Może to jej liście w kształcie serca, urocze plamki, albo kolorowe ubarwienie? Jedno jest pewne – Begonia maculata ma w sobie dużo uroku! Jaką pielęgnację zapewnić tej roślinie? W jakich warunkach begonia czuje się najlepiej? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule!

Begonia maculata podbija salony i nasze serca, a wszystko za sprawą niesztampowych liści. Ta występująca naturalnie w Brazylii i Argentynie roślina potrzebuje starannej pielęgnacji, żeby mogła wszystkich cieszyć swoim pięknem. Jeśli jesteś w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu, to będziesz cieszyć się niezwykle modną w tym sezonie begonią w kropki. O czym musisz wiedzieć, zanim zaopatrzysz się w begonię plamistą?

Begonia maculata – jak dbać o tę roślinę? Krótki poradnik

Begonia maculata tamaya najlepiej się czuje w jasnym miejscu o rozproszonym świetle. Źle znosi bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Przepuszczalna gleba o lekkim kwasowym odczynie idealnie sprawdzi się jako podłoże. Ziemię do roślin doniczkowych możesz zakwasić, dodając do niej odrobinę torfu. Wiosną i latem kwiaty Begonii maculaty najlepiej czują się, kiedy mogą grzać się w cieple. Temperatura od 20 do 25 stopni Celsjusza idealnie spełni wszelkie ich oczekiwania. Natomiast nawet gorętszy klimat nie odstraszy tego kwiatu, który dużo gorzej znosi mróz. Zimą jego stanowisko nie powinno być chłodniejsze niż 15 stopni Celsjusza.

Begonia maculata – uprawa i podlewanie

Begonia maculata jest jedną z tych kapryśnych roślin doniczkowych, które nie tolerują zraszania. Podlewanie jej to sztuka sama w sobie. Woda, której użyjesz w tym celu, powinna być przegotowana i w temperaturze pokojowej. Nie podlewaj rośliny bezpośrednio, umieszczaj wodę na podstawce, dzięki czemu zostanie wchłonięta. Uważaj, żeby nie moczyć liści, które bardzo tego nie lubią. Po wszystkim wylej nadmiar cieczy. Pamiętaj, żeby nie przelać rośliny – w tym celu nawadniaj ją wtedy, kiedy jej podłoże jest suche. Latem będzie się to zdarzać jakieś 2 lub 3 razy w tygodniu. Zimą uprawa Begonii maculaty nie powinna przysporzyć ci problemów. W tym czasie podlewaj roślinę co 10 dni.

Jaka doniczka dla begonii plamistej?

Begonia maculata lubi ciasne doniczki i osamotnienie. Oznacza to, że źle się czuje w tłumie innych roślin. Jeśli zdecydujesz się na zakup tej piękności, to musisz się nastawić na to, że zmiana doniczki będzie twoim częstym obowiązkiem. Begonia plamista szybko się rozrasta. W warunkach domowych może osiągnąć nawet 60 cm wzrostu. Kiedy ją przesadzasz, zapewnij jej dom o rozmiar lub dwa większy, dzięki czemu uzyska ona więcej miejsca, ale wciąż będą to wystarczająco ciasne warunki. Cena Begonii maculaty zależy od jej rozmiaru, ale zazwyczaj oscyluje w okolicach 40 złotych. Pamiętaj, że będziesz musiał często zmieniać jej doniczkę, co stanowi niewielkie, ale jednak dodatkowe koszty.

Begonia maculata – kwitnienie

Kwitnienie Begonii maculaty następuje wczesnym latem. Jeśli wszystkie warunki bytowe, jakich wymaga roślina, zostaną spełnione, możesz oczekiwać wysypu przepięknych kwiatów. Pamiętaj o delikatnym usuwaniu tych, które przekwitną, dzięki temu zabiegowi będziesz mógł cieszyć się tymczasem znacznie dłużej! Kwiaty begonii maculaty są bezwonne. Występują one w kilku opcjach kolorystycznych, od delikatnej bieli po koralową głębię, dzięki której na tę odmianę rośliny mówi się też Begonia corallina. Najczęstsze są to drobne różowe kwiatuszki, które w połączeniu z sercowatymi liśćmi sprawiają, że begonia plamista wygląda niesamowicie uroczo.

Begonia maculata – rozmnażanie

Jeżeli pragniesz mieć więcej kropkowanych roślinnych towarzyszy (od ubarwienia liści roślina ta jest zwana ‘polka dot begonia’), to najlepsze będzie rozsadzanie begonii z sadzonek pędowych. Do osobnej doniczki należy wkładać pojedynczy pęd Begonii maculaty z jednym liściem i węzłem, w celu rozmnożenia. Sadzonki te charakteryzują się szybkim wzrostem. Obdarowanie znajomych, którzy lubią roślinki, pędami begonii to zawsze uroczy pomysł.

Begonia – kropki, ciepły klimat i delikatne liście

Jeśli uda ci się zapewnić Begonii maculacie optymalne warunki, będziesz cieszyć się przepiękną zdrową, kropkowaną rośliną o zielonych z wierzchu  i rdzawych od spodu liściach. Najważniejsze jest, żeby pamiętać o regularnym podlewaniu, nie dotykać delikatnych liści i zapewnić roślinie ciepłe warunki, a przy tym nie narażać jej na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. 

Begonia maculata to niezwykle interesująca roślina, która może stać się ozdobą niejednego pomieszczenia. Pamiętaj, że gatunek ten nie lubi zraszania i zdecydowanie preferuje samotność. Jeśli zastosujesz powyższe porady, będziesz mógł cieszyć się piękną i zdrową rośliną!

Zobacz także: