Ta pochodząca z tropikalnych lasów Azji Południowo-Wschodniej roślina ma niezwykłe właściwości i równie niesamowitą urodę. W naturalnych warunkach potrafi dorastać nawet do kilku metrów! W doniczce raczej nie ma na to większych szans, ale odpowiednio pielęgnowana alokazja z pewnością odwdzięczy się pięknem swoich liści i czystszym powietrzem w pomieszczeniu.

Alokazja – uprawa. Wymagania dotyczące stanowiska

alokazja uprawa wymagania dotyczące stanowiska

Z racji tego, że alokazja wywodzi się z terenów tropikalnych, o wysokich temperaturach i dużej wilgotności, to właśnie takich warunków szukać będzie także w naszych domach. Brak ogrzewania lub jego niewydajność zimą może doprowadzić do licznych chorób, w tym m.in. do pojawiania się niepokojących żółtych plam na liściach. Wystarczy, że temperatura spadnie poniżej 15°C.

Kwiat alokazja lubi słońce, ale zdecydowanie nie to padające bezpośrednio na liście. Rozproszone światło będzie dla niej odpowiednie – najlepiej stawiać ją więc w głębi dobrze doświetlonego pomieszczenia. Warto także uważać na przeciągi czy nieszczelne okna – zimne podmuchy wiatru mogą jej szkodzić. Uprawa alokazji jest zatem dość wymagająca.

Alocasia – pielęgnacja. Ile razy podlewać?

Alokazja lubi wilgoć, jednak nie można przesadzić z nadmiernym podlewaniem rośliny – może to doprowadzić do gnicia bulwy lub rozwoju chorób. Warto więc nawadniać raz w tygodniu niezbyt dużą ilością wody w temperaturze pokojowej, najlepiej taką, która odstała już nieco w konewce.

Ziemia do alokazji – jakie są wymagania dotyczące podłoża i nawozów?

ziemia do alokazji jakie są wymagania dotyczące podłoża i nawozów

Ziemia dla alokazji powinna mieć charakter kwasowy, ok. 5,5–6,5 pH i być przepuszczalna. Ważne jest, by woda, którą podlewamy roślinę, nie stała w doniczce i nie powodowała gnicia systemu korzeniowego. Najlepiej sprawdza się mieszanka perlitu, włókien kokosowych i kwaśnego torfu. Można bez problemu kupić gotowe mieszanki dedykowane dla alokazji, dzięki czemu młodym hodowcom jest zdecydowanie prościej o nią zadbać.

Nawożenie warto wykonywać dwa razy w miesiącu (w okresie letnim), a zimą co miesiąc. Nawóz powinien być przeznaczony do zielonych roślin doniczkowych.

Alokazja rozmnażanie i przesadzanie – kiedy najlepiej?

Alokazja potrafi dość szybko się rozwijać. W młodym wieku rośliny dość mocno rozrasta się także system korzeniowy i bulwa alokazji – należy wówczas co roku na wiosnę przesadzać egzotyczną piękność do większej doniczki ze świeżą glebą. Wówczas zapewnisz jej idealne warunki do rozwoju!

Rozmnażanie alokazji natomiast odbywa się zwykle przez podział. Gdy jest rozrośnięta, posiada odrosty korzeniowe, które umieszczamy w nowej doniczce z przepuszczalnym podłożem. Wówczas warto także zabezpieczyć sadzonkę poprzez owinięcie jej folią – łatwiej będzie utrzymać odpowiednie warunki temperaturowe.

Alokazja – choroby. Jakie najczęściej dotykają tę roślinę i jak im zapobiec?

alokazja choroby. Jakie najczęściej dotykają tę roślinę i jak im zapobiec
Frank Vincentz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Choroby najczęściej biorą się z niedostatecznego lub zbyt intensywnego podlewania nieodpowiednio przygotowaną wodą. Alokazja może mieć także nieproszonych gości. Oto najczęstsze objawy i ich prawdopodobne przyczyny:

  • zasychające liście, brązowo-żółte, kruszejące plamy – zbyt mało podlewasz lub masz za suche powietrze w pomieszczeniu; spróbuj robić roślinie od czasu do czasu mały prysznic przefiltrowaną wodą bądź deszczówką;
  • alokazja ma pożółkłe lub szare liście, pojawia się delikatna pajęczynka na ich spodniej części – problem z przędziorkami – konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów zwalczających szkodniki; mogą pojawić się także mszyce (skręcanie się brzegów i żółknięcie liści), wełnowce i tarczniki;
  • plamy na liściach – prawdopodobnie choroba grzybicza, konieczne jest zastosowanie środków grzybobójczych.

Czy alokazja w ogóle kwitnie? Kilka ciekawostek o tej roślinie

  • alokazja – kwiat pojawia się dosyć rzadko i nie jest szczególnie imponujący w porównaniu do niezwykłych liści. Ciężko jest jednak utrzymać takie warunki, by roślina poczuła się na tyle „bezpiecznie”, by zakwitnąć;
  • alokazja sama z siebie potrafi odrzucać liście. Wygląda to dosyć niepokojąco i wiele osób martwi się wówczas o zdrowie rośliny. Jest to jednak naturalny proces pozbywania się starego na rzecz nowego;
  • polska nazwa alokazji to „zakleśń”.

Najpopularniejsze gatunki hodowlane i cena alokazji

najpopularniejsze gatunki hodowlane i cena alokazji
Abrimaal  via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Najczęściej spotykanymi w domach gatunkami jest Alocasia polly, czyli odmiana alokazji amazońskiej, A. silver dragon o niezwykłych srebrzystych liściach, A. pink dragon, posiadająca przepiękne różowe łodyżki, A. wentii o dużych, sercowatych liściach, A. yucatan princess i Alocasia zebrina, której łodygi posiadają charakterystyczne paski, niczym u zebry.

Alokazja – ceny 

Wahają się one od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Koszt zakupu uzależniony jest od wielkości rośliny, unikalności i dostępności gatunku, od tego czy kupujemy sadzonkę, tzw. baby, czy dorosłego osobnika, a także wybarwienia liścia (wówczas roślina zyskuje tytuł variegata, a także zwiększa się jej wartość).

Alokazja jest nieco wymagająca, jednak odpowiednie warunki i trzymanie się kilku opisanych wyżej zasad, gwarantuje ci posiadanie zdrowej i zachwycającej swoim wyglądem rośliny!

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2021