Jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Roślin, które są popularne, nie brakuje. Każda ma jednak konkretne wymagania i musisz wiedzieć, czy im podołasz. Przekonaj się, jakie kwiaty do pokoju i innych miejsc w domu będą najbardziej odpowiednie!

Rośliny do domu ozdabiają przestrzeń, wypełniają ją, a często nawet potrafią oczyszczać powietrze. Niezależnie od tego, na której funkcji ci zależy, musisz wiedzieć, jakie sadzonki będą odpowiednie. Które kwiaty doniczkowe do domu sprawdzą się w jasnych i dużych pomieszczeniach, a jakie będziesz mógł postawić tam, gdzie jest ciemno i wilgotno? Przekonaj się, które z roślin warto mieć w swoich czterech kątach. Poznaj popularne kwiaty już teraz. Przeczytaj!

Kwiaty doniczkowe do domu – cechy

Jeśli zależy ci na jakości powietrza, wybierz rośliny, które je nawilżą powietrze. Ważna jest też estetyka, dlatego stawiaj na kwiaty w doniczkach, dzięki którym twoje mieszkanie wyda się przytulne, harmonijne i gościnne. 

Kwiaty doniczkowe do domu najczęściej kojarzą się z sypialnią, salonem i kuchennym parapetem, ale warto je także umieścić w innych pomieszczeniach, np. w przedpokoju czy łazience bez okna. Nie musisz rezygnować z sadzonek, gdy któreś z twoich pomieszczeń jest ciemne, wilgotne i zimne. Musisz jednak kupić rośliny, które zniosą te specyficzne warunki.

Najlepszy kwiat do domu – trendy

Od jakiegoś czasu w wielkomiejskich mieszkaniach panuje moda na przenoszenie dżungli do domu. W pokoju tworzy się kolekcje różnorodnych roślin o rozmaitych kolorach i kształtach, aby wprowadzić wyjątkową atmosferę i zbliżyć się do natury. Jak urządzić las w środku miasta? Wystarczy tylko ustawić w mieszkaniu oryginalne, odpowiednio ozdobione doniczki. Jeśli chcesz, możesz posadzić rośliny w formie kokedamy albo podwiesić w makramowych pojemnikach.

Kwiaty doniczkowe do domu jako część miejskiej dżungli

Taką dżunglę najczęściej można zobaczyć w salonie. Jest to najlepsze pomieszczenie do tego typu eksperymentów. Masz tu wiele przestrzeni, która stanowi przecież reprezentacyjną część domu i jest miejscem odpoczynku.

Dlaczego warto w salonie umieścić nietypowe kwiaty doniczkowe do domu? Zieleń pozwala ukoić nerwy i pomaga się zrelaksować. Szczególnie, gdy jest tak ciekawa i imponująca. Najpiękniejsze donice z roślinami o bujnych liściach i rozrastających się łodygach na pewno ozdobią twój salon.

Kwiatki w domu – modne i zdrowe rośliny do sypialni

Rośliny to także ważny element sypialni. W tym miejscu kwiaty doniczkowe do domu pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Mają bowiem:

 • nawilżać powietrze;
 • ułatwiać zasypianie;
 • neutralizować zanieczyszczenia z dywanów, mebli czy urządzeń AGD. 

Pamiętaj jednak, że nadmiar roślin w sypialni nie jest dobry, ponieważ może prowadzić do problemów ze snem. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze nie pozwala efektywnie wypocząć.

Jakie rośliny doniczkowe do sypialni wybrać?

W pokoju, gdzie śpisz, postaw rośliny zielone, ale nie kwitnące. Dzięki temu zyskasz naturalny oczyszczacz powietrza i ozdobę. Duże, kolorowe i mocno pachnące kwiaty doniczkowe do domu się tu nie sprawdzą. Potencjalne problemy ze snem, których przyczyną mogą być te rośliny, to nie wszystko. Kwiaty mogą uczulać, gdy za długo przebywasz w pomieszczeniu. Właśnie dlatego jaskrawe sadzonki umieszcza się w pokoju dziennym, z dala od sypialni.

Kwiaty w domu – jakie wybrać do wyjątkowo trudnych warunków?

Sadzonki doniczkowe do domu sprawdzą się też w łazience i kuchni. Musisz jednak dobrać takie rośliny, które lubią zmienną temperaturę i dużą wilgotność powietrza, a do tego nie boją się dużych wahań w tym względzie.

