcesz, aby przestrzeń wokół twojego domu cieszyła oczy przez cały sezon. Dlatego też najlepiej wybierać takie rośliny, które będą uzupełniały się kwitnieniem. Dzięki temu twój ogród będzie kolorowy niemal przez cały czas, a o to przecież chodzi w stylu angielskim.

Kolejną kwestią jest odpowiedni plan przestrzeni, czyli sadzenie roślin warstwowo. Najwyższymi partiami będą więc nasadzenia drzew i krzewów. Następnie znajdą się niższe krzewy, a pod nimi, byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe. W ten sposób odwzorujesz naturalne krajobrazy, wypełnisz przestrzeń i oczywiście stworzysz niezwykły klimat. Taki nasadzenia możesz wykonywać tuż przy płocie, odgradzając się tym samym od sąsiadów i tworząc aurę tajemniczego ogrodu.

Konkretne gatunki roślin

Skoro ogród angielski cechuje romantyczny nastrój, nie może w nim zabraknąć róż. Oprócz tego bardzo dobrze sprawdzą się również inne krzewy, jak na przykład przepiękne hortensje czy powojniki. Możesz je posadzić jako rośliny wolno rosnące lub podeprzeć na ozdobnych pergolach, co również wprowadzi do ogrodu pożądany klimat. Ogród w stylu angielskim to idealne miejsce na byliny, takie jak malwy, delfinium, piwonie, naparstnice, lawenda, jeżówki, jarzmianki, bergenie, floksy, orliki, gipsówki oraz nieśmiertelny rozchodnik. Niższe partie rabat można obsadzić tulipanami, fiołkami, bratkami, konwaliami czy krokusami.

Pnącza i zioła w ogródku angielskim

Polecamy również pnącza, które świetnie wzbogacają ogrody angielskie. Są to na przykład winorośl, bluszcz czy wiciokrzew. Możesz prowadzić je na ścianach domu, murkach, pergolach, drabinach itp. Tutaj ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Nie wahaj się prowadzić w ogrodzie angielskim ogródka warzywnego czy uprawiać ziół. Możesz wówczas przeznaczyć na to część przestrzeni i odgrodzić ją za pomocą żywopłotu. Jeśli zależy ci, aby ta część ogrodu zachowała sielski klimat, możesz oczywiście ją ozdobić, sadząc obok rośliny pnące czy dodając ozdoby, o których opowiemy ci już za chwilę.

Zobacz także
Oprysk na chwasty – czym jest i jak go wykorzystać w ogrodzie? Dowiedz się, jak zwalczać niepożądane rośliny!

Architektura w ogrodzie angielskim

Ogród angielski to nie tylko rośliny, ale również architektura. Świetnym przykładem będą tutaj stylowe altany, które nie tylko ozdobą przestrzeń, ale będą również idealnym miejscem na spotkania towarzyskie na wolnym powietrzu. Z kolei dzięki pergolom można stworzyć zacieniony zakątek, ustawiając pod nimi ławkę. Taka aranżacja będzie miejscem odpoczynku na upalne dni. Zarówno altany, jak i słupy na zadaszenie świetnie sprawdzą się w celu prowadzenia róż i innych roślin pnących.

Fontanny

Do takiego ogrodu idealnie nadają się też fontanny. To piękne ozdoby, których obecność w ogrodzie będzie cenna dla zwierząt. Dodatkowo dźwięk spływającej wody świetnie oddziałuje na zmysły, wprowadzając spacerowiczów w sielski nastrój. A jeśli w twoim ogrodzie znajdują się pozostałości starych murów czy drewniane lub betonowe słupy, koniecznie je pozostaw. Takie elementy idealnie pasują do stylu angielskiego.

Ogród angielski – jakie meble wybrać?

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć mebli ogrodowych. W przypadku stylu angielskiego sprawdzą się przede wszystkim stylizowane na stare krzesła, stoły i ławki. Jeśli chodzi o materiały, najlepszym wyborem będzie kute żelazo, drewno i ratan. Jeśli w twoim ogrodzie rosną drzewa, możesz zawiesić na nich płócienny hamak. Stworzysz w ten sposób cudowne miejsce relaksu, którego nikt nie będzie chciał opuścić. Użytecznym meblem do romantycznego ogrodu będzie też masywna huśtawka.

Aranżacja ogrodu angielskiego – dodatki

Kwiaty w ogrodzie w stylu angielskim można sadzić nie tylko do gruntu, ale również w donicach i kwietnikach. Tutaj sprawdzą się pojemniki metalowe i gliniane, nawet takie z oznaką starości. To doda uroku aranżacjom. Ciekawą ozdobą będzie stary rower retro z koszem żywych kwiatów. Jeśli dysponujesz starymi misami, wiadrami, konewkami czy wanienkami, śmiało możesz je wykorzystać jako doniczki. Kolejnym dodatkiem, który warto wykorzystać w takim ogrodzie, są wiklinowe kosze.

Zobacz także
Rośliny dwuletnie – uprawa w ogrodzie i na rabatach

Miejsce przyjazne ptakom i owadom

W ogrodzie w stylu angielskim sprawdzą się również rzeźby i figurki. Należy pamiętać, że w przypadku dodatków z gipsu czy drewna konieczna jest odpowiednia impregnacja. Aranżując ogród angielski, możesz również stworzyć miejsce przyjazne zwierzętom. Zawieś na drzewach karmniki i budki lęgowe, a ptaki odwdzięczą się pięknym śpiewem. Możesz zadbać również o najmniejsze stworzonka – hotele dla owadów w angielskim ogrodzie sprawdzą się idealnie.

Zaprojektuj z nami angielski ogród!

  1. Spróbuj odwzorować na kartce płaszczyznę swojego ogrodu. Jeśli znajdują się w nim już jakieś budowle, na przykład składziki na narzędzia i altany, również zaznacz je na planie swojego ogrodu.
  2. Postaraj się wyznaczyć konkretne obszary twojej ogrodowej przestrzeni. Przede wszystkim znajdź miejsce na wypoczynek, gdzie stanie ławka, niewielki stolik i krzesła. Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie miejsce na garden party czy grilla, również pomyśl o tym na etapie projektowania. Dysponując odpowiednią przestrzenią, możesz na przykład wyznaczyć miejsce na altanę lub klasyczne zadaszenie. A jeśli chcesz w swoim ogrodzie uprawiać nie tylko kwiaty, ale także warzywa i zioła, zaplanuj na to miejsce.
  3. Zaplanuj ścieżki prowadzące do poszczególnych obszarów ogrodu. W kwestii materiału masz tutaj sporą dowolność, jednak polecamy zrezygnować z nowoczesnych rozwiązań. Najlepiej sprawdzi się szuter, żwir, cegła, kamień lub po prostu trawnik.
  4. Jeśli chcesz odgrodzić konkretne strefy w swoim ogrodzie, posadź żywopłot, zamontuj wysoką pergolę i poprowadź na niej pnącza. Możesz również zbudować murki z rozbiórkowej cegły.
  5. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć oryginalne dodatki do ogrodu angielskiego? Poszukaj na portalach ogłoszeniowych. Można tam znaleźć piękne kute meble i stare donice za niewielkie pieniądze.
  6. Stwórz listę swoich ulubionych kwiatów i sprawdź, kiedy kwitną. Nie zapominaj o krzewach i pnączach – to one wprowadzają do ogrodu ten niezwykły klimat.
  7. Jeśli już wiesz, jakie rośliny pragniesz mieć w swoim ogrodzie, zaplanuj, w jakich częściach ogrodu je posadzisz. Sprawdź, jakie mają wymagania i dowiedz się, które sprawdzą się na rabatach, a które można uprawiać w donicach.
Zobacz także
Co sadzimy w marcu? Jakie kwiaty i warzywa wysiewać na początku wiosny?

O czym trzeba pamiętać, aranżując ogród angielski? Przede wszystkim o zaplanowaniu przestrzeni w taki sposób, aby czuć się w niej swobodnie i móc w pełni obcować z naturą. Najlepsze rośliny w takim ogrodzie, to te, które najbardziej lubisz, a które kwitną naprzemiennie. Jednak styl angielski to nie tylko kwiaty, pnącza i żywopłoty. To także ozdoby i meble, również te z drugiej ręki!

