Dlaczego warto postawić kwiaty do sypialni? Odpowiedź jest prosta! Rośliny poprawiają jakość snu, usuwają toksyczne substancje z powietrza i ozdabiają wnętrze. Przekonaj się, jakie gatunki mają szczególnie dobroczynne właściwości. Sprawdź, które rośliny warto wybrać. Dowiedz się również, czy są jakieś kwiaty będące potencjalnym zagrożeniem w sypialni twojego dziecka. Czytaj nasz artykuł. Mamy nadzieję, że nie zaśniesz podczas lektury, jeśli czytasz właśnie w sypialni!

Kwiaty do sypialni – jakie wybrać, a jakich unikać?

Rośliny, które umieścisz w swoim pokoju, muszą być zielone i nie mogą wydzielać żadnych zapachów. W miejscu gdzie śpisz, nie możesz być narażony na zbyt mocne bodźce. Zbyt kolorowe kwiaty mogą wywołać u ciebie bezsenność, a te intensywnie pachnące czasem stają się przyczyną alergii, gdy przebywasz w ich otoczeniu dłużej niż 7-8 godzin. Warto też zrezygnować z kwiatów pochłaniających całą wilgoć z pomieszczenia lub takich, które ją oddają. Sen nie jest bowiem możliwy ani w zbyt suchym, ani w zbyt wilgotnym pomieszczeniu.

Czy kwiat do sypialni to dobry pomysł?

Jakie właściwości powinny mieć kwiaty do sypialni? Roślina w tym pomieszczeniu będzie naturalną ozdobą i oczyszczaczem powietrza. Anturium w sypialni nie jest jedyną, która oczyści powietrze tam, gdzie śpisz.

Kiedyś rezygnowano z kwiatów w szpitalu lub w sypialni. Uważano, że nocą kwiaty absorbują tlen, oddając dwutlenek węgla. Dziś już wiadomo, że większości roślin to nie dotyczy. Opisane w tym artykule sadzonki przez całą dobę zapewniają zdrowe i czyste powietrze. Ich główne funkcje to:

 • redukowanie toksyn;
 • nawilżanie powietrza;
 • ograniczanie rozwoju mikrobów;
 • ozdabianie pomieszczeń.

Rośliny do sypialni a dzieci i zwierzęta

Nie każda roślina nadaje się do pokoju dziecięcego lub odwiedzanego przez zwierzęta. Postaw na sadzonki podwieszane pod sufitem lub umieszczane na ścianie, gdzie najmłodsi mieszkańcy domu nie sięgną. Niektóre rośliny (np. monstera) mogą bowiem zawierać w sobie niebezpieczne substancje. Zdecyduj się na kwiaty cienioznośne i zawieś je wysoko. Co ważne, tego typu rośliny nie wymagają też zbyt wiele pielęgnacji, aby mogły przetrwać. 

Roślina do sypialni – aloes zwyczajny (Aloe barbadensis)

Aloes to jeden z popularniejszych sukulentów w naszym kraju. Ma bowiem bogate właściwości lecznicze, filtruje powietrze z wszelkich zanieczyszczeń i przez całą dobę wytwarza tlen. Warto podkreślić, że toksyczne substancje znajdują się w każdym domu i mieszkaniu. Unoszą się nad dywanem, meblami, a także wszystkimi urządzeniami multimedialnymi. Takie kwiaty do sypialni pozwolą je usunąć.

kwiaty do sypialni - aloes zwyczajny, loe barbadensis

Jak dbać o te rośliny do sypialni?

Aloes w sypialni znakomicie sprawdza się także w roli nawilżacza powietrza. Trzeba jednak odpowiednio o niego zadbać, aby nie stracił swojego blasku. Jak to zrobić?

 1. Powinieneś wybrać nasłonecznione stanowisko, gdzie dominuje wysoka temperatura pokojowa. 
 2. Roślina ta ma mięsiste i grube liście, których nie należy podlewać. 
 3. Musisz oszczędnie nawadniać jedynie ziemię, w której się znajduje aloes. 
 4. Zimą zapewnij jej temperaturę około 10 stopni Celsjusza.
 5. Pamiętaj o nawozie bogatym w potas.

Najzdrowsze kwiaty do sypialni – fikus sprężysty 'Robusta’

Figowiec jest bardzo eleganckim dodatkiem do pokoju. Ma bowiem błyszczące, skórzaste, nagie liście. Estetyka to jednak nie wszystko. Kwiat cieszy się popularnością ze względu na swoje właściwości oczyszczające. Pochłania bowiem formaldehyd, który jest wytwarzany przez dywany, telewizory i meble. Aby te kwiaty do sypialni dobrzy rosły i prawidłowo się rozwijały, nie trzeba wiele zachodu. Wymagają pokojowej temperatury i jasnego stanowiska.

kwiaty do sypialni - najzdrowsze kwiaty do sypialni, fikus sprężysty robusta

Jakie kwiaty do sypialni – dracena wonna 'Janet Craig’

