• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Porady

Najlepsze kwiaty do sypialni, które oczyszczają powietrze

26 listopada, 2021
kwiaty do sypilani

Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy oczyszczają powietrze, nawilżają je i poprawiają jakość snu. Które z roślin są odpowiednie do miejsca, w którym śpisz? Czy w dziecięcej sypialni nie powinieneś stawiać jakichś kwiatów? Czytaj i sprawdź.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Kwiaty do sypialni – jakie wybrać, a jakich unikać?
2 Czy kwiat do sypialni to dobry pomysł?
3 Rośliny do sypialni a dzieci i zwierzęta
4 Roślina do sypialni – aloes zwyczajny (Aloe barbadensis)
4.1 Jak dbać o te rośliny do sypialni?
5 Najzdrowsze kwiaty do sypialni – fikus sprężysty 'Robusta’
6 Jakie kwiaty do sypialni – dracena wonna 'Janet Craig’
7 Kwiaty doniczkowe w sypialni – bluszcz pospolity 'Green Ripple’
8 Kwiaty do sypialni na dobry sen – Dendrobium
9 Zdrowe kwiaty do sypialni – szeflera drzewkowata 'Compacta’
10 Kwiaty doniczkowe do sypialni – Schlumbergera, czyli grudnik
11 Paprotka w sypialni – Nephrolepis ’Bostoniensis’
12 Kwiaty cienioznośne do sypialni – skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Dlaczego warto postawić kwiaty do sypialni? Odpowiedź jest prosta! Rośliny poprawiają jakość snu, usuwają toksyczne substancje z powietrza i ozdabiają wnętrze. Przekonaj się, jakie gatunki mają szczególnie dobroczynne właściwości. Sprawdź, które rośliny warto wybrać. Dowiedz się również, czy są jakieś kwiaty będące potencjalnym zagrożeniem w sypialni twojego dziecka. Czytaj nasz artykuł. Mamy nadzieję, że nie zaśniesz podczas lektury, jeśli czytasz właśnie w sypialni!

Kwiaty do sypialni – jakie wybrać, a jakich unikać?

Rośliny, które umieścisz w swoim pokoju, muszą być zielone i nie mogą wydzielać żadnych zapachów. W miejscu gdzie śpisz, nie możesz być narażony na zbyt mocne bodźce. Zbyt kolorowe kwiaty mogą wywołać u ciebie bezsenność, a te intensywnie pachnące czasem stają się przyczyną alergii, gdy przebywasz w ich otoczeniu dłużej niż 7-8 godzin. Warto też zrezygnować z kwiatów pochłaniających całą wilgoć z pomieszczenia lub takich, które ją oddają. Sen nie jest bowiem możliwy ani w zbyt suchym, ani w zbyt wilgotnym pomieszczeniu.

Zobacz także
Wianek wiosenny DIY – podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać wiosenny wianek na drzwi!

Czy kwiat do sypialni to dobry pomysł?

Jakie właściwości powinny mieć kwiaty do sypialni? Roślina w tym pomieszczeniu będzie naturalną ozdobą i oczyszczaczem powietrza. Anturium w sypialni nie jest jedyną, która oczyści powietrze tam, gdzie śpisz.

Kiedyś rezygnowano z kwiatów w szpitalu lub w sypialni. Uważano, że nocą kwiaty absorbują tlen, oddając dwutlenek węgla. Dziś już wiadomo, że większości roślin to nie dotyczy. Opisane w tym artykule sadzonki przez całą dobę zapewniają zdrowe i czyste powietrze. Ich główne funkcje to:

  • redukowanie toksyn;
  • nawilżanie powietrza;
  • ograniczanie rozwoju mikrobów;
  • ozdabianie pomieszczeń.

Rośliny do sypialni a dzieci i zwierzęta

Nie każda roślina nadaje się do pokoju dziecięcego lub odwiedzanego przez zwierzęta. Postaw na sadzonki podwieszane pod sufitem lub umieszczane na ścianie, gdzie najmłodsi mieszkańcy domu nie sięgną. Niektóre rośliny (np. monstera) mogą bowiem zawierać w sobie niebezpieczne substancje. Zdecyduj się na kwiaty cienioznośne i zawieś je wysoko. Co ważne, tego typu rośliny nie wymagają też zbyt wiele pielęgnacji, aby mogły przetrwać. 

Roślina do sypialni – aloes zwyczajny (Aloe barbadensis)

Aloes to jeden z popularniejszych sukulentów w naszym kraju. Ma bowiem bogate właściwości lecznicze, filtruje powietrze z wszelkich zanieczyszczeń i przez całą dobę wytwarza tlen. Warto podkreślić, że toksyczne substancje znajdują się w każdym domu i mieszkaniu. Unoszą się nad dywanem, meblami, a także wszystkimi urządzeniami multimedialnymi. Takie kwiaty do sypialni pozwolą je usunąć.

kwiaty do sypialni - aloes zwyczajny, loe barbadensis

Jak dbać o te rośliny do sypialni?

Aloes w sypialni znakomicie sprawdza się także w roli nawilżacza powietrza. Trzeba jednak odpowiednio o niego zadbać, aby nie stracił swojego blasku. Jak to zrobić?

  1. Powinieneś wybrać nasłonecznione stanowisko, gdzie dominuje wysoka temperatura pokojowa. 
  2. Roślina ta ma mięsiste i grube liście, których nie należy podlewać. 
  3. Musisz oszczędnie nawadniać jedynie ziemię, w której się znajduje aloes. 
  4. Zimą zapewnij jej temperaturę około 10 stopni Celsjusza.
  5. Pamiętaj o nawozie bogatym w potas.
Zobacz także
Śpij, gotuj i mieszkaj w ogrodzie latem

Najzdrowsze kwiaty do sypialni – fikus sprężysty 'Robusta’

Figowiec jest bardzo eleganckim dodatkiem do pokoju. Ma bowiem błyszczące, skórzaste, nagie liście. Estetyka to jednak nie wszystko. Kwiat cieszy się popularnością ze względu na swoje właściwości oczyszczające. Pochłania bowiem formaldehyd, który jest wytwarzany przez dywany, telewizory i meble. Aby te kwiaty do sypialni dobrzy rosły i prawidłowo się rozwijały, nie trzeba wiele zachodu. Wymagają pokojowej temperatury i jasnego stanowiska.

kwiaty do sypialni - najzdrowsze kwiaty do sypialni, fikus sprężysty robusta

Jakie kwiaty do sypialni – dracena wonna 'Janet Craig’

Ta wspaniała roślina ma imponujące, wyprostowane pędy i ciemnozielone, błyszczące liście. Ta odmiana draceny wonnej bardzo skutecznie oczyszcza powietrze i poprawia jakość snu, dlatego warto zdecydować się na takie kwiaty do sypialni. Bez większego trudu będziesz mógł ją kupić tę popularną roślinę. Ona także nie wymaga zbyt wiele uwagi. Pamiętaj, aby zapewnić jej jasne stanowisko, które jednak znajduje się daleko od silnego i bezpośredniego promieniowania słonecznego.

kwiaty do sypialni - jakie kwiaty do sypialni, dracena wonna janet craig

Kwiaty doniczkowe w sypialni – bluszcz pospolity 'Green Ripple’

Niezależnie od tego, którą odmianę bluszczu do sypialni wybierzesz, każda z nich oczyści powietrze z toksyn, w tym również formaldehydu. Właśnie dlatego bluszcze to kwiaty do sypialni dla osób palących.

Ta odmiana wyróżnia się także na tle pozostałych. Ma efektowne kwiaty i właściwości nawilżające. Aby jednak wywiązała się ze swojego zadania właściwie, musi mieć odpowiednie warunki. 

  1. Oświetlenie i temperatura powinny być umiarkowane. 
  2. Sadzonki te lubią też rozsądne podlewanie, bardzo oszczędne zwłaszcza zimą. Wówczas bluszcz dorasta nawet do 1,5 metra wysokości i ma 30 cm szerokości.
kwiaty do sypialni - kwiaty doniczkowe w sypialni, bluszcz pospolity green ripple

Kwiaty do sypialni na dobry sen – Dendrobium

W swojej sypialni masz duże okno i przez większą część roku do pomieszczenia wpadają promienie słońca? Dendrobium to roślina dla ciebie. Do życia potrzebuje ona bowiem jasnego stanowiska i wilgoci w powietrzu.

