Świat roślin bezustannie nas zaskakuje. Odkrywane są coraz to nowe gatunki, które zmieniają dotychczasowy poziom wiedzy na temat tych dotychczas znanych. Jednym z najbardziej zaskakujących odkryć są rośliny bez ziemi, które potrzebne składniki i wodę pobierają z powietrza. Dowiedz się więcej na temat tych roślin i ich uprawy w mieszkaniu.
Rośliny bez ziemi – czym są epifity?
Epifity to rodzina roślin samożywnych, które rosną na innych roślinach. Zazwyczaj nie prowadzą pasożytniczego trybu życia, choć zdarzają się gatunki, które wytwarzają przyssawki. Służą one do pobierania składników odżywczych od żywiciela. W większości jednak rośliny bez ziemi mają korzenie pobierające z powietrza wodę i składniki odżywcze. Rosną zazwyczaj wysoko w koronach drzew i zagłębieniach kory, wykorzystując inne gatunki jako rodzaj podpory. Ich liście mają kształt rynienek i pokryte są małymi włoskami, co zabezpiecza przed utratą wody.
Na czym polega hydroponiczna uprawa roślin?
Hydroponika oznacza uprawę roślin bez ziemi, jedynie przy określonej ilości wody. W tym celu rośliny umieszcza się w specjalnej osłonce i zasypuje granulatem. Sprawdza się w tym celu m.in. keramzyt. Doniczka z dużymi otworami ma zapewnić odpowiednią ilość powietrza i wody. Woda wzbogacona w specjalny nawóz dostarcza roślinie wszystkie składniki odżywcze, które zazwyczaj pobierane są z ziemi. Doniczka z rośliną musi zostać umieszczona w specjalnej osłonce. Do utrzymania optymalnego poziomu wody potrzebny jest wodomierz. Rośliny hodowane w ten sposób zazwyczaj lepiej rosną, a także o wiele rzadziej chorują.
Rośliny bez ziemi – oplątwa
Oplątwa, czyli inaczej Tillandsia to jedna z roślin bez ziemi, która nie wykształciła systemu korzeniowego. Rośnie naturalnie na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Nie jest to typowa roślina doniczkowa. Składniki takie jak wodę i tlen potrzebne do życia pobiera z powietrza dzięki specjalnym rynienkowatym liściom. Są one długie, wygięte ku dołowi i występują w zróżnicowanych odcieniach zieleni. Układają się w kształt rozety. Oplątwy zakwitają, wytwarzając drobne kwiaty, najczęściej w kolorze fioletowym. Niestety, zaraz później obumierają, zostawiając nowe rośliny.
Gatunki oplątwy
Wyróżnia się kilkanaście gatunków oplątw. Są wśród nich epifity, a także rośliny powietrzne, które można hodować jako kwiaty doniczkowe w lekkiej mieszance torfu, mchu i resztkach ziemi liściowej. Oto najpopularniejsze odmiany łatwe w uprawie:
- oplątwa niebieskawa (Tillandsia cyanea) – wytwarza piękną, kolorową rozetę w kolorze różowym, wymaga do uprawy lekkiego podłoża;
- oplątwa jonanta – tworzy bardzo gęste rozety, w czasie kwitnienia liście zmieniają kolor na czerwony;
- oplątwa brodaczkowata – inaczej mech hiszpański, wytwarza długie łodygi przypominające wyglądem porosty.
Uprawa i pielęgnacja oplątwy
Oplątwa nie jest trudna w uprawie. Powinna mieć zapewniony swobodny dostęp powietrza i światła. Nie trzeba jej podlewać, za to przynajmniej raz w tygodniu dobrze zraszać wodą deszczową lub odstaną kranową. Po tym zabiegu najlepiej obrócić ją, by namiar płynu mógł swobodnie wypłynąć. W przeciwnym razie może dojść do jej gnicia. Oplątwy to rośliny bez ziemi, które można uprawiać na specjalnych podstawkach lub w przezroczystych pojemnikach. Pojemniki warto ustawić w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Ważna jest wilgotność powietrza, powinna być utrzymywana na stałym poziomie.
Raz na dwa tygodnie dobrze zanurzyć ją w wodzie, by pobrała odpowiednią ilość wody. Zabieg ten polecany jest szczególnie w okresie grzewczym. Można również skorzystać z dostępnych na rynku specjalnych nawozów, które dodaje się do wody.
Rośliny bez ziemi są łatwe w uprawie, a ponadto niezwykle dekoracyjne. Doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz. Stanowią niezastąpiony element szklanych dekoracji wiszących, można uprawiać je również na kawałkach drewna lub wykorzystać do dowolnie tworzonych aranżacji w pomieszczeniach.