Zapamiętaj!
- Figowiec benjamina najlepiej rośnie w ciasnej donicy wypełnionej żyznym, przepuszczalnym podłożem 🌱
- Nie stawiaj fikusa bezpośrednio na słońcu – wybierz jasne, ale przesłonięte miejsce ⛅
- Fikus beniamin dobrze radzi sobie w temperaturze pokojowej bez przeciągów 🌡️
- Podlewaj przegotowaną i ostudzoną wodą, kiedy ziemia jest lekko sucha 💧
- Stosuj nawóz dla roślin zielonych lub biohumus 🌱
- Przycinaj na wiosnę, aby odmłodzić roślinę ✂️
- To kapryśna roślina – nieodpowiednia pielęgnacja skutkuje gubieniem liści ⚠️
Ta roślina w domowych warunkach może rozrosnąć się nawet do 5 metrów. Jej naturalnym środowiskiem są tropikalne tereny Azji, gdzie jest sporej wielkości drzewem. Dowiedz się, jak właściwie dbać o egzotycznego fikusa benjamina!
Fikus benjamin – jaka ziemia będzie dla niego najlepsza?
Przygotowując miejsce dla fikusa, miej na uwadze to, że lubi on rosnąć w ciasnych pojemnikach, dlatego też przeznaczona dla niego donica nie powinna być duża. Fikus benjamina potrzebuje również żyznego podłoża. Najlepiej sprawdzi się tutaj takie, które jest przepuszczalne, a przy tym bogate w substancje pokarmowe.
Roślina lubi światło, ale nie powinno ono padać bezpośrednio na nią. Nie zaleca się więc stawiania fikusa na oknie wychodzącym na południe. Jeśli chodzi z kolei o temperaturę, pokojowa jest dla niego wystarczająca. Nie lubi natomiast przeciągów ani nagłych zmian temperatury.
Fikus benjamin – podlewanie i nawożenie to istotne czynności w hodowli tej rośliny
Tę roślinę należy podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia jest już delikatnie sucha. Woda prosto z kranu będzie dla fikusa zbyt twarda. Z tego powodu należy ją przegotować, a następnie ostudzić i dopiero zabierać się za nawadnianie rośliny. Trzeba również pamiętać o tym, żeby usuwać nadmiar wody z podstawki.
Odpowiedni nawóz do fikusa benjamina to taki, który przeznaczony jest dla roślin zielonych, chociaż świetnie sprawdzi się również biohumus. Drzewko benjamin musi być dokarmiane, w przeciwnym razie jego liście będą niewielkie i blade. Nie można jednak przesadzać z nawożeniem. To z kolei uszkadza korzenie rośliny.
Fikus benjamin – przycinanie pomoże poprawić kondycję rośliny
Jeśli stwierdzisz, że roślina jest zbyt duża, nie ma przeciwwskazań do tego, żeby ją przyciąć. Figowiec benjamina najlepiej jest przycinać w okresie wiosny, a dobrym narzędziem do tego celu będzie sekator ogrodowy. Ta czynność pomaga też w poprawieniu kondycji rośliny, gdy nie wygląda ona dobrze. Dzięki temu fikus odmłodzi się, wypuszczając nowe pędy i pięknie się zagęści.
Choroby fikusa benjamina – co może mu zaszkodzić?
Zdarza się, że te rośliny zapadają na choroby charakterystyczne dla kwiatów doniczkowych. Kwiat benjamin może zostać zaatakowany np. przez miseczniki. Są to brązowe owady, które pojawiają się zarówno na pędach, jak i na liściach rośliny. Natomiast na młodych liściach mogą pojawić się czerwone pajączki – to z kolei przędziorki. Te szkodniki skutecznie zwalczysz, stosując odpowiednie preparaty. Warto też stosować specjalne środki, które chronią rośliny przed niechcianymi szkodnikami oraz chorobami.
Fikus benjamina – jak dbać o ten gatunek?
Co prawda uprawa fikusa benjamina nie należy do najtrudniejszych, ale jest on kapryśną rośliną. Jeden niewielki błąd może skutkować tym, że zacznie zrzucać liście. Może to mieć miejsce, jeśli:
- przestawiasz fikusa – roślina ta przyzwyczaja się do swojego miejsca;
- jest on narażony na gwałtowne zmiany temperatury lub przeciągi;
- jeśli za bardzo go nawadniasz, wtedy fikus beniamin również może zrzucić liście.
Chociaż wiele wymaga, to odwdzięcza się za tę opiekę, oczyszczając powietrze. Fikus benjamina zajął 12. miejsce w raporcie NASA o roślinach, które usuwają z powietrza formaldehyd i inne zanieczyszczenia.
Porady Rośliniary 💬
Nie przejmuj się, jeśli Twój fikus ogłosił strajk! Zawsze możesz go odratować 😊 Wystarczy znaleźć i rozwiązać problem. Przykładowo, jeśli powietrze w domu jest za suche dla fikusa (wilgotność gleby a powietrza to dwie różne sprawy), możesz umieścić donicę na tacy wypełnionej kamykami i wodą. Pamiętaj też, aby delikatnie oczyszczać liście z kurzu – wielu hodowców o tym zapomina.
Fikus benjamin ‒ pielęgnacja: teraz już wiesz, co robić!
Fikus benjamin – cena, w jakiej zakupisz tę roślinę, nie jest wysoka. Jeśli jesteś już zdecydowany, możesz spodziewać się wydatku wynoszącego nieco ponad 20 złotych. Oczywiście duże okazy będą kosztowały więcej. Z kolei jedna z odmian, którą często możesz spotkać w sklepach, Ficus benjamina natasja również nie jest droga. Charakteryzuje się ona drobnymi, zaostrzonymi liśćmi.
Pielęgnacja fikusa benjamina nie jest trudna ani wymagająca. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach – inaczej roślina zgubi liście lub umrze. Ważne jest m.in. to, żeby nie podlewać go nadmierną ilością wody ani nie wystawiać na gwałtowne zmiany temperatury. Wtedy ta kapryśna roślina będzie stanowiła piękną ozdobę mieszkania.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego fikus benjamin gubi liście?
Aby zdiagnozować problem, obejrzyj roślinę dokładnie i odpowiedz sobie na kilka pytań.
- Czy widzisz jakieś oznaki choroby lub szkodników?
- Czy światło słoneczne pada bezpośrednio na roślinę? Jeśli tak, przesłoń ją.
- Czy gleba jest mokra? Powinna być lekko wilgotna.
- Czy coś zmieniło się w otoczeniu rośliny? Np. temperatura, miejsce uprawy, czy też obecność nowych roślin lub zwierząt.
Następnie wyjmij fikusa z doniczki i zbadaj jego korzenie. Czy są one zdrowe, czy może widzisz oznaki gnicia? Jeśli nie udało Ci się określić przyczyny gubienia liści, skontaktuj się z ekspertem od roślin.
Dlaczego fikus benjamina ma żółte liście?
Przyczyną może być nadmiar lub niedobór wody. Fikus beniamin wymaga regularnego podlewania, ale nie lubi mieć mokrych korzeni. Nadmiar wody w glebie może prowadzić do gnicia lub infekcji grzybiczych. Z kolei suche powietrze może powodować choroby liści. Jeśli uważasz, że podlewasz roślinę odpowiednio, być może nie dostaje ona wystarczająco światła.
Jak przesadzać fikus benjamina?
Przesadź figowiec dopiero wtedy, gdy jego korzenie zaczną wyrastać z otworów w doniczce. Najlepiej zrobić to na wiosnę i wybrać doniczkę o jeden rozmiar większą od poprzedniej. Na dno wsyp warstwę keramzytu lub innego drenażu. Wyjmij roślinę z dotychczasowego pojemnika, uważając, aby nie uszkodzić korzeni. Umieść je w nowej doniczce i wypełnij ją żyzną ziemią o lekko kwasowym pH. Przyklep ziemię i podlej.
Czy fikus benjamin może stać w łazience?
To świetny pomysł, o ile łazienka ma okna! Jeśli jest słabo oświetlona, Twoja roślinka nie będzie szczęśliwa, ale przy odpowiednim nasłonecznieniu – jak najbardziej. Dzięki wilgotnemu powietrzu liście rośliny będą zdrowe i piękne. Ciepło łazienki dopełni tropikalnego klimatu, który fikusy uwielbiają.