Zobacz także
Poznaj dobroczynne działanie aromaterapii dla zdrowia i urody – jakie ma zastosowanie?

Taki storczyk ma zachwycające, eleganckie kwiaty. Mogą mieć różne barwy, ale najpopularniejsze są białe, pasujące do każdego stylu. Mają cenne właściwości:

  • nawilżają i dotleniają sypialnię nocą;
  • oczyszczają powietrze z dwumetylobenzenu.
kwiaty do sypialni - kwiaty do sypialni na dobry sen, dendrobium

Zdrowe kwiaty do sypialni – szeflera drzewkowata 'Compacta’

Ta roślina jest bardzo łatwa w uprawie i dorasta nawet do 1,8 metra wysokości. Imponują zwłaszcza jej ciemnozielone, dłoniaste liście. Jej wygląd to nie wszystko. Ona również jest pożyteczna i usuwa zanieczyszczenia chemiczne z powietrza. Nic zatem dziwnego w tym, że szeflery to często polecane kwiaty do sypialni.

kwiaty do sypialni - zdrowe kwiaty do sypialni, szeflera drzewkowata compacta

Kwiaty doniczkowe do sypialni – Schlumbergera, czyli grudnik

Grudnik zakwita późną jesienią i zimą. Jego kwiaty pojawiają się na brzegach płaskich pędów, ozdabiając je pięknymi barwami. Wiosną i latem roślina jest w spoczynku, ale jej mięsiste, segmentowane i płaskie pędy już same w sobie tworzą dekorację pokoju.

Grudnik to roślina do sypialni, która preferuje wysoką wilgotność powietrza i umiarkowane nasłonecznienie. Jeśli zapewnisz te warunki, przez całą dobę będzie pochłaniać dwutlenek węgla, produkując jednocześnie tlen. Właśnie dlatego jest idealnym kwiatem do sypialni. 

kwiaty do sypialni - kwiaty doniczkowe do sypialni, schlumbergera, czyli grudnik

Paprotka w sypialni – Nephrolepis ’Bostoniensis’

To jedna z najpopularniejszych paproci, która wyróżnia się zielonymi, soczystymi liśćmi. Lubi cień i można ją umieścić na ścianie lub pod sufitem z dala od zwierząt i małych dzieci. Doskonale radzi sobie w umiarkowanej temperaturze i wilgotnym środowisku.

Jej pielęgnacja nie jest trudna. Pamiętaj jednak, że dorasta do pokaźnych rozmiarów, więc potrzebujesz większej donicy (najlepiej wiszącego kosza lub dużego pojemnika). Ta roślina do sypialni również oczyszcza powietrze z formaldehydu i innych substancji toksycznych. 

kwiaty do sypialni - paprotka w sypialni, nephrolepis bostoniensis'

Kwiaty cienioznośne do sypialni – skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Kwiaty do sypialni, o których teraz opowiemy, nie bez przyczyny cieszą się dużą popularnością. Skrzydłokwiat pochłania z powietrza:

  • benzen;
  • formaldehyd;
  • aceton.
Zobacz także
Krzesło ogrodowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Spathiphyllum działa też nawilżająco, uspokajająco i relaksująco.

Sadzonka ta kwitnie zawsze wiosną i latem, pokrywając się białymi kwiatami. Należy do cienioznośnych, które są określane błędnie jako kwiaty cieniolubne. Do sypialni będzie odpowiednia, gdy zapewnisz jej zacienione stanowisko i umiarkowaną wilgotność. 
Kwiaty do sypialni powinny być ozdobą, jednak większość z nich ma być pożyteczna. Odpowiadają m.in. za nawilżanie i oczyszczanie powietrza oraz usuwanie mikrobów. W przypadku roślin do pokoju dziecięcego zwróć uwagę, czy są bezpieczne i można je łatwo umieścić z dala od małych dłoni. Czy można w tym kontekście wskazać szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni dziecka? Monstera w sypialni najmłodszych domowników nie będzie wskazana, ponieważ zawiera trującą substancję. Lepiej być przezornym i przy dziecięcym łóżku jej nie stawiać. Wybieraj bezpieczne rośliny, które opisaliśmy w artykule. Jak widzisz, jest ich całkiem sporo!