Niektóre kwiaty potrzebują też odpowiedniej wentylacji, aby nie rozwinęły się grzyby pleśnie i szkodniki. Nie każda roślina będzie zatem odpowiednia do tych pomieszczeń.

Kwiaty domowe doniczkowe cieniolubne

Rośliny cieniolubne nie istnieją. Możesz natomiast kupić kwiaty cienioznośne, które wymagają dostępu do światła przynajmniej raz na jakiś czas. Poniżej znajdziesz listę takich sadzonek, które możesz postawić np. w przedpokoju czy łazience.

Kwiat w domu – monstera

Ta najpopularniejsza obecnie roślina ma nietypowe łodygi z dziurawymi liśćmi. Jej zaletą są bez wątpienia niewielkie wymagania. Właśnie dlatego można ją spotkać w różnych pomieszczeniach polskich domów, w tym także w łazience.

Rośliny do domu – paprocie

Te kwiaty doniczkowe do domu po latach wracają do łask. Nadają się zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnie urządzonych mieszkań. Tym, co musisz im zapewnić, jest:

 • cień;
 • dużą wilgoć w powietrzu;
 • stabilne stanowisko (nie możesz ich ich przestawiać czy przesuwać).

Paprocie sprawdzą się zwłaszcza w sypialni i w łazience, gdzie skutecznie nawilżają powietrze. Można je także umieścić w pokoju dziecka, ponieważ możesz je powiesić na ścianie bądź pod sufitem, z dala od rączek ciekawskiego malca. Z tego samego powodu paprocie kupuje się też do domu ze zwierzętami.

Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu – kalatea (Calathea)

Niektóre kwiaty doniczkowe do domu mają bardzo ciekawe nazwy. Do tej grupy należy kalatea, czyli „modląca się roślina”. Wieczorem bowiem jej blaszki liściowe stoją pionowo, jakby były złożone do pacierza. Sadzonka jest piękna, ale trzeba mieć do niej cierpliwość. Musi mieć zapewnione światło i dużą wilgotność. Właśnie dlatego najczęściej stawia się ją w łazience, gdzie jest widno.

Kwiaty do pokoju i łazienki – skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat zachwyca białymi, delikatnymi osłonkami kwiatostanów. To roślina egzotyczna, więc harmonijnie kwitnie zarówno w pokoju, jak i w łazience czy kuchni. Jeśli o nią zadbasz, będzie smukła i bujnie się rozrośnie. Takie kwiaty doniczkowe do domu możesz postawić w sypialni, gdzie oczyszczą powietrze. Warto umieścić skrzydłokwiat także w pokoju dziecięcym, ale tutaj również musisz pamiętać, by stał na odpowiedniej wysokości.

Kwiaty doniczkowe do domu – storczyki

Chcesz, aby storczyk pięknie kwitł i się rozwijał? Koniecznie zapewnij mu nieco rozproszonego światła i trochę wody. Jeśli o niego zadbasz, zachwyci wszystkim pięknym wyglądem i barwnymi kwiatami. Takie rośliny do domu warto postawić na tle zielonego gąszczu innych sadzonek, a także minimalistycznych aranżacji. Odmian storczyka jest wiele, ale bez względu na to, którą wybierzesz, na pewno dodasz uroku swoim wnętrzom.

Kwiaty do domu światłolubne 

Kwiaty doniczkowe do domu, które lubią słońce, są dostępne wszędzie i jest ich zdecydowanie więcej do wyboru niż tych cienioznośnych. Mimo wszystko nie ustawiaj ich na pełnym słońcu, bo też mogą uschnąć. Wybierz miejsca jasne, ciepłe i oświetlone lekko rozproszonymi promieniami słonecznymi. Które gatunki wybrać? Przedstawiamy najpopularniejsze i godne uwagi.

Zdrowe kwiaty doniczkowe do domu – wężownica (Sansevieria)

Te słynne kwiaty określane są także m.in. jako języki teściowej. Cieszą się ogromną popularnością, ponieważ najlepiej ze wszystkich roślin oczyszczają powietrze ze smogu i toksyn. Tych ostatnich jest mnóstwo w klejach, farbach oraz impregnatach, więc jeśli masz w domu pomieszczenia do majsterkowania, wybierz właśnie tę roślinę.

Rośliny do domu – starzec Rowleya (Senecio rowleyanus)

Ten wspaniały sukulent nazywany jest „sznurem pereł”. Ma bowiem okrągłe liście osadzone na wiotkich, długich pędach. Można uprawiać go jako roślinę wiszącą, ale częściej zawija się go spiralnie w środku pojemnika. W ten sposób możesz uformować zwartą bryłę kulek.

