Duże kwiaty do domu świetnie pasują do przestronnych wnętrz. Idealnie sprawdzą się w salonie i innych reprezentacyjnych pomieszczeniach. Zakup którego z dużych kwiatów doniczkowych warto rozważyć? Odpowiedź znajdziesz w tekście!

Sadzonki wyeksponowane w dużym holu lub salonie to doskonała dekoracja. Trzeba jednak dobrać odpowiednio duże kwiaty do domu, aby właściwie wypełnić wnętrze. Jakie gatunki są najlepsze? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, które rośliny o dużych rozmiarach warto kupić i uprawiać w mieszkaniu.

Najpopularniejsze duże kwiaty do domu – cechy i funkcje

Jeżeli szukasz ciekawych roślin doniczkowych, powinieneś zastanowić się, gdzie je ustawisz i jaką funkcję będą pełniły. Większość osób wybiera kwiaty kompaktowe, które charakteryzują się powolnym wzrostem. Sadzonki te nie sprawdzą się jednak w dużych pomieszczeniach. Jeżeli masz okazały salon lub hol, powinieneś zdecydować się na większe rośliny. Powinny być widoczne, pasować do wnętrza i nadawać mu charakteru.

Duże kwiaty doniczkowe – fikus benjamina

Najpopularniejszy wśród dużych kwiatów do domu jest figowiec benjamina. Gdzie tkwi źródło jego sukcesu? To roślina prosta w uprawie, która szybko rośnie i nie sprawia żadnych problemów, jeśli ma odpowiednie warunki. Fikus potrzebuje:

  • światła;
  • pokojowej temperatury;
  • stale wilgotnego (ale nie mokrego) podłoża.

Pamiętaj o tych zaleceniach. Jeśli nie zadbasz o fikusa, zżółkną i opadną mu liście.

Duże kwiaty do domu – palmy

Roślinami, które potrafią osiągać duże rozmiary, są też:

Te palmy wprowadzą sporo egzotyki do przestronnych wnętrz. Te duże kwiaty do domu, potrzebują jedynie trochę słońca, wody i miejsca. Jeżeli temperatura w twoim domu nie spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, rośliny pozostaną z tobą na wiele lat.

Duże kwiaty doniczkowe – skrzydłokwiat

Możesz zdecydować się także na zakup skrzydłokwiatów. Ich duże odmiany pasują do każdego wnętrza. Rośliny nie są trudne w pielęgnacji, choć mają swoje wymagania. Potrzebują:

  • lekko wilgotnego podłoża;
  • pokojowej temperatury. 

Co możesz dzięki nim zyskać? Te duże kwiaty do domu oczyszczają powietrze z substancji toksycznych. Pamiętaj, że szkodliwe toksyny są wydzielane choćby przez wykładziny, meble czy plastikowe obudowy sprzętów domowych. Właśnie dlatego taki kwiat w ich sąsiedztwie to świetny wybór.

Duże kwiaty do domu – monstera

Monstera to kolejny kwiat, który może osiągać spore rozmiary. Jak wygląda? Ma ogromne, prawie okrągłe, pstre i zielone liście z nieregularnymi wcięciami i otworami. Dzięki temu przykuwa wzrok i nadaje pomieszczeniu nietypowego charakteru. Pamiętaj, że nie lubi zimna i nie radzi sobie, gdy temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Musisz zapewnić mu półcień i lekko wilgotne podłoże, aby mógł rosnąć.

Inne duże kwiaty do domu

Mniej popularne, ale równie imponujące kwiaty do domu lub dużego mieszkania to także:

Jakie wymagania mają te kwiaty?

Te duże kwiaty do domu nie są jednak takie proste w uprawie. Przykładowo, drzewko cytrusowe i chińska róża muszą mieć zimą okres spoczynku (nie mogą być przechowywane w temperaturze innej niż 10-12 stopni Celsjusza). Większość z tych roślin bardzo źle znosi przelanie, przeciąg czy cień. Potrzebują temperatury pokojowej i odpowiedniej wilgotności. Jeżeli nie jesteś pewien, czy będziesz w stanie pielęgnować takie duże kwiaty do domu, wybierz inne, mniej wymagające.

Dlaczego warto wybrać rośliny o imponujących rozmiarach i postawić je w domu? Wypełnisz nimi przestrzeń, a do tego ozdobisz i ożywisz pokój. Jeśli postawisz skrzydłokwiat, możesz zyskać naturalny i skuteczny odświeżacz powietrza. Co ważne, większość dużych kwiatów doniczkowych nie ma skomplikowanych wymagań. Duże rośliny to niezbyt duży wydatek, więc jeśli masz sporo przestrzeni, zdecyduj się na którąś z nich.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2021