kwiaty do sypialni - skrzydłokwiat, spathiphyllum
Zobacz także:
  • Jakie kwiaty do pokoju są warte uwagi? Poznaj te najpopularniejsze!
  • Kwiaty do łazienki bez okna – ozdobne i pożyteczne
  • Kwiaty do biura, które zrobią wrażenie na pracownikach i klientach
  • Jakie są najpopularniejsze kwiaty do kuchni? Sprawdź które gatunki wybrać!
  • Najlepsze kwiaty do salonu, czyli jakie pasują do pokoju dziennego?
  • Ile kosztuje najdroższy kwiat świata? Czyli najdroższe kwiaty świata w pigułce
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Dagmara Szymańska
Dagmara Szymańska

Jej życiowe motto to "Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek". Absolwentka SGH na kierunku Ochrona zdrowia roślin. Z ogrodnictwem związana od najmłodszych lat. Już wtedy z wielką pasją pomagała dziadkowi Tadeuszowi w jego uprawie. To on zaszczepił w niej tę wielką pasję, która trwa do dziś!

Previous Post Kwiaty ogrodowe – najlepsze i najpopularniejsze gatunki
Next PostJakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Poznaj ciekawe propozycje!

Zobacz także

bukiet ślubny zimowy

Bukiet ślubny zimowy – jaki wybrać? Podpowiadamy!

26 listopada, 2021

Wiertła do drewna łopatkowe, spiralne i kręte – czym się charakteryzują i kiedy z nich korzystać?

10 maja, 2022

Śpij, gotuj i mieszkaj w ogrodzie latem

7 czerwca, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • Jaka piła spalinowa najlepiej się sprawdzi do samodzielnego użytku? Na te parametry zwróć uwagę.

    5 lipca, 2022
  • brzoza omszona

    Brzoza omszona – najważniejsze informacje o Betula Pubescens

    5 lipca, 2022
  • pluskwica

    Pluskwica groniasta – uprawa, właściwości lecznicze i inne najważniejsze informacje w jednym miejscu

    5 lipca, 2022
  • Dereń rozłogowy

    Dereń rozłogowy – uprawa i charakterystyka odmiany Cornus sericea?

    5 lipca, 2022
  • Krasnokwiat

    Krasnokwiat znowu modny – uprawa, rozmnażanie i inne najważniejsze informacje o kwiecie tylko u nas!

    5 lipca, 2022
  • mietelnik

    Mietelnik żakula – charakterystyka, uprawa i rozmnażanie Kochia scoparia!

    5 lipca, 2022
  • Rdest wężownik

    Rdest wężownik – pielęgnacja, rozmnażanie i uprawa Polygonum bistorta

    5 lipca, 2022
  • jodła hiszpańska

    Jodła hiszpańska – uprawa i podstawowe informacje na temat Abies pinsapo!

    5 lipca, 2022
  • szczaw polny

    Szczaw polny – podstawowe informacje o Rumex acetosella

    5 lipca, 2022
  • wiąz syberyjski

    Uprawa, przycinanie i pielęgnacja Ulmus pumila. Wiąz syberyjski to idealna roślina na cudowny żywopłot!

    5 lipca, 2022
  • wilczomlecz groszkowy

    Wilczomlecz groszkowy – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i rozmnażanie

    5 lipca, 2022
  • Bodziszek wspaniały

    Bodziszek wspaniały – uprawa i pielęgnacja Geranium Magnificum

    5 lipca, 2022
  • Łuskiewnik różowy

    Łuskiewnik różowy – ciekawostki, uprawa i rozmnażanie Lathraea squamaria

    5 lipca, 2022
  • Macierzanka zwyczajna

    Macierzanka zwyczajna – uprawa, właściwości lecznicze i najważniejsze informacje o Thymus pulegioides l.

    5 lipca, 2022
  • Dmuszek jajowaty

    Dmuszek jajowaty – jak uprawiać ozdobną roślinę w swoim ogrodzie? Praktyczne wskazówki i informacje na temat lagurus ovatus

    5 lipca, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.