Zobacz także:
  • Co posadzić obok bukszpanu? Poradnik uprawy roślin ozdobnych na wspólnym stanowisku
  • Fioletowe rośliny w letnim ogrodzie – gdzie zasadzić kolorowe kwiaty, by urozmaicić przestrzeń?
  • Nowoczesne skarpy w ogrodzie, czyli ogród pełen urokliwych tarasów
  • Jak wykorzystać w swoim ogrodzie kwiaty bylinowe i na czym polega ich hodowla? Zobacz przydatne informacje na ten temat!
  • Skalniak na balkonie, czyli górski ogród w doniczce. Jak go założyć i utrzymać?
  • Co posadzić obok pęcherznicy? Łatwe w uprawie rośliny do posadzenia na rabacie ozdobnej z pęcherznicą kalinolistną
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Amanda Lewek
Amanda Lewek

Kolekcjonerka kwiatów doniczkowych, w szczególności bluszczy. Obserwowanie rozwoju rośliny i dbanie o jego prawidłowy przebieg jest jej zdaniem niezwykle ciekawym zajęciem. Pasjonuje się florystyką, chętnie tworzy kompozycje kwiatowe i własnoręczne dekoracje dla siebie i bliskich. Wolne chwile spędza na pracy w warzywniku.

Previous Post Skoczogonki – skaczące robaczki w doniczkach. Poznaj skuteczne sposoby zwalczania tych szkodników w roślinach!
Next PostPiękny ogród kaskadowy jako pomysł na zagospodarowanie pochyłego terenu

Zobacz także

ogród leśny

Ogród leśny – zaciszne miejsce odpoczynku

4 maja, 2022
ogród kaskadowy

Piękny ogród kaskadowy jako pomysł na zagospodarowanie pochyłego terenu

25 kwietnia, 2022
ogród śródziemnomorski

Ogród śródziemnomorski – jak go zaaranżować? Jakie rośliny najlepiej posadzić w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim?

20 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • Urządzamy ogród – te elementy mogą Ci się przydać

    20 maja, 2022
  • jaśmin wielkolistny

    Jaśmin wielkolistny – co to za kwiat? Jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować!

    20 maja, 2022
  • szkodniki sosny

    Szkodniki sosny – 5 groźnych insektów

    20 maja, 2022
  • palczatka gerarda

    Palczatka Gerarda – dekoracyjna trawa. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    20 maja, 2022
  • nandina domestica

    Nandina domestica, czyli nandina domowa – czym charakteryzuje się ta roślina?

    20 maja, 2022
  • amorfa

    Amorfa – czym wyróżnia się ta krzewiasta roślina?

    20 maja, 2022
  • celozja grzebieniasta w doniczce

    Celozja grzebieniasta w doniczce – jak dbać o tę niezwykłą roślinę?

    20 maja, 2022
  • ukorzenienie w wodzie

    Ukorzenianie w wodzie, czyli łatwe i szybkie rozmnażanie roślin. Jak je wykonać?

    20 maja, 2022
  • krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni

    Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni – przegląd najpiękniejszych krzewów ozdobnych do ogrodu

    20 maja, 2022
  • Jakie kwiaty wybrać na pierwszą randkę?

    Jakie kwiaty wybrać na pierwszą randkę?

    19 maja, 2022
  • kleome ciernista

    Kleome ciernista – co to za kwiat? Jak wyglądają nasiona i uprawa tej rośliny?

    17 maja, 2022
  • choina kanadyjska

    Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – uprawa i pielęgnacja

    17 maja, 2022
  • kwiaty wiosenne doniczkowe

    Kwiaty wiosenne doniczkowe – jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach? Pomysły na wiosenne dekoracje

    17 maja, 2022
  • biały kwiat wiosenny

    Biały kwiat wiosenny – pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie. Jakie rośliny kwitnące wiosną warto poznać?

    17 maja, 2022
  • goryczka wiosenna

    Goryczka wiosenna – czy uprawa Gentiana verna jest możliwa? Jak rozpoznać jej kwiaty?

    17 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.