Lubisz niebanalne ozdoby i jesteś miłośnikiem egzotycznych kwiatów? Dzięki tillandsii w łatwy sposób zrobisz niepowtarzalną naturalną ozdobę do domu. Przekonaj się, jak efektowne mogą być kompozycje z oplątwą w roli głównej i dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować tę ciekawą roślinę.
Właściwa pielęgnacja tillandsii – co zrobić a czego unikać, aby jej nie zaszkodzić?
Rośliny powietrzne, takie jak oplątwa, nie potrzebują podłoża do życia. Co to oznacza w praktyce? Kwiat tillandsia nie jest gatunkiem, do którego musisz używać ziemi do roślin ani żadnej innej mieszanki. Rośliny te nie wykształciły korzeni, a wodę wraz ze składnikami niezbędnymi do życia pobierają bezpośrednio z powietrza za pośrednictwem liści. W naturze oplątwy rosną przyczepione do naturalnych elementów środowiska – gałęzi czy skał.
Naturalne miejsce życia tych roślin wskazuje na to, jak powinna wyglądać ich codzienna pielęgnacja. Roślina nie pobiera składników odżywczych ani wody z podłoża, zdecydowanie więc nie powinieneś sadzić tillandsii w doniczce z ziemią. Epifity, czyli grupa roślin, do której należy również oplątwa, nie wymagają także częstego podlewania ani nawożenia.
Jakie stanowisko wybrać dla oplątwy i jak ją przymocować?
Oplątwy dobrze się czują na jasnym i słonecznym stanowisku z rozproszonym światłem oraz z dobrym dostępem powietrza. Zadbaj o wysoką wilgotność powietrza i temperaturę: latem pomiędzy 18 a 24 stopniami Celsjusza, zimą około 15 stopni. Zamiast podlewania zraszaj delikatnie rośliny do dwa razy w tygodniu. Aby woda do tego zabiegu nie była zbyt twarda, używaj deszczówki lub przegotowanej i odstanej wody.
Tillandsię możesz przymocować do specjalnego stojaka, do ozdobnego kawałka korzenia, ramki na zdjęcia, oplątwy w szkle również prezentują się oryginalnie. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby po prostu leżała oparta na półce lub szafce, stanowiąc w ten sposób oryginalną ozdobę. Wszystko jest kwestią jej odpowiedniego wyeksponowania.
Jak mocować oplątwy?
Najlepiej jest robić to z użyciem delikatnego cienkiego drutu. Ewentualnie możesz użyć w tym celu specjalnego bezpiecznego dla roślin kleju, do tzw. klejenia na zimno. Jest to jednak swojego rodzaju ostateczność, chyba że nie ma innej możliwości przymocowania rośliny do powierzchni.
Kwiat bez korzeni – kwitnienie i rozmnażanie tillandsii
Oplątwa wytwarza wąskie, srebrne, suche w dotyku liście. Są one wąskie i lekko wygięte, razem tworzą charakterystyczne rozetki. Podczas kwitnienia tillandsia wytwarza niewielkie kwiaty w ciepłych kolorach: czerwonym, pomarańczowym lub fioletowym, jak u oplątwy niebieskawej. Liście niektórych odmian mogą być efektownie przebarwione, sprawiając wrażenie kwitnienia, jak np. u Tillandsia ionantha ‘Fuego’. Nie zapominajmy, że jest to kwiat bez korzeni.
W celu rozmnożenia tillandsii musisz zaczekać, aż roślina wytworzy pędy boczne. Delikatnie oderwane fragmenty będą mogły stanowić samodzielną sadzonkę.
Oplątwy – aranżacje z żywych roślin
Rośliny bez ziemi można w kreatywny sposób wykorzystać do aranżacji wnętrza. Spróbuj przymocować oplątwę cienkim drucikiem do ładnego kawałka drewna lub umieść ją na gustownym małym stojaku. Kompozycja może być też oparta o podstawę wianka, pojemnik, kamień lub gałąź – tak naprawdę ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia.
Oplątwy w szkle – czy to dobry pomysł?
Tillandsie prezentują się bajecznie, gdy są umieszczone w szklanych słojach. Taka miniaturowa kompozycja robi naprawdę niesamowite wrażenie. Jednak, żeby twoja oplątwa dobrze zniosła takie stanowisko, musisz zapewnić jej dostęp świeżego, wilgotnego powietrza. Zwróć uwagę na to, aby w szklanym naczyniu był zrobiony otwór, przez który może nastąpić wymiana powietrza.
Naczynia do oplątwy – które się nadają?
Naczynia i podpórki mogą być zrobione z różnych materiałów. Są to np. drewniane klocki, szklane słoje i kule, ceramiczne małe pojemniki, metalowe stojaki, druciane konstrukcje. Dobierz naczynie do stylu i dodatków w twoim domu. Pamiętaj, aby raczej unikać stosowania kleju i w pierwszej kolejności spróbuj przydrutować tillandsię do podstawy.
Jak duża rośnie oplątwa w warunkach domowych?
Kiedy uprawiasz tillandsię w domu, nie musisz się martwić, że jej rozmiar okaże się niedostosowany do twojego metrażu. Popularne gatunki osiągają maksymalnie kilka centymetrów wielkości.
Tillandsia to gratka dla prawdziwych miłośników i koneserów roślin. Zrób swoją własną oryginalną kompozycję w szkle lub na podstawce z metalu czy korzenia i delektuj się piękną ozdobą mieszkania. Oplątwy to niezwykłe rośliny, warto nimi uzupełnić wystrój twojego domu.