Ta wspaniała roślina ma imponujące, wyprostowane pędy i ciemnozielone, błyszczące liście. Ta odmiana draceny wonnej bardzo skutecznie oczyszcza powietrze i poprawia jakość snu, dlatego warto zdecydować się na takie kwiaty do sypialni. Bez większego trudu będziesz mógł ją kupić tę popularną roślinę. Ona także nie wymaga zbyt wiele uwagi. Pamiętaj, aby zapewnić jej jasne stanowisko, które jednak znajduje się daleko od silnego i bezpośredniego promieniowania słonecznego.

kwiaty do sypialni - jakie kwiaty do sypialni, dracena wonna janet craig

Kwiaty doniczkowe w sypialni – bluszcz pospolity 'Green Ripple’

Niezależnie od tego, którą odmianę bluszczu do sypialni wybierzesz, każda z nich oczyści powietrze z toksyn, w tym również formaldehydu. Właśnie dlatego bluszcze to kwiaty do sypialni dla osób palących.

Ta odmiana wyróżnia się także na tle pozostałych. Ma efektowne kwiaty i właściwości nawilżające. Aby jednak wywiązała się ze swojego zadania właściwie, musi mieć odpowiednie warunki. 

 1. Oświetlenie i temperatura powinny być umiarkowane. 
 2. Sadzonki te lubią też rozsądne podlewanie, bardzo oszczędne zwłaszcza zimą. Wówczas bluszcz dorasta nawet do 1,5 metra wysokości i ma 30 cm szerokości.
kwiaty do sypialni - kwiaty doniczkowe w sypialni, bluszcz pospolity green ripple

Kwiaty do sypialni na dobry sen – Dendrobium

W swojej sypialni masz duże okno i przez większą część roku do pomieszczenia wpadają promienie słońca? Dendrobium to roślina dla ciebie. Do życia potrzebuje ona bowiem jasnego stanowiska i wilgoci w powietrzu.

Taki storczyk ma zachwycające, eleganckie kwiaty. Mogą mieć różne barwy, ale najpopularniejsze są białe, pasujące do każdego stylu. Mają cenne właściwości:

 • nawilżają i dotleniają sypialnię nocą;
 • oczyszczają powietrze z dwumetylobenzenu.
kwiaty do sypialni - kwiaty do sypialni na dobry sen, dendrobium

Zdrowe kwiaty do sypialni – szeflera drzewkowata 'Compacta’

Ta roślina jest bardzo łatwa w uprawie i dorasta nawet do 1,8 metra wysokości. Imponują zwłaszcza jej ciemnozielone, dłoniaste liście. Jej wygląd to nie wszystko. Ona również jest pożyteczna i usuwa zanieczyszczenia chemiczne z powietrza. Nic zatem dziwnego w tym, że szeflery to często polecane kwiaty do sypialni.

kwiaty do sypialni - zdrowe kwiaty do sypialni, szeflera drzewkowata compacta

Kwiaty doniczkowe do sypialni – Schlumbergera, czyli grudnik

Grudnik zakwita późną jesienią i zimą. Jego kwiaty pojawiają się na brzegach płaskich pędów, ozdabiając je pięknymi barwami. Wiosną i latem roślina jest w spoczynku, ale jej mięsiste, segmentowane i płaskie pędy już same w sobie tworzą dekorację pokoju.

Grudnik to roślina do sypialni, która preferuje wysoką wilgotność powietrza i umiarkowane nasłonecznienie. Jeśli zapewnisz te warunki, przez całą dobę będzie pochłaniać dwutlenek węgla, produkując jednocześnie tlen. Właśnie dlatego jest idealnym kwiatem do sypialni. 

kwiaty do sypialni - kwiaty doniczkowe do sypialni, schlumbergera, czyli grudnik

Paprotka w sypialni – Nephrolepis ’Bostoniensis’

To jedna z najpopularniejszych paproci, która wyróżnia się zielonymi, soczystymi liśćmi. Lubi cień i można ją umieścić na ścianie lub pod sufitem z dala od zwierząt i małych dzieci. Doskonale radzi sobie w umiarkowanej temperaturze i wilgotnym środowisku.

Jej pielęgnacja nie jest trudna. Pamiętaj jednak, że dorasta do pokaźnych rozmiarów, więc potrzebujesz większej donicy (najlepiej wiszącego kosza lub dużego pojemnika). Ta roślina do sypialni również oczyszcza powietrze z formaldehydu i innych substancji toksycznych. 

kwiaty do sypialni - paprotka w sypialni, nephrolepis bostoniensis'

Kwiaty cienioznośne do sypialni – skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Kwiaty do sypialni, o których teraz opowiemy, nie bez przyczyny cieszą się dużą popularnością. Skrzydłokwiat pochłania z powietrza:

 • benzen;
 • formaldehyd;
 • aceton.

Spathiphyllum działa też nawilżająco, uspokajająco i relaksująco.

Archiwum: listopad 2021