Jesienne kwiaty na balkon pozwalają dłużej cieszyć się cudownymi barwami natury. Sprawdź, co sadzić, żeby cieszyć się pięknymi roślinami jeszcze przed nadejściem zimy!

Jesienne kwiaty na balkon to coś, na co decyduje się coraz więcej osób. Po lecie wydaje się, że to już koniec sezonu na wypoczynek na balkonie. Nic bardziej mylnego. Złota, polska jesień też potrafi być piękna. Upały nie są już tak dotkliwe, a słońce przyjemnie ogrzewa. Jest to doskonały moment na relaks na tarasie lub balkonie. Jesień charakteryzuje się także przepięknymi barwami, którymi trzeba nacieszyć się przed zimą. Ale jakie kwiaty sadzić na balkonie, żeby pięknie prezentowały się jesienią? Sprawdź nasze sprawdzone pomysły na zachwycające, jesienne aranżacje. Warto pamiętać, że twój balkon mogą zdobić nie tylko kwiaty. Świetnie sprawdzą się także barwne owoce i liście niektórych roślin. Idealnie prezentują się także miniaturowe iglaki. Rośliny mogą też ozdabiać jesienne dekoracje, na przykład dynie, lampiony i latarenki.

Jesienny kwiaty na balkon – kwiaty

Wśród jesiennych kwiatów na balkon bardzo popularne są przede wszystkim astry, chryzantemy i wrzosy. Te wielobarwne kwiaty można sadzić w balkonowych skrzyniach i donicach. Poniżej prezentujemy najbardziej sprawdzone jesienne kwiaty na balkon.

Jesienny balkon z doniczkowymi chryzantemami

Bardzo popularne jesienne kwiaty na balkon to chryzantemy, które inaczej zwane są złocieniami. Pomimo, że kojarzone są głównie z ozdobą nagrobną w dniu Wszystkich Świętych, powszechnie wykorzystywane są także jako ozdoba tarasów i balkonów. Dostępne do wyboru są zarówno odmiany wielokwiatowe, jak i drobnokwiatowe. Ich koszyczki kwiatowe mogą mieć przeróżne kolory, na przykład białe, żółte, kremowe, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe i inne. Trzeba jednak pamiętać, żeby do dekoracji balkonu wybierać specjalne odmiany doniczkowe, które nie urosną nadmiernie. Inne rodzaje, rabatowe i na kwiaty cięte nie sprawdzą się w roli roślin na balkon. Jeśli chodzi o złocienie, są to kwiaty sezonowe. Gdy pojawią się pierwsze przymrozki, trzeba przenieść je do chłodnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem, na przykład piwnicy. Przez całą zimę chryzantemy należy podlewać rzadko, niewielką ilością wody. Wczesną wiosną można przenieść je znowu na balkon.

Jesienne astry na balkon

Dekoracyjne astry przez wiele osób uważane są za najpopularniejsze kwiaty jesieni. Sprawdzają się zarówno na kwietnikach i rabatkach, jak i balkonach i tarasach. Astry to idealne jesienne kwiaty na balkon. Kwitną wtedy, kiedy większość kwiatów już ma to za sobą. Dzięki temu doskonale ożywiają wszystkie kompozycje. Astry to kwiaty wieloletnie, które mogą zimować w gruncie. Niektóre gatunki kwitną wiosną, latem, ale najpopularniejsze są astry jesienne. Ich kwiaty zachwycają intensywną barwą: różową, niebieską lub fioletową. Większość astrów zaczyna kwitnąć w sierpniu i kończy we wrześniu, jednak są także odmiany, które kwitną aż do końca listopada.

Jesienne aranżacja z kwitnącymi wrzosami

Wrzosy to bezapelacyjnie kwiaty, które kojarzą się z jesienią. Dzięki nim można stworzyć piękne, wieloletnie kompozycje balkonowe. Wrzosy spokojnie przetrwają zimę, jeśli tylko ścianki skrzynki ostaną zabezpieczone styropianem przed mrozem. Wrzosy to odmiany karłowe, dlatego nie ma ryzyka, że wyrosną zbyt duże. Krzewinki nie przekraczają 40 cm wysokości. Wrzosy kwitną jesienią, jednak jeśli chcesz, żeby aranżacja stanowiła dekorację także na wiosnę, warto posadzić także wrzośce.

Inne jesienne kwiaty na balkon

Powyżej wymieniliśmy rośliny atrakcyjne i popularne, jeśli chodzi o ozdobę balkonu jesienią. Jednak w celu stworzenia naprawdę oryginalnej kompozycji można zdecydować się także na mniej znane egzemplarze, które także zachwycają. Wiele osób sadzi na przykład hebe. Jest to roślina zimozielona, zwarta i krzaczasta. Osiąga jedynie 30 cm wysokości. Jesienią pojawiają się na niej fioletowe lub białe kwiaty. Warto zwracać uwagę także na rośliny jednoroczne, które kwitną w tym samym terminie. Tutaj wyróżnić można przede wszystkim celozje, które posiadają piękne kwiatostany w kształcie koguciego grzebienia lub pióropusza. Oryginalne, a zarazem ponadczasowe i klasyczne są także róże. Doskonale rosną w doniczkach. Wprawdzie większość odmian zakwita już latem, ale wiele z nich wytrzymuje aż do przymrozków.

Aranżacje z ozdobnymi trawami

Jeśli chodzi o jesienne kwiaty na balkon, idealnym ich uzupełnieniem są trawy ozdobne. Cieszą się one coraz większą popularnością. Trzeba przyznać, że prezentują się spektakularnie. Ich magiczny wygląd dodaje wiele uroku do jesiennej kompozycji. Ozdobne trawy mogą stanowić tło dla innych roślin lub być głównym punktem aranżacji.

Iglaki na jesienny balkon

Rośliny iglaste to doskonałe uzupełnienie jesiennych kwiatów na balkon. Sprawiają, że kompozycja wygląda bardzo charakterystycznie i stylowo. Niestety iglaki narażone są na szybkie przesychanie podłoża i łatwo je przesuszyć. Upały to dla nich ekstremalne warunki. Warto zatem pamiętać, żeby wybierać odmiany odporne na skrajne warunki atmosferyczne. Najbardziej wartościowe są gatunki, które posiadają zwarty i doskonale rozwinięty system korzeniowy. To pozwala im w maksymalnym zakresie korzystać ze składników pokarmowych i wody z gleby. Jeśli chodzi o iglaki na balkon, warto wybierać takie, które charakteryzują się powolnym wzrostem lub są odmianą karłowatą. Aranżacja będzie się najpiękniej prezentowała, jeśli iglaki będą miały zróżnicowany pokrój i kolor igieł.

Jak zdobić jesienny balkon?

Poza kwiatami i iglakami dostępnych jest wiele różnych dekoracji ogrodowych, które doskonale sprawdzą się na balkonie jesienią. Zatem jak zdobić balkon? Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu, ponieważ jesienią dni są coraz krótsze. Klimatyczne lampki słoneczne, świece i latarenki sprawią, że relaks na balkonie będzie przyjemny nawet późnym popołudniem i wieczorem. Inne dekoracje zależy od charakteru kompozycji roślinnej. Niektórzy stawiają na dynie, a jeszcze inni lubią na swoim balkonie postawić krasnale. Wybór dekoracji jesiennych na balkon jest ogromny, jedynym ograniczeniem jest ograniczone miejsce.

Jesienne kwiaty na balkon warto aranżować z pomysłem. Wśród dostępnych roślin można wybrać zarówno klasyki, jak i gatunki nieco bardziej oryginalne. Posadź rośliny kwitnące na balkonie i ciesz się pięknymi kolorami jesieni!

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022