Kwiaty do pokoju – litopsy (Lithops)

Najdziwniejsze kwiaty doniczkowe do domu to zdecydowanie litopsy. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak wielobarwne kamienie leżące na piaszczystym podłożu. Tymczasem litops to roślina ozdobna. Wykształciła mechanizm obronny przeciwko zwierzętom roślinożernym, aby jej nie zjadły i właśnie dlatego tak wygląda.

Litopsy nie mają łodyg. Wyróżniają je zaś walcowate, grube i barwne liście, spośród których co jakiś czas wyrastają pierzaste, kolorowe kwiatostany. Roślina nie jest zbyt bardzo wymagająca, ale bez wątpienia warto ją postawić w domu i zaciekawić gości jej wyglądem.

Kwiat w domu – oplątwy (Tillandsie)

Oplątwa rośnie na korze z mchem, bez ziemi. Jej tropikalny wygląd może być powodem, dla którego postawisz ją w salonie. Dzięki niej stworzysz wyjątkową atmosferę w pokoju dziennym i zaskoczysz oryginalnym wystrojem. Oplątwa ma pierzaste, dość długie i szarozielone liście, wśród których wyrastają co jakiś czas barwne kwiatki.

Duże kwiaty doniczkowe do domu

Jeżeli zdecydujesz się na modne w ostatnim czasie przeniesienie lasu do domu i stworzysz dżunglę w salonie, będą ci potrzebne duże kwiaty doniczkowe do domu. Poniżej znajdziesz listę gatunków, które pasują do takiego wystroju. Takie rośliny mają:

 • wysokie łodygi;
 • rozłożyste liście;
 • kolorowe kwiaty. 

Dzięki nim pomieszczenie stanie się urokliwe, przytulne i bezpieczne.

Kwiaty doniczkowe do domu – figowiec (fikus)

Najczęściej wybierany, ze względu na swoją wysokość, jest figowiec benjamiński. Ma owalne i zaostrzone listki, a także wiotkie gałęzie. Fantazyjne są zwłaszcza jego dwie odmiany, czyli fikus sprężysty (Ficus elastica) oraz Ficus elastica 'Abidjan’.

Kwiaty domowe doniczkowe – filodendron (Philodendron)

Te kwiaty doniczkowe do domu mają niewielkie sercowate liście, szybko rosną i są bardzo łatwe w uprawie. Prawidłowo pielęgnowany filodendron doskonale wypełni pustą przestrzeń. Pozwoli też stworzyć tropikalną, naturalną atmosferę w mieszkaniu (zwłaszcza w salonie).

Kwiaty w domu – begonia plamista (Begonia maculata)

Ta odmiana begonii cieszy się ostatnio dużą popularnością, zwłaszcza na Instagramie. To przede wszystkim zasługa jej asymetrycznych liści o zielonej barwie z białymi plamkami na wierzchu.

Bardzo łatwo ją pielęgnować, ale pamiętaj, że nie lubi zraszania (woli wilgoć unoszącą się w powietrzu). Jeśli o nią zadbasz, wyda pięknie czerwone lub białe groniaste kwiatostany. Dlatego warto mieć choć jedną begonię plamistą w swoim domu.

Rośliny do domu – zakleśń (Alocasia)

Zakleśń nie przekracza metra wysokości. Jednocześnie jednak ma rozłożysty pokrój i krzewi się niezwykle bujnie, dzięki ciężkim, dużym liściom. Co prawda alokazja wymaga corocznego przesadzania, ale w zamian za ten trud odwdzięcza się pięknie zielonymi liśćmi z ozdobnymi białymi wzorkami.

To jedna z nielicznych roślin na liście, która uwielbia:

 • wilgoć;
 • upały;
 • zmienne temperatury. 

Właśnie dlatego możesz postawić ją w łazience z oknem lub w kuchni, gdzie unoszą się opary gazowe.
Kwiaty doniczkowe do domu mogą być duże lub małe, wiszące lub stojące, cienioznośne lub światłolubne. Do ciebie należy decyzja, na które ostatecznie się zdecydujesz. Możesz wybrać rośliny, które lubią różne otoczenie. W domu masz przecież miejsca, gdzie panuje wilgoć i półmrok, ale również takie, w których jest sporo światła. Ozdobna funkcja roślin to nie wszystko, ponieważ niektóre z nich oczyszczają powietrze. Warto takie kwiaty wybierać zwłaszcza do sypialni.

Zobacz także: