Bananowiec to bardzo ładna roślina owocowa, która w domowych warunkach rzadko daje owoce, jednak nie jest to niemożliwe. Częściej jednak uprawiany jest ze względu na walory estetyczne, a jego liście są naprawdę efektowne! Czytaj o nim więcej!
Banany to bardzo dobre owoce, które pomagają organizmowi wytworzyć serotoninę, potocznie zwaną hormonem szczęścia. Znasz je głównie ze sklepowych półek, jako piękne żółte okazy. Bananowiec także przyciąga wzrok, choć raczej swoim wyglądem. Czy bananowca, bo o nim będziemy mówić, można wyhodować samemu? Czy może lepiej postawić na gotową sadzonkę? Na te pytania odpowiemy w artykule!
Bananowiec musa – długa historia pospolitego banana
Bananowiec Musa, czyli zwyczajny, pochodzi z Półwyspu Malajskiego. Bardzo szybko zdobył popularność także w Australii, Afryce i Ameryce Południowej. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie pożywne śniadanie bez dodatku jego owoców. Do Europy te banany przybyły dzięki legionistom Oktawiana Augusta.
Od tamtej pory bananowiec obecny jest na europejskich stołach głównie pośrednio, czyli w postaci owoców. Drzewo banan, choć niesamowicie urodziwe, w regionach północnej Europy ma małe szanse na przetrwanie. To jeden z powodów, dla których zaczęto uprawiać go w oranżeriach i jako kwiat doniczkowy.
Bananowiec w doniczce – bananowy song na parapecie
Banan zwyczajny to jedna z najstarszych roślin uprawnych – połowa produkcji to owoce słodkie, deserowe. Druga część plonów to typowe owoce skrobiowe, które poddaje się obróbce termicznej i spożywa w podobny sposób, jak ziemniaki.

Czym właściwie jest bananowiec?
Jakim rodzajem rośliny jest banan? Drzewem, a może krzakiem? Wiele osób uważa, że bananowiec to palmą, ale prawda jest taka, że to po prostu bylina. Pień jest kłodziną, czyli rodzajem łodygi. Wyrastają z niej, zachodząc na siebie, bardzo eleganckie liście. Roślina rozrasta się przez kłącze pod ziemią.
Bananowiec w doniczce, znany z parapetów, wydaje owoce, ale stanowi głównie ozdobę egzotycznych kolekcji. Hodowany jest dla wielkich liści, które wprowadzają niesamowity klimat do wnętrz.
Bananowiec – uprawa w warunkach mieszkalnych
Zastanawiasz się, jak zasadzić banana lub jak wyhodować bananowca z banana? Nie jest to takie proste. Wszystko dlatego, że banany będące w sprzedaży to specjalne odmiany, które są pozbawione pestek. Niewiele jest rodzajów tego smacznego owocu, które po wsadzeniu do ziemi staną się ładną roślinką domową. Co więcej, bananowiec po wydaniu owoców… zamiera! Zamiast próbować domowych eksperymentów, lepiej kup gotową sadzonkę.

Czy można hodować bananowce w ogrodzie?
Lato w Polsce jest coraz cieplejsze, ale niestety bananowce nie są w stanie przetrwać zimy w klimacie umiarkowanym. Jeśli zależy ci na bardzo ładnym pokroju tej rośliny, wystawiaj ją jednak latem na ogród. Będzie niesamowitą ozdobą, która cudownie skomponuje się z klasycznymi polskimi roślinami na rabacie. Pamiętaj jednak, aby schować ją do domu:
- podczas silnych wiatrów;
- wtedy, gdy temperatura zacznie spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.
Bananowiec w Polsce zdecydowanie najlepiej czuje się w oranżeriach, w których panują warunki zbliżone do naturalnych. Możesz mu jednak zapewnić podobne w swoim mieszkaniu.
Bananowiec – pielęgnacja
Bananowce uwielbiają bardzo jasne stanowiska – nie przeszkadza im bezpośrednie słońce! Można nawet powiedzieć, że bananowiec to roślina kochająca południowy żar! Choć nie wygląda na kwiat kapryśny, to niestety jest dość trudny w uprawie.
- Bardzo ważna jest temperatura otoczenia – najlepiej jeśli wynosi około 30 stopni Celsjusza.
- 10 stopni Celsjusza to temperatura, w której kwiat zamiera, dlatego zimą warto stawiać go w okolicy kaloryfera.
I tu pojawia się kolejna pułapka – przesuszenie. Bananowiec to roślina, która uwielbia dużą wilgotność powietrza, ale jednocześnie nie przepada za zraszaniem liści. Dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie na kaloryferze ceramicznych pojemników, które pod wpływem ciepła uwolnią sporo pary wodnej.

Bananowiec – podlewanie
Aby bananowiec pięknie rósł, musisz go regularnie podlewać – najlepiej każdego dnia.
- Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie przemoczona, by nie doszło do gnicia kłączy.
- Bananowiec – kwiat – wymaga lania wody bezpośrednio w doniczkę, gdyż osadzające się krople na liściach powodują ich przebarwianie i choroby grzybowe.
- Bardzo ważny jest też nawóz do bananowca – trzeba podawać go dwa razy w miesiącu. Jeśli zależy ci na kwitnieniu, użyj również nawozu do roślin kwitnących.
- Pamiętaj, by wcześniej rozdzielić kłącza, bo dzięki temu uzyskasz nową sadzonkę.
Jaka ziemia do bananowca?
Roślina, którą opisujemy, nie ma dużych wymagań, jednak ziemia do bananowca powinna być:
- lekko kwaśna;
- żyzna;
- przepuszczalna.

Dzięki temu kłącza mogą się swobodnie rozrastać. Ważny jest także drenaż. Najlepiej na dno doniczki wysyp nieco keramzytu, który pochłonie nadmiar wody i odda go, kiedy ziemia zacznie przesychać.
Bananowiec to piękna roślina doniczkowa. Choć bywa kapryśna, wytrwałym właścicielom przyniesie ogrom radości! Odpowiednio zadbana wyda także owoce. Nie będą tak słodkie, jak te które znasz ze sklepu, ale radość po ich zjedzeniu będzie znacznie większa. W końcu nic tak nie cieszy, jak efekt własnej, domowej uprawy!
Zobacz także:- Najpopularniejsze duże kwiaty do domu. Jakie warto wybrać?
- Monstera deliciosa – jak dbać o monsterę dziurawą?
- Asparagus – rodzina pięknych szparagów
- Pachira – niezwykła domowa roślina tropikalna. Jak uprawiać drzewko pachira?
- Filodendron – oczyszczający powietrze król polskich domów
- Pitaja – jak wyhodować smoczy owoc